Ocena

Awatar użytkownika
WESKER-DL
Posty: 3838
Rejestracja: czw 08 lut, 2007
Lokalizacja: Łęczyca

Ocena

Post autor: WESKER-DL »

Nadszedł wkoncu czas kiedy po premierze gry trzeba przejść do recenzji, grę już ukończyłem + kilka scenariuszów bonusowych, każdy w temacie daje swoją ocenę czyli standardowo. Jedziemy...

Oczekiwanie na kolejnego REsa było ogromne, Kronikarskie streszczenie serii było pozycją must have dla Fana serii. Dobre oceny serwisów oraz pism branżowych (średnia ocen: 7.8) tylko podsycały atmosferę przed zatopieniem się ponownie w historię Umbrelli. Ocena będzie długa bo wrażenia z gry przeszły moje oczekiwania.

-Fabuła-

Jako że jest to streszczenie serii a bardziej historii Umbrelli w tym aspekcie daje 9+, zawarto bardzo dużo wątków starych jak i nowych, świetne opisy oraz masa renderów, setki dokumentów oraz profili. W samej grze dowiadujemy się o fabule właśnie z tych elementów oraz z samej rozgrywki. Lektorem jest Wesker i to on przedstawia jak doszło do upadku korporacji Umbrella. Względem poprzednich części na potrzeby gry oraz znajomości poprzednich tytułów zmieniono niektóre położenia bohaterów, jako że główna oś pozostaje taka sama miło było spojrzeć na inne ujęcia a jednocześniej układać w głowie fakty. Dokładnie poznajemy Wesker'a, gdzie się znajdował kiedy Rebecca i Billy zwiedzali końcową część gry, w Re1 jego rezurekcję, w mroźnej Rosji. Na uwagę zasługuje również scenariusz Rebecci po zakończeniu RE0. Teraz dokładnie poznajemy jej historię, świetne motywy takie jak koszmar oraz schizy kojarzące sie z Silent Hillem, rozwinięto również wątek Richard'a, świetny jest Hunk'a i Ady (choć tu z jej sprawnością lekko przesadzili) ich scenariusz przebiega dość wolno pod akompaniamentem spokojnej melancholijnej muzyki. Osobiście najbardziej przypadł mi do gustu scenariusz Jill & Chris'a, Carlos i Jill przemierzają zgliszcza Raccoon, w tym scenariuszu jednak najmniej wyjaśniono watków. Najnowszy czyli dziejący sie w Rosji scenariusz zwieńcza historię, jednak dodatkowe scenariuszu znacznie przedłużają historię. Także Fabuła zadowala, aż z łezką w oku przemierza sie stare znajome lokacje, muzyka podkreśla otoczkę gry, poprostu klimat RE wprost wylewa się z ekranu.

-Muzyka-

Tu już zdecydowanie 10/10, już w trailerach można błyo usłyszeć znajome utwory dodatkowo zremiksowane pod nową generację, podczas wolnych momentów oraz bossów możemy usłyszeć najlepsze utworki, podczas standardowej gry wszyscy którzy grali w poprzednie części odrazu łapią rytm. Kilka piosenek podchodzi pod wolne techno, głównie kiedy mamy szybkie momenty i masę przeciwników. Zgodnie z samą grą każdy scenariusz ma swoje utwory. Zdecydowanie świetnie dobrany soundtrack, Capocm się spisał poraz kolejny, w RE4 mało było utworów nad którymi moglibyśmy się rozpisywać, tutaj nam to wynagrodzono.

-Grafika-

Ocena 8-/10 wydaje mi sie jak na możliwości obecnych konsol odpowiednia, jeżeli patrząc kwestią Wii dodajcie jedno oczko wyżej. Czyli jest bardzo dobrze, bump mapping i proste shadery obsłużyło tak więc jest nawet w niektórych momentach naprawdę dobrze. Postacie jak i przeciwnicy to również pierwsza klasa w porównaniu do serii RE, to już nie survivorowe kwadraty ale naprawde porządnie wykonane modele, a niektóre przeniesione np. z Rebirth'a. Gra obsługuje tryb HDTV 480p i wide screen co poprawia jakość widocznie (sprawdzałem również dla porównania na zwykłym CRT). Dobre wrażenie robi również latarka, która pojawia się w kiku scenariuszach. Kiedy nie skierujemy strumienia światła na Zombie, świecą im się oczy co nadaje fajnego efektu, mały element a cieszy. Teraz sprawa interakcji, świetnie że można niszczysz dosłownie wszystko, w drzazgi lecą obrazy,krzesła, lampy, neony, żyrandole a nawet drzwi, spróbujcie też strzelić w zombiaka z Shotguna tak żeby upadł prosto na stół czy krzesło hehe. Kiedy jakiś Zombiak leży bezwładnie lub jest oparty o ścianę spróbujcie w niego postrzelać, niby poprostu sobie leży i nawet z nim nie zawalczymy ale kule oddane w niego spowodują odpowiedni efekt, np. odsunięcie ręki, czy skierowanie głowy w danym kierunku. Animacja naszych bohaterów również nie zawiodła. Renderów jest masa, menu wykonane w odpowiednim kronikarskim klimacie.

-Sterowanie-

Panie to Wiilot.... Sterowanie jest intuicyjne i po około 15 minutach czujemy się jak w domu, celowanie nie sprawia problemów, jednak kiedy mamy bardzo mały punkt do ustrzelenia nieraz jest problem, ekran się porusza a strzelenie w małą pijawkę moze sprawić problem, ale sprytne i szybkie oko oraz ręka są wskazane podczas grania. Z wbudowanego gośniczka w Wiilocie podobnie jak w innych grach na Wii wydobywają się odgłosy strzelania, przeładowywania itd. mamy QTE co obecnie jest raczej oczywistością. Przytrzymanie A zaowocuje akcjami z machaniem nożem lub rzut granatem. Warto niszczyć elementy otoczenia gdyż są tam poukrywane znaczki umbrelli czyli sekrety których jest masa a raczej MASA, naprawdę wszelkiej maści dokumenty zarówno z poprzednich cześci jak i z obecnej, profile wszystkich postaci i przeciwników, historie, opisy miejsc, przedmiotów, naprawdę biblia dla fana, trzeba trochę poczytać.

-Grywalność-

W to trzeba zagrać, zadne filmiki nie oddadzą tego klimatu, strzelanie, martwienie sie o każdy nabój, kilka broni w inventory, ciężko się oderwać o tej gry, u mnie pękła nocka w premierowy dzień, ,kilka razy zgon i continue, czas gry ogromny jak na celowniczek. Także oderwac sie ciężko dopóki nie zaliczy sie wszystkiego

-Podsumowanie-

Streszczenie serii jako rail shooter wyszło bardzo dobrze, zdecydowanie mus dla fana, istna biblia, wyjaśnia dużo wątków zagmatwanej już serii, grafika cieszy oko, grając we dwójkę jest jeszcze lepiej, gra sie trochę łatwiej ale klimat grania z kumplem jest niezapomniany, sam poziom trudności gry jest dość wysoki ale nie poleccam zaczynać od Easy."-" również za krótki scenariusz w rosji, pierwszą formę TALOS'A, oraz nieraz przekombinowane akcje. Reasumując ocenę jaką wystawiłem to....

9/10
Ostatnio zmieniony wt 18 gru, 2007 przez WESKER-DL, łącznie zmieniany 3 razy.
Oglądaj na YouTube - RESIDENT EVIL CGI | WIECZNY MROK EVIL TV odc. 37
PSN - WESKER-DL / społeczność FB - RESIDENT EVIL PL / Grupa FB - EVIL TV FanPage
Awatar użytkownika
Nemesis US
Posty: 1336
Rejestracja: pn 26 mar, 2007
Lokalizacja: Łęczyca

Post autor: Nemesis US »

Po tym co widziałem i grałem u WDL'a RE UC jest doskonałym tytułem. Menu jest niesamowicie klimatyczne, muzyka po prostu rozwala, przejścia pomiędzy poszczególnymi opcjami są fajnie zrealizowane, masa dokumentów, sporo broni z opcją upgrade'u, a sam rozgrywka jest ekstra. Muszę szczerze przyznać, że to jeden z trudniejszych RE, jak mi Wesker dał walkę z Tyrant'em na lotnisku w scenariuszu Jill i Chris'a to chyba podchodziłem z pięć czy sześć razy, to naprawdę wymagająca szybkich reakcji ze strony gracza pozycja, przeciwnicy tacy jak Chimer'y czy Hunter'y są naprawdę agresywne i wytrzymałe.
Grafika jest bardzo przyzwoita, płynna animacja, jak na Wii absolutnie nic do zarzucenia ze strony audiowizualnej. Doskonałe jet to, że wszystko można rozwalić, lampy, obrazy, okna, to na tle serii największy stopień interakcji z otoczeniem. QTE nie są tak proste do opanowania, zwłaszcza przy bossach, rzadko kiedy miałem pomyślnie wklepaną akcję, z reguły mi się nie udawało. W kwestii ogólnej muzyki to utwory są świetne ( z tych, które dotychczas miałem okazje usłyszeć w trakcie grania u WDL'a). Nie jest to z mojej strone żadna recenzja, ponieważ tytułu nie zaliczyłem, widziałem jedynie co nieco ale wiem jedno, że Capcom nie zawiódł oczekiwań, przynajmniej moich, jak na razie nie mam nic szczególnie do zarzucenia, juz sie szykuję jak będziemy z WDL'em przemirzać w cooperative Kroniki Umbrella'i. Jak na razie to kolejny świetny i niezwykle ważny RE wiernie oddający kult serii w pełnej krasie
Awatar użytkownika
squallaz
Posty: 122
Rejestracja: wt 21 sie, 2007
Lokalizacja: Planet Earth

Post autor: squallaz »

Nemesis US pisze:Doskonałe jet to, że wszystko można rozwalić, lampy, obrazy, okna, to na tle serii największy stopień interakcji z otoczeniem.
Nie wszystko. Niektórych szyb nie zbijesz. Niektórych lamp także.
Ostatnio zmieniony czw 01 sty, 1970 przez squallaz, łącznie zmieniany 2 razy.
The only thing that can defeat power is more power. That is the one constant in this universe.
Awatar użytkownika
Karol155-7
Posty: 26
Rejestracja: ndz 18 lis, 2007
Lokalizacja: Raccoon City

Post autor: Karol155-7 »

NEMESIS US pisze:Jak na razie to kolejny świetny i niezwykle ważny RE wiernie oddający kult serii w pełnej krasie
Ale to juz chyba nie survivor horror, tylko gra akcji?
Awatar użytkownika
Lugiamar
Posty: 103
Rejestracja: śr 12 gru, 2007
Lokalizacja: Z Podziemia ;)

Post autor: Lugiamar »

Nie, to taka szczelanka/survival horror :smiech3:
,,Na jawie świat jest dla wszystkich jeden i ten sam ale we śnie każdy ucieka do własnego świata." - Heraklit z Efezu
Awatar użytkownika
WESKER-DL
Posty: 3838
Rejestracja: czw 08 lut, 2007
Lokalizacja: Łęczyca

Post autor: WESKER-DL »

squallaz pisze:Nie wszystko. Niektórych szyb nie zbijesz. Niektórych lamp także.
rzeczywiscie ściany nie da się przebić na druga strone :rad2: . Czy ty to na serio pisałeś squallaz? :smiech7: przecież wiadomo że nie wszystko zniszczysz ale tu chodzi o bardzo dużą interakcję
Ostatnio zmieniony sob 22 gru, 2007 przez WESKER-DL, łącznie zmieniany 1 raz.
Oglądaj na YouTube - RESIDENT EVIL CGI | WIECZNY MROK EVIL TV odc. 37
PSN - WESKER-DL / społeczność FB - RESIDENT EVIL PL / Grupa FB - EVIL TV FanPage
Veronica
Posty: 333
Rejestracja: sob 11 sie, 2007
Lokalizacja: Ełk

Post autor: Veronica »

Od dwóch dni gram w tą grę i naprawdę jestem pod wrażeniem. Nawet mimo, że napoczątku (przyznaję się bez bicia) szło mi trochę kiepsko. Ale później, doszłam do prawy i nie było już tak źle.
Może nawet i dobrze, że ścian nie można rozwalac na wylot. Pomyślecie, mogą przecież nabiec jacyś inni i ... :rad6:.
Jedynie, co mnie złościło i nadal złości to, to, że jak uda ci się rozwalic jakąs szafeczkę, lampkę itp. I coś się później w niej ukrywało, to możesz starcic na zawsze, bo nie zdąrzyłeś wziąśc, i postac idzie dalej.
PS. Naprawdę polecam
Resident Evil rządzi!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Resident Evil: Umbrella Chronicles”