Resident Evil Deck Building Game

Prosto z Capcomu :)
Awatar użytkownika
Mr_Zombie
Posty: 846
Rejestracja: czw 08 lut, 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Mr_Zombie »

Z tego co pamiętam zasady gry, to wszystko zależy od sformułowania, "can", "must", "can't" itp. Jedno daje ci możliwość wyboru, czy chcesz daną umiejętność użyć, inne narzuca ci wykorzystanie umiejętności. Dodatkowo są umiejętności pasywne, które działają zawsze, oraz aktywne, które gracz musi aktywować (jeżeli tego chce).

W przypadku Chrisa wygląda to na umiejętność pasywną, która jest włączona cały czas i nie można jej nie użyć.
Awatar użytkownika
RON!N
Posty: 1703
Rejestracja: wt 20 lut, 2007
Lokalizacja:
Kontakt:

Post autor: RON!N »

Zombiak dobrze pamięta.

W grze, w swojej turze możesz zrobić 5 rzeczy w dowolnej kolejności:
- raz kupić;
- raz wejść do posiadłości;
- raz zagrać akcję;
- raz użyć przedmiotu;
- raz zagrać umiejętność postaci;

Niektóre umiejętności są pasywne. To znaczy, że działają w tle i nie musimy ich uaktywniać. W przypadku Chrisa, tak, nie można użyć żółtej roślinki ale można 'chyba' używać zielonych.

To z którego poziomu umiejętności możemy skorzystać decyduje oczywiście ilość punktów dekoracji.
YouTube | Twitch | Instagram | Twitter
Nadchodzący zlot fanów: 2023
Maestro
Posty: 743
Rejestracja: sob 08 sty, 2011
Lokalizacja: Londyn

Post autor: Maestro »

A odnośnie umiejętności, to nie jest tak, że jeśli uzbierałem wystarczająco dużo punktów do uaktywnienia drugiej, to pierwsza też jest liczona w tym samym czasie? Bo tak było chyba w instrukcji, że jak aktywuje się drugą umiejętność, to pierwsza też jest aktywna ;)

Ogólnie zauważyłem strasznie przegięcie w tych umiejętnościach postaci. Taki Chris ma w zasadzie nic nie warte "umiejętności" (brak możliwości leczenia się? nonsens), a z kolei panna Chamber to kwintesencja trollowania innych graczy i podrzucania im niechcianych kart co kolejkę, co jest bardzo przydatne ;)
Awatar użytkownika
Mr_Zombie
Posty: 846
Rejestracja: czw 08 lut, 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Mr_Zombie »

Nie, w przypadku pasywnych umiejętności to (chyba) automatycznie aktywowane są wszystkie, na które Cię aktualnie "stać". W przypadku aktywnych umiejętności możesz wybrać sobie tylko jedną z nich.

Czyli jeżeli masz np. lvl1 - pasywna umiejętność, lvl2 - aktywna umiejętność i masz już ten lvl2, to automatycznie włącza Ci się umiejętność z lvl1, oraz możesz aktywować tą z lvl2.

No i fakt, niektóre postaci mają przerąbane z umiejętnościami. Ale dlatego właśnie na początku gry losuje się postać - potem trzeba do niej dobrać odpowiednią taktykę :P
Maestro
Posty: 743
Rejestracja: sob 08 sty, 2011
Lokalizacja: Londyn

Post autor: Maestro »

Czyli w przypadku Rebecci, dajmy na to, mogę ALBO wyrzucić jedną kartę co kolejkę (do puli "zasobów"), ALBO wyrzucić jedną ze swoich kart do puli przeciwnika, jednak nie mogę tego połączyć i co kolejkę usuwać jednej swojej karty do puli przeciwnika, tak to chyba wygląda z tego co piszesz, si? :D
Awatar użytkownika
RON!N
Posty: 1703
Rejestracja: wt 20 lut, 2007
Lokalizacja:
Kontakt:

Post autor: RON!N »

Dla pewności, mowa o tej karcie. To może albo pierwszą albo drugą zdolność wykorzystać.

Zgodnie z instrukcją z gry podstawowej, na stronie 9 mamy informację, co gracz może zagrać w swojej turze. I w punkcie trzecim jest zapis, że można aktywować efekt (jeden!) z karty (o ile sytuacja na to pozwala).


Nie wiem czy już wrzucałem ten filmik, ale to jeden z najlepszych pokazujący jak grać w RE: DBG
https://www.youtube.com/watch?v=dJDmlNWVtZs (od 15 minuty mówią o umiejętnościach postaci).

PS. A tak się troszkę pochwale ;)
http://www.blazejek.pl/foty/20140514_233208.jpg
Ostatnio zmieniony czw 07 sie, 2014 przez RON!N, łącznie zmieniany 3 razy.
YouTube | Twitch | Instagram | Twitter
Nadchodzący zlot fanów: 2023
Maestro
Posty: 743
Rejestracja: sob 08 sty, 2011
Lokalizacja: Londyn

Post autor: Maestro »

Niezła kolekcja, za jakiś czas też zaopatrzę sie w rozszerzenie, które polecasz na początek?

Z ciekawości, da się wykorzystać wszystkie części podczas jednej rozgrywki? :P
Awatar użytkownika
RON!N
Posty: 1703
Rejestracja: wt 20 lut, 2007
Lokalizacja:
Kontakt:

Post autor: RON!N »

Maestro pisze:Niezła kolekcja, za jakiś czas też zaopatrzę sie w rozszerzenie, które polecasz na początek?

Z ciekawości, da się wykorzystać wszystkie części podczas jednej rozgrywki? :P
Ogólnie to najlepiej jest kupować dodatki w kolejności ich wydawania czyli w pierwszej kolejności Outbreak a potem Nightmare. Pozostałe dwa tytuły to tylko rozszerzenia które bardziej się nadają do gry samodzielnej niż do ich łączenia.

Da się łączyć tytuły. Działa to na zasadzie łączonych scenariuszy (resouce buduje się z talii z różnych dodatków). No i tryb 'Weekend Killer' czyli mansion zbudowany z kart ze wszystkich dodatków ;)
YouTube | Twitch | Instagram | Twitter
Nadchodzący zlot fanów: 2023
Maestro
Posty: 743
Rejestracja: sob 08 sty, 2011
Lokalizacja: Londyn

Post autor: Maestro »

Ok, dostałem dzisiaj dodatek Outbreak, jeszcze nie miałem okazji przetestować... Ale już pojawia się głowne pytanie: wytłumacz mi ktoś, o co chodzi z tym poziomem infekcji postaci, jak to sie oblicza i do czego to służy, bo znając życie w instrukcji znajdę 20% odpowiedzi które mnie satysfakcjonują ;)

A po ograniu dodatku Nightmare stwierdzam, że za bardzo spieprzyli sprawe z tą losowością, zarówno w pokonywaniu potworków (ilość uzytych akcji czy kart w inventory), jak i samych akcji (obliczenie kart w discard pile i inventory), dzięki temu nawet dobry i myślący strategicznie gracz może nie pokonać potworka mając wystarczająco dużo damage.

No i ta postać, nieśmiertelna Ada Wong... :D
Awatar użytkownika
RON!N
Posty: 1703
Rejestracja: wt 20 lut, 2007
Lokalizacja:
Kontakt:

Post autor: RON!N »

W Outbreak'u dociągasz karty infekcji jeżeli nie robisz Explore, któraś karta tak lub przegrasz potyczkę z potworem. Masz 10 kart infekcji, zamieniasz się w zombie i atakujesz innych graczy kartami infekcji które zebrałeś podczas grania człowiekiem. Od tej pory musisz jak najszybciej doprowadzić do sytuacji, że kolejny gracz się zmieni w zombie gdyż inaczej oskubią się jak kurczaka.

Na ostatnim zlocie ograliśmy ten tryb z Mikhail'em i chyba najfajniej nam się w niego grało :)
Ogólnie jest to tryb z graniem na świnie i najlepiej gra się w przynajmniej cztery osoby. Jeśli gracz który zmieni się w zombie 'prześpi' swoje możliwości to raczej koniec gry dla niego...

Ogólnie jeden z fajnych dodatków :)
YouTube | Twitch | Instagram | Twitter
Nadchodzący zlot fanów: 2023
Maestro
Posty: 743
Rejestracja: sob 08 sty, 2011
Lokalizacja: Londyn

Post autor: Maestro »

To to wiem, że dociągam karty itp. Ale np. czy kiedy już jestem zombiakiem, to w jakich okolicznościach moge dobierać sobie karty infekcji z puli (nie z własnego inventory), skoro jedyną akcją jaką moge wykonać jest atak na czyjąś postać? No i, bądźmy szczerzy, jak grałem w to na dwie osoby, to troche za szybko można nazbierać te kart na początku, wszak malo kto robi explore podczas pierwszych kolejek, nie mając jeszcze amunicji czy dobrych broni, i gra sprowadza się do tego, że zamiast kupować broń, ammo czy akcje, wciąz kupujemy karty żeby zatrzymać poziom infekcji ;/. Przynajmniej tak było w moim przypadku.

Aha, powiedz mi jeszcze jedno- czy jeśli gram przeciwko przeciwnikowi, który zamienił się w zombie, to aby go zniszczyć muszę mu zadać JEDNORAZOWO taką ilość obrażeń, jaką on ma zdrowia, czy mogę go po prostu atakować tym co mam, i pomału zabierać zdrowie co kolejkę? Bo jeśli tak, to po co zarażonym postaciom karty infekcji pozwalające odnowić np. 20 HP, skoro i tak nie można im zadać takich obrażeń? :D
Awatar użytkownika
RON!N
Posty: 1703
Rejestracja: wt 20 lut, 2007
Lokalizacja:
Kontakt:

Post autor: RON!N »

Maestro pisze:To to wiem, że dociągam karty itp. Ale np. czy kiedy już jestem zombiakiem, to w jakich okolicznościach moge dobierać sobie karty infekcji z puli (nie z własnego inventory), skoro jedyną akcją jaką moge wykonać jest atak na czyjąś postać? No i, bądźmy szczerzy, jak grałem w to na dwie osoby, to troche za szybko można nazbierać te kart na początku, wszak malo kto robi explore podczas pierwszych kolejek, nie mając jeszcze amunicji czy dobrych broni, i gra sprowadza się do tego, że zamiast kupować broń, ammo czy akcje, wciąz kupujemy karty żeby zatrzymać poziom infekcji ;/. Przynajmniej tak było w moim przypadku.

Aha, powiedz mi jeszcze jedno- czy jeśli gram przeciwko przeciwnikowi, który zamienił się w zombie, to aby go zniszczyć muszę mu zadać JEDNORAZOWO taką ilość obrażeń, jaką on ma zdrowia, czy mogę go po prostu atakować tym co mam, i pomału zabierać zdrowie co kolejkę? Bo jeśli tak, to po co zarażonym postaciom karty infekcji pozwalające odnowić np. 20 HP, skoro i tak nie można im zadać takich obrażeń? :D
Będąc już zombiakiem, wtasowujesz karty Infekcji w swój Inventory.
I grasz tak jak do tej pory, tylko że możesz używać kart Infekcji.
Jako zombie nie może atakować innej postaci zamienionej w zombie.
Ciebie atakują w taki sposób, że tracisz życie normalnie jak każda inna postać. Po troszku...
YouTube | Twitch | Instagram | Twitter
Nadchodzący zlot fanów: 2023
Maestro
Posty: 743
Rejestracja: sob 08 sty, 2011
Lokalizacja: Londyn

Post autor: Maestro »

Czyli każdy zainfektowany charakter może mieć nie więcej niż 10 kart infekcji, i tylko nimi grać? Czy w jakiś sposób może je jeszcze pozyskać już po przemianie w zombie? To, że mieszam je z moimi starymi kartami to wiem, cholerne utrudnienie, zwłaszcza jak miało się dużo kart :D
Awatar użytkownika
RON!N
Posty: 1703
Rejestracja: wt 20 lut, 2007
Lokalizacja:
Kontakt:

Post autor: RON!N »

Może jak mi się będzie chciało któregoś dnia, przedstawię w liczbach tę grę. Co to oznacza? Ogólnie jakieś wytyczne do dobrego grania ;)
YouTube | Twitch | Instagram | Twitter
Nadchodzący zlot fanów: 2023
Awatar użytkownika
Sanar
Posty: 55
Rejestracja: pn 26 sty, 2009
Lokalizacja: Łeba

Post autor: Sanar »

Wtam, zainteresowała mnie ta gra i mam możliwość kupna jednej z edycji: Mercenaries, Nightmare lub Outbreak. Która najbardziej by się nadawała skoro nie mam podstawki? Proszę o argumenty. Dzięki za każdy post.
Deus Ex
Zarząd
Posty: 3132
Rejestracja: sob 17 lis, 2007

Post autor: Deus Ex »

Dodatki nie posiadają kart startowych, więc mając sam dodatek bez wersji podstawowej raczej nie pograsz :).
Awatar użytkownika
kal3jdoskop
Posty: 200
Rejestracja: pt 02 maja, 2008
Lokalizacja: Terra

Post autor: kal3jdoskop »

@Deus - Nie do końca :) Mercenaries posiada karty "podstawkowe" (amunicja, te sprawy).

@ Sanar - jeśli rozpatrujesz jedną z trzech wymienionych opcji, a nie masz żadnej innej części - wybierz "najemniczą". Swoją drogą, jest to chyba najbardziej udany dodatek - dużo możliwości usuwania zbędnych kart z talii, rewelacyjne rozwiązanie tragicznego w podstawowych założeniach zwykłego pistoletu (możesz na jedną turę zwiększyć jego obrażenia o 10 punktów, po czym usunąć go z talii -dla mnie bomba). Gdyby nie trochę głupio pomyślane postacie (tylko jedna zdolność, do tego w niemal każdym przypadku nieszczególnie "wymiatająca") i pewne wady charakterystyczne dla całej serii, to nawet pokusiłbym się o określenie go mianem "świetnego".

A, byłbym zapomniał - w pewne tryby z podstawki (np versus) nie zagrasz w Mercenaries, nie ma ich opisanych w instrukcji (zresztą nawet gdyby były - Najemnicy do tego trybu by się nie nadawali, ze względu na koncepcję dodatku). Ale "sztandarowe" Story, podobnie jak tryb Mercenary(to akurat dość oczywista sprawa :rad2: ), jest.

BTW- Sanar, niech zgadnę, planujesz zakup w Rebelu? :)
Ostatnio zmieniony pn 04 sie, 2014 przez kal3jdoskop, łącznie zmieniany 8 razy.
Chcę, aby człowiek wyciągał rękę do człowieka. Aby starał się pojąć, że zło jest często wewnętrzną klęską tego, kto to zło czyni.
Jan Dobraczyński, "Najeźdźcy" (rozdział "Od autora")
Awatar użytkownika
Sanar
Posty: 55
Rejestracja: pn 26 sty, 2009
Lokalizacja: Łeba

Post autor: Sanar »

Taa dzięki za info. Też myślałem o mercenaries. Tylko że na tym Rebel co chwila raz jest dostępne raz nie więc cóż poczekam. Ale Story gra się w Coopie ?
Awatar użytkownika
kal3jdoskop
Posty: 200
Rejestracja: pt 02 maja, 2008
Lokalizacja: Terra

Post autor: kal3jdoskop »

Z Rebelem sytuacja jest taka, że kiedyś tam zamówili X sztuk tej gry (w różnych wariantach), ale z czasem zabrakło najpierw podstawki, a potem Alliance (ten drugi był do niedawna dostępny, ale z dobrze poinformowanego źródła wiem, że jeden łobuz* zamówił egzemplarz tegoż, po czym status produktu zmienił się na niedostępny). IMO na uzupełnienie asortymentu w tym zakresie raczej szanse są małe - gra jest niezbyt popularna, no i jak to bywa z licencjonowanymi produktami, dość droga jak na zawartość, którą prezentuje (choć tutaj trzeba brać na poprawkę również fakt braku oficjalnej dystrybucji w Polsce - przynajmniej z tego, co wiem).

Ze Story wygląda to tak, że to niby nie jest tryb "czysto kompetencyjny" (rozumiem przez to rozgrywkę rodem z Neuroshimy Hex! czy też starych poczciwych szachów, gdzie uczestnicy po prostu walą w siebie nawzajem), ale w praktyce i tak wychodzi na to, że gracze ze sobą rywalizują. Wygląda to tak, że z jednej strony "każdy sobie rzepkę skrobie" (czyli dozbraja się, kumuluje zasoby, pozbywa się zbędnego chłamu, walczy ze stworami itd), ale w praktyce chodzi o to, kto zdobędzie więcej punktów odznaczeń (przyznawanych za załatwione mutanty). Do tego dochodzi możliwość "przeszkadzania" sobie nawzajem - zależnie od umiejętności postaci (niektóre skupiają się na "dopałce" zdolności, inne z kolei służą "dokuczaniu" drugiemu graczowi, na przykład przez dokładanie mu zbędnych kart, z którymi teraz to on będzie musiał się użerać, zanim się tychże nie pozbędzie.) Chyba niektóre karty zdolności również pozwalają na to, żeby innemu graczowi poprzeszkadzać, no ale zasada jest (ogólnie) taka, że clou rozgrywki w Story stanowi jak najefektywniejsza eksterminacja mutków, a samo "dopiekanie" innym jest raczej ograniczone i drugorzędne.

*Nawet wiem kto :)
Spoiler!
Ostatnio zmieniony wt 05 sie, 2014 przez kal3jdoskop, łącznie zmieniany 11 razy.
Chcę, aby człowiek wyciągał rękę do człowieka. Aby starał się pojąć, że zło jest często wewnętrzną klęską tego, kto to zło czyni.
Jan Dobraczyński, "Najeźdźcy" (rozdział "Od autora")
Awatar użytkownika
Sanar
Posty: 55
Rejestracja: pn 26 sty, 2009
Lokalizacja: Łeba

Post autor: Sanar »

No ale zobacz teraz np. można zamówić :D ja akurat zamawiam w czwartek bo wtedy dostanę pieniądze, a jak nie będzie to trudno. Bo przy okazji chciałem domówić bo biorę parę innych rzeczy z Rebela.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Oficjalne dodatki”