Jak nadrobić zaległości... Kilka pytań. ;)

Rozmowy o serii Resident Evil na tematy nie pasujące do pozostałych for
Angle4cor
Posty: 22
Rejestracja: pn 11 kwie, 2011
Lokalizacja: Gliwice

Jak nadrobić zaległości... Kilka pytań. ;)

Post autor: Angle4cor »

Witam. Nie biorę udziału w życiu forum, jednak jestem fanem gier i filmów o zombie. Moja przygoda zaczęła się od RE 2 - kilka lat temu zacząłem w nie grać i wciągnęło mnie na maxa; przechodziłem kilka razy oba scenariusze i do tej pory do niej wracam. Następnie przyszła pora na RE 3, które wówczas również mnie urzekło (aktualnie by mnie to nie porwało). Idąc dalej ukończyłem również RE 4 (było ok, ale to już nie to, do tego granie na kompie) i prawie RE 5 (nie dałem rady z ostatnim bosem - zawsze zużywałem wszystkie naboje w walce, a nie chciało mi się przechodzić poprzedniego poziomu; był dosyć długi i ciężki). Jakiś czas temu emulowałem RE 1 na pc i przeraził mnie poziom gry (cholernie trudny), do tego doszły problemy z sterowaniem po klawiaturze i zabawy z zawiechami. Mimo, iż klimat i ciekawość tego, co będzie dalej mnie urzekło, to dałem sobie spokój.
Teraz chciałbym zabrać się do tego na poważnie i mam zamiar spędzić wolny czas w sezonie letnio zimowym przed RE - nie chce bawić się w emulacje, tylko pograć w wszystko na konsolach przed tv z dobrym nagłośnieniem - jak przystało i żeby wydobyć z tego wszystkie soki. Moje pytanie - w co warto zagrać i w jakiej kolejności ?

W tym celu mam zamiar wkrótce nabyć PS2 oraz Gamecube - ach, co ten RE zrobi z moim portfelem. :D Na PS2 mam zamiar odpalić sobie RE 1 i tutaj nurtuje mnie parę pytań - mianowicie, lepiej wybrać zwykłą jedynkę (czyli oryginał, bez pozmienianych przedmiotów, itp), czy podobno ulepszony Directors Cut ? dostanie wersji Dual Shock jest chyba już niemożliwe (do tego ponoć wyszła tylko w Japonii). Poza tym dla osób, które grały w to na tej konsoli - gra idzie szybciej, czy normalnie ? zależałoby mi na naturalnym tempie gry, a specjalnie starać się o poczciwe, lecz kultowe, PSX nie mam ochoty. Idąc dalej - zaelektryzowały mnie gameplay'e z yt, dotyczące serii Outbreak - wyglądają jak podrasowane 1-3. Opłaca się do nich siadać, czy to może jakaś poboczny, niewarty zwiedzania wątek fabularny ?

Następnie serie na GC - jest sens grać w RE Remake i oryginał RE 1 ? gry się wiele różnią od siebie ? osobiście mam zamiar przejść 1 choćby tylko dlatego, że jestem fanem tych serii, ale skoro nie różnią się wiele od siebie, to chyba nie ma to sensu - z drugiej jednak strony przechodzenie Remake po skończonej sesji z oryginałem może dodać dużo funu. O wersję Zero się nie pytam, bo naczytałem się aż za dużo rekomendacji. Ostatnia kwestia - Code Veronica - posiadam aktualnie x360, wkrótce będę miał PS2 i GC - na każdej z tych platform jest/wkrótce się ukaże port tej gry. Lepiej sprawić sobie starą wersję tej gry, czy czekać na HD ?

Mam zamiar przechodzić je w takiej kolejności:

1. RE 1
2. RE Remake
3. RE Zero
4. RE Code Veronica
5. RE Outbreak File #1 & #2

Dobry wybór, czy pod względem fabuły (niestety, nie pamiętam ich już tak dokładnie) powinienem zmienić kolejność ?

Przepraszam za chaos w poście i sporą liczbę pytań. Liczę na jakieś odpisy.

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony wt 30 sie, 2011 przez Angle4cor, łącznie zmieniany 2 razy.
Deus Ex
Zarząd
Posty: 3132
Rejestracja: sob 17 lis, 2007

Post autor: Deus Ex »

Jeżeli będziesz mieć RE Remake, sądzę, że RE1 (w tym wersję DC) możesz sobie bez większej szkody podarować.

Jeżeli części chcesz przechodzić chronologicznie zacznij od RE 0, potem Remake, Outbreaki i RE CV (X).

Outbreaki to trudne części, ale z dobrym klimatem, fabularnie dużo wnoszą do serii. Dużym minusem jest niskie AI partnerów. Ale tak czy owak, warto się z nimi zapoznać.

RE CV w HD... Chyba nie będzie większej różnicy, czy sprawisz sobie odświeżoną wersję gry, czy tą wydaną przed 10 laty ;).
Awatar użytkownika
Mr_Zombie
Posty: 846
Rejestracja: czw 08 lut, 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Mr_Zombie »

RE1 DC nie tykaj; gra ma zremiksowany soundtrack, który IMO jest beznadziejny. Dodatkowo ta wersja jest sporo trudniejsza niż zwykły RE1 (nie liczę oczywiście trybu Easy, bo chyba nie chciałeś na nim grać, co nie ;)), więc jeżeli zwykły RE1 sprawiał Ci trudności, to DC byłby jeszcze gorszy.

Jeżeli chodzi o CV, wydaje mi się, że lepiej poczekać na wersję HD. Prócz wyższej rozdzielczości (duh) gra będzie też miała dużo lepsze oświetlenie, co naprawdę dodaje sporo klimatu. Normalny CV przez wielu krytykowany był za zbyt "cukierkową" grafikę (sporo pastelowych kolorów, oraz ze względu na użycie otoczenia 3D zamiast prerenderowanych teł, dużo mniejsza ilość szczegółów), wersja z HD dzięki nowemu oświetleniu to poprawia.

Z Outbreak'ami może być ciężko, gdyż są to gry robione typowo pod online (chociaż w Europie File#1 nigdy tego trybu nie miał), a serwery online do tej gry działają już tylko w Japonii (chociaż i tego nie jestem pewien); jak już Deus napisał, AI postaci jest fatalne + nie działają w grupie z graczem. Grać się da, ale przygotuj się na liczne bluzgi ;). Warto jednak, bo gra ma świetny klimat + dodaje sporo smaczków fabularnych, które nie są może istotne dla głównej linii fabularnej serii, ale zawsze warto się z nimi zapoznać.
Angle4cor pisze:O wersję Zero się nie pytam, bo naczytałem się aż za dużo rekomendacji.
Ja bym z tym polemizował ;)
Ostatnio zmieniony wt 30 sie, 2011 przez Mr_Zombie, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Recoil
Moderator
Posty: 3377
Rejestracja: ndz 09 wrz, 2007
Lokalizacja: Perdition City
Kontakt:

Post autor: Recoil »

Angle4cor pisze: Idąc dalej - zaelektryzowały mnie gameplay'e z yt, dotyczące serii Outbreak - wyglądają jak podrasowane 1-3. Opłaca się do nich siadać, czy to może jakaś poboczny, niewarty zwiedzania wątek fabularny ?
Jestem wielkim fanem Outbreaków. To soczyste i miodne kawałki kodu. Tylko, że dosłownie kawałki. To nie ciąg fabularny, tylko kilka krótkich scenariuszy, ale są pod każdym względem fantastyczne. A i nawet pseudo 3D, wykorzystane również w CV wygląda tu o niebo lepiej i bardziej ponuro.
Angle4cor pisze: jest sens grać w RE Remake i oryginał RE 1 ? gry się wiele różnią od siebie ? osobiście mam zamiar przejść 1 choćby tylko dlatego, że jestem fanem tych serii
I słusznie. Uważam, że dobrze jest zagrać w obie, żeby je porównać i zobaczyć jak dokonała się ewolucja gry (i dlaczego do diabła nie kontynuowali tego dalej, tylko poszli w strzelankę ;P ). Remake wzbogacony jest o kilka nowych lokacji i bardzo ciekawy i dramatyczny wątek Lisy Trevor.
Angle4cor pisze:Ostatnia kwestia - Code Veronica
Stanowczo odradzam ten tytuł. Jest stara się być dramatyczny, a jest pompatyczny, ponury nawet nie stara się być (jak pisze Mr. Zombie - jest tak kolorowy, że Teletubisie mogłyby pozazdrościć), wszędobylskie użycie werbla, matrix-scenek i innych pierdół kompletnie wypiera tę grę z klimatu. Do dziś stukam się w czoło, gdy ktoś pisze, że CV jest najbardziej zbliżona klimatem do chociażby genialnego RE2 (który wraz z Outbreakami i RE3 jest kwintesencją zombiaczego klimatu). To jeden z największych kiczów jakie widziałem w życiu. Dziękuję. (dodam tylko, że przecierpiałem ten tytuł do końca - a były to męczarnie nieziemskie - ale jak zobaczyłem zagadkę z kartą w bańce to byłem na skraju załamania nerwowego wywołanym tak absurdalnym posunięciem. Monty Python by się nie powstydził)
Angle4cor pisze:1. RE 1
2. RE Remake
3. RE Zero
4. RE Code Veronica
5. RE Outbreak File #1 & #2
Teoretycznie powinieneś zagrać Zero przed RE1 i Remake, ale obawiam się, że przeskok graficzny z Zero na RE1 może być zbyt drastyczny, wręcz nie do przełknięcia, więc kolejność podana przez Ciebie ma sens (oczywiście jeśli wywalimy z niej CV)
Mr_Zombie pisze:Ja bym z tym polemizował ;)
Ogólnie wiadomo, że jesteś przeciwnikiem rozwiązań technicznych RE0 tak jak ja CVki, ale faktem jest, że to kawał dobrej, klimatycznej gry bez względu na to, czy partnerstwo i brak skrzyń się podoba czy nie.
Fluid Project
Calm Down People!
It's Just A Little Lie...
Awatar użytkownika
Szakal
Moderator
Posty: 1853
Rejestracja: czw 02 kwie, 2009
Lokalizacja: Wola

Post autor: Szakal »

Nie słuchaj Recoila, bo Jego coś ugryzło podczas gry w CV i od tamtej pory ma awersje do tej część ;D . Moim zdaniem to naprawdę dobry resident i warto w niego zagrać.
Jeśli zaś chodzi o Zero to jest to jedna z najlepszych części serii, ale jednocześnie chyba najtrudniejsza (poziom hard).
Złe oko moderacji czuwa.
Awatar użytkownika
Mr_Zombie
Posty: 846
Rejestracja: czw 08 lut, 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Mr_Zombie »

Recoil pisze: Ogólnie wiadomo, że jesteś przeciwnikiem rozwiązań technicznych RE0 tak jak ja CVki, ale faktem jest, że to kawał dobrej, klimatycznej gry bez względu na to, czy partnerstwo i brak skrzyń się podoba czy nie.
Nie tyle rozwiązania techniczne mnie wkurzały (chociaż brak skrzyń wymuszający ciągły backtracking po jakimś czasie bywał upierdliwy), co beznadziejna/bezsensowna/kompletnie zbędna fabuła. Ale to po prostu kwestia gustu ;).
Angle4cor
Posty: 22
Rejestracja: pn 11 kwie, 2011
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Angle4cor »

Widzę, że im więcej wpisów, tym więcej zdań na temat poszczególnych gier. Chętnie przekonam się na własnej skórze i wypróbuje wszystkie.
Recoll pisze:Teoretycznie powinieneś zagrać Zero przed RE1 i Remake, ale obawiam się, że przeskok graficzny z Zero na RE1 może być zbyt drastyczny, wręcz nie do przełknięci
Mimo iż nie jestem osobą, która przykłada najwięcej uwagi do grafikę, to głównie z tego powodu najpierw wolę zagłębić się w oryginał. Niestety, a raczej 'stety', grafikę z 1996 i tą z eksluzywów Nintendo dzieli za duży postęp technologiczny.

Dziękuje wszystkim za zainteresowanie tematem!
Ostatnio zmieniony śr 31 sie, 2011 przez Angle4cor, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Mr_Zombie
Posty: 846
Rejestracja: czw 08 lut, 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Mr_Zombie »

Odnośnie jeszcze tego, czy lepiej zagrać w CV w wersji HD, niech ten gif Ci wszystko powie:

http://i.imgur.com/EDyIF.gif

;)
Ostatnio zmieniony czw 01 wrz, 2011 przez Mr_Zombie, łącznie zmieniany 1 raz.
euroo
Posty: 154
Rejestracja: ndz 10 sty, 2010
Lokalizacja: GdańsK

Post autor: euroo »

To ja też powiem swoje :P

więc zacznę tak : Ja bym najpierw przeszedł

re:1 bądz directro's cut (w sumie na ps3 mam obie)

i tutaj

re:0 , remake , 2 , 3 , CV, a na koniec outbreaki ( na koniec gdyż jestem za wyciskaniem z gry wszytkich soków bonusów oraz innych syfów ) mimo iż outbreaki są dośc krótkie ( lista tego co można odkryć jest iście cholernie imponująca[outbreaki rules] ) .


Również polecam re :gun survivor ( mimo iż paskudnie wygląda (grafika),jest krótka ale 3 różne drogi(więc grę trzeba przynajmniej 3 razy łyknąć ).
fabularnie dopełnia pełnoprawne gry )
Awatar użytkownika
Mroczny444
Posty: 10
Rejestracja: pn 31 paź, 2011
Lokalizacja: Miechów

Post autor: Mroczny444 »

Przepraszam, za odgrzanie po 2 miesiącach tematu (nie bijcie) ale akurat tak się zdarzyło, że dziś dotarł do mnie z allegro RE: CV na PS2 i akurat w tym temacie jest kilka sów "za" i "na nie", odnośnie tej wersji, więc dorzucę i coś od siebie bo mam bardzo podobne "przeżycia" z serią RE co autor tego posta ;)

Pierwsze moje spotkanie z RE: CV jeszcze na DC doprowadziło mnie do rozstroju nerwowego - jak można było tak zepsuć to co pokazał nam RE2 i RE3 , chodzi mi o klimat, styl gry itp, ale dziś zmieniam zdanie patrząc przez pryzmat tego w jakim kierunku idzie seria i uważam, że CV może idealna nie jest ale to jednak jest stary, dobry Resident Evil! Ma klimat! Tego co zabrakło chociażby w części "5". Ma zombiaki :rad5: a nie jakieś dziwadła jak w RE4.

Mimo wszystko warto jednak zagrać w RE: CV bo "prawdziwych" i "pełno prawych" residentów jest tylko kilka, więc szkoda tego odrzucać ;)

Ten post dodaję dla kogoś kto jeszcze nie miał zbyt dużego styku z serią RE a chciałby to nadrobić.
Awatar użytkownika
Todd
Posty: 49
Rejestracja: czw 06 paź, 2011
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Todd »

Dobra opłaca się grać w Zero i Rimejka ? Pytam się bo nie chcę tracić czasu, jeśli te gry mają być tak nudne i naiwne jak RE2.
Deus Ex
Zarząd
Posty: 3132
Rejestracja: sob 17 lis, 2007

Post autor: Deus Ex »

Poczytaj sobie odpowiednie tematy, jeżeli nie wystarczy Ci odpowiedź "tak, opłaca się grać" i nie ciskaj w stronę RE2. Jeżeli już to pisz rzeczowe argumenty bo mnie krew zaleje -__-.
Awatar użytkownika
J.Krauser
Posty: 1715
Rejestracja: sob 01 maja, 2010
Lokalizacja: Blackland

Post autor: J.Krauser »

Todd, olej RER i RE0. Skoro RE2 dla Ciebie jest naiwne, z pewnością te części nie zadowolą Cie.

Po za tym, oprócz czytania można obejrzeć gameplay na YT. Ciężko wpisać te pare wyrazów?
One man forced to seek REVENGE
nemesisdestro
Posty: 1577
Rejestracja: wt 10 kwie, 2007
Lokalizacja: Poznań

Post autor: nemesisdestro »

Todd pisze:Dobra opłaca się grać w Zero i Rimejka ? Pytam się bo nie chcę tracić czasu, jeśli te gry mają być tak nudne i naiwne jak RE2.
Nie wiem do końca co rozumieć poprzez słowo naiwne, możesz trochę to rozwinąć? Jeśli chodzi o fabułę to w sumie większość części powstała w podobnej konwencji co RE2, tak więc kiedy coś wydaje Ci się naciągane i dziwaczne - witaj w świecie RE, musisz po prostu do tego przywyknąć :P ;)

Co do RE Zero i RER? Ja bym polecił. RE Zero oferuje ciekawy tryb kooperacji dwóch postaci (którymi steruje jeden gracz) i gra się dobrze, tytuł ma swój klimat i świetną oprawę wideo-audio. Fabuła jest specyficzna, w pewnych aspektach dziwna, ale to jest RE czyli seria w fabule przypominająca horrory klasy B - odpala się ją dla klimatu jaki jej towarzyszy, a nie fabuły, tak sądzę w każdym razie ;).
Remake, cóż wg mnie i tak warto usiąść do tej gry nawet jeśli grałeś w oryginalną pierwszą część - pojawiają się nowe motywy zarówno w rozgrywce (zagadki itp) jak i fabule. Ponad to ma świetny horrorowy klimat, a według mnie to zawsze był magnes, który kochałem w tej serii.
Awatar użytkownika
bodek
Posty: 907
Rejestracja: czw 15 maja, 2008
Lokalizacja: RC

Post autor: bodek »

nemesisdestro pisze:Remake, cóż wg mnie i tak warto usiąść do tej gry nawet jeśli grałeś w oryginalną pierwszą część - pojawiają się nowe motywy zarówno w rozgrywce (zagadki itp) jak i fabule
Nawet nie patrząc na fabułę ani rożne inne motywy warto zagrać z Remake, jako zwykłą grę, choćby dla samego klimatu który miażdży czaszkę :rad11:
Awatar użytkownika
Dimitri
Posty: 52
Rejestracja: sob 31 mar, 2012
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Dimitri »

To ja podepnę się pod temat. W jakiej kolejności przechodzić WSZYSTKIE residenty?
Do kolekcji brakuje mi tylko re 0, które już jest w drodze.
Chdzi mi głównie o fabułe.
Edit:
Acha nie patrze na grafike i chciałbym ukończyć w miarę jak najwięcej resów.
Np. Re i re remake traktujecie jako osobne gry (którymi jednak są) :)
/Edit:
A co z Outbreak i innymi? Może być nawet Gaiden :)
Ostatnio zmieniony sob 30 cze, 2012 przez Dimitri, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Szakal
Moderator
Posty: 1853
Rejestracja: czw 02 kwie, 2009
Lokalizacja: Wola

Post autor: Szakal »

Kolejność w której powinno się przechodzić resy fabularnie:
RE Zero,
RE Remake, albo RE1, polecam jednak tą pierwszą ponieważ jest bardziej rozbudowany niż oryginał (dodano nowe wątki).
RE2,
RE3,
RECV X,
RE4,
RE5,
Złe oko moderacji czuwa.
Awatar użytkownika
Diadem
Posty: 1877
Rejestracja: sob 16 cze, 2007
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: Diadem »

Kolejność zaproponowana przez Szakala jest ok. Pamiętać należy tylko, że akcja RE2 dzieje się w trakcie trwania RE3. Jeżeli chodzi o Outbreak, myślę, że najlepiej grać w niego po przejściu RE2 i RE3. Resident Evil Survivor natomiast po Outbreakach i dopiero wtedy RE:CV. Resident Evil Dead Aim po RE:CV. Są jeszcze Umbrella Chronicles i DarkSide Chronicles.

Wygląda więc to tak:
RE0
RE1/Remake (jeżeli skupiasz się na fabule to też polecam Remake)
RE2
RE3
RE: Outbreak
RE: Outbreak file 2
RE: Survivor
RE: Code Veronica
RE: DarkSide Chronicles (rozdział "Operation Javier", "Darkness Falls", reszt to powtórka poprzednich wydarzeń)
RE: Dead Aim
RE: Umbrella Chronicles (rozdział "Umbrella's End", bo pozostałe to "streszczenia" poprzednich części, aczkolwiek ciekawe)
RE4
RE5

RE:Survivor 2 poza drobnymi szczegółami, nie wnosi nic do fabuły. Można tą grę sobie darować... RE: Gaiden natomiast nie jest zaliczany do fabuły serii. Jego fabułę można by nazwać "zmyśloną historią" ;)

Jeżeli bardzo interesuję Cię fabuła to przed RE1/Remake poczytaj to:
http://www.mwrc.pl/forum/viewtopic.php?t=1989
Jest to można powiedzieć wprowadzenie do tej części.

Oprócz tego jest masa innych krótkich, acz treściwych w fabułę tekstów: Wesker Report, Wesker Report 2, Wesker's Extra Report, Ada's Report, Nemesis Report itd, itp, itd, itp.
Awatar użytkownika
Dimitri
Posty: 52
Rejestracja: sob 31 mar, 2012
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Dimitri »

@Szakal i @Diadem
Dzięki za odpowiedź. Akurat zaczeły się wakacje więc zabiorę się za całą serie. A jeśli chciałbym przejść survivor 2 to najlepiej po code veronica, tak? Wszystkie dokumenty znajdujące się na forum jaki i na stronie czytałem już nie raz. Tak więc czekam na Re 0, robię zapasy i nie wychodzę z pokoju przez całe wakacje. A tu jeszcze po drodze wyskoczy Re 6. I jeszcze jedno pytanie (ale ja zawracam... głowę) Re orc chyba po RE 3 tak? Chociaż ta część też nic nowego nie wnosi do fabuły.
Chris93
Posty: 1192
Rejestracja: pt 28 sie, 2009
Lokalizacja: Pszczyna

Post autor: Chris93 »

Dimitri pisze: jeśli chciałbym przejść survivor 2 to najlepiej po code veronica, tak?
Tak po CV, gdyż Survivor 2 to koszmar który dręczy Claire po wydarzeniach z Rockfort Island i Raccoon City. Gra może i nie jest super dobra, ale warto w nią zagrać, gdyż podczas gry można odblokować bardzo ciekawe dokumenty np. mowę pożegnalną ojca Steve'a.

Pomiędzy RE4, a RE5 powinno być jeszcze Revelations (3DS) , oraz Degeneration (film) , które dzieje się w tym samym roku co właśnie Revelations.
Dimitri pisze:Re orc chyba po RE 3 tak? Chociaż ta część też nic nowego nie wnosi do fabuły.
W ORC powinno grać się przed RE2 (pierwszy scenariusz) , resztę rozdziałów w trakcie RE2 i RE3. Swoją drogą warto zagrać, można dowidzieć się paru fajnych ciekawostek .
Ostatnio zmieniony ndz 01 lip, 2012 przez Chris93, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe (ogólne) dyskusje o serii”