Rady podczas Speedrunów

Również o Resident Evil 3.5
Awatar użytkownika
WESKER-DL
Posty: 3838
Rejestracja: czw 08 lut, 2007
Lokalizacja: Łęczyca

Rady podczas Speedrunów

Post autor: WESKER-DL »

Chyba większość wie co to są Speedruny, jak najszybsze ukończenia gier (nieważne z jaką bronią, ważne zeby nie używać kodów), jako że interesuję się takimi "biegami" (choć przyznam że w niektórych RE poprostu nie miałbym siły grać ;)), w tym temacie chciałem opisać swoje rady dla tych którzy zaczynają Speedy bądź się tym interesują, napewno się przydadzą komuś, jeżeli równiez macie jakieś Ciekawe Hinty zapodajcie,. Mój obecny Wynik to : 2:09'42" - wersja GCN - Normal
Fota

Ok, zaczynamy:


--- nie jest konieczna snajperka semi auto, lepszą metodą można nauczyć się dobrze namierzać CT, jest to szybsza metoda (nie tracimy czasu na celowanie)

--- oprócz infinity rocket launcher warto zaopatrzyć się w Special RC, zdobywane od Ady na końcu. W następnej grze będzie o wiele prościej zabić Saddlera( kiedy wjedziemy już windą wystarczy wycelować i strzelić nawet nie trzeba centrować po prostu wcisnąc X( PS2) A( GC)

--- koniecznie zakupić Handcannona ( w wielu momentach jest nie zastąpiony)

--- Flash granaty w niektórych momentach są potrzebne(a czkolwiek do tego wyniku nie użyłem ani jednego) ale zgodzę się że w kilku momentach można ich użyć, mój zestaw początkowy:

http://img453.imageshack.us/my.php?imag ... me25gd.png

w menu ustaw sobie wszystkie bronie od razu pod ręką ( kiedy wejdziesz do menu nawet na nie nie spoglądaj po prostu automatycznie wybierz broń)

--- do skrócenia walki z U3 lepiej można użyć RL strzelając w drzwi( przycisk się aktywuje od siły uderzeniowej)

--- po każdym Chapterze robimy Save i powtarzamy go 3 razy z coraz to lepszym czasem, ostatni trzeci musi być lepszy od poprzednich( nawet jeżeli się wydaje że już lepiej nie przejdziemy próbujemy dalej aż do zrobienia lepszego)

--- gdy biegniesz ścinaj każdy możliwy róg( jak w wyścigach), jeżeli zablokujesz się gdzieś np. na schodach wtedy kończ i jeszcze raz

--- Wymijaj wszystkich możliwych oczywiśie do wyminięcja przeciwników, jeżeli masz Możliwość NIE ZABIJAJ

--- Po napisie loading wyłączaj każdy filmik( naparzaj X( PS2) A( GC) kiedy napis loading przestanie mrugać


--- W wiosce( głównej) ustaw się obok wieży i dopiero wybijaj( bądź przygotowany na filmik), po filmiku od razu do drzwi

--- 1.2 - biegni po części tak jak ja:

http://img255.imageshack.us/my.php?imag ... me24yp.png

Zaznaczyłem dokładnie drogę jak trzeba iść czerwonym kolorem

--- w miejscu gzie Ganado obsypują cię prezentami( Dynamitami ) wal do nich z CT bez wahania przy okazji zahaczając o pułapki

--- 1.3 - po filmiku z Mendezem nie wracaj już do tego pomeszczenia( chyba że nie zabrałeś klucza ale taki błąd dyskwalfikuje), po wyjściu z chaty wymiń Salvadora i biegni do drzwi zabijając 2 Ganado którzy stoją na drodze
Na mostach również nikogo nie zabijaj, przeskakuj w momencie kiedy oni skaczą w twoją stronę( wiem chciałoby się ich ściąć w locie :twisted: ale szkoda czasu). na bagnach również nie probuj się z nimi bawić. W walce z El Lago nie ma mowy o ani jednym zrzuceniu ani zawahaniu.

--- 2.1 - skrzynie strąć wszystkie za jedną serią z CT (ustaw się tak żeby je wszytskie widzieć, najlepiej na dole przy wodzie)

--- El gigante dwa razy z Handcanona i po sprawie( 2 sek. )ewnetualnie raz z RC

--- Ashley miej zawsze przy sobie ( miej ją na oku non stoper)

--- 2.2 - Obrona Chaty z Luisem

--- 2.3 - wybieramy prawą stronę, nie przejmujemy się El gigantem i walimy raz z Handcanona w drzwi które pięknie wylecą


--- Mendeza Załatwiamy Z Handcanona jest o wiele szybciej, samochód który jedzie w naszą stronę trzeba dobrze wyczuć gdzie dokładnie upadnie wtedy biegniemy do Zamku

--- 3.1 - przed wystrzałem pierwszych salw biegniemy obok domku który ulega zniszczeniu ( tam nas nie trafią), później biegniemy na górę niszczymy z CT parę beczek i idziemy a raczej zasuwamy dalej

--- Garradora z handcanona( podbiegni do wajchy pociągni za nią po czym zrób obrót o 180 i od razu strzał prosto w plecy)

--- W pomieszczeniu z Novistadorami NIE próbuj ich nawet tknąć uciekaj ponieważ gdy już dostanie ci się od jednego większa grupka może cię otoczyć( po spuszczeniu wody trzymaj się lewej strony). W jaskiniach rozwal partie Novistadorów po włączaniu przycisków

--- 3.2 w galeri kiedy już załuważysz czerwonego Illuminadosa strzel w grupkę na dole, zeskocz tam obrót o 180 i strzel ponownie w Czerwonego Illuminadosa( kod dalej jest rzeczywiście banalnie głupi 1,2,3,4

--- Ogrody Salazara 3.2 zróbcie tak jak Ja:

http://img252.imageshack.us/my.php?imag ... me13ya.png

trochę zagmatwane ale da radę się odczytać

--- w zamku w pomieszczoniu z czterema przyciskami na suficie strzel raz RC centralnie w środek sufitu mechanizm od razu się zatrzyma

--- 3.3 W obrazek lepiej strzelać z CT bo jest szybciej, w klatce kiedy już spadnie celuj bez wahania z Handcannona w kłodke, walni ją z buta co powali od razu mnich na kolana i uderzaj do drzwi

--- 3.3 w pomieszczeniu z gratisem w postaci RL zeskoczna dół strzel serię z CT uruchom wajche, zmień broń na Handcannona i w mnichów na górze strzel tak aby za jednym strzałem zabić 2

--- 3.4 nie koniecznie się nie przejmuj mnichami ponieważ pierwszego musisz walnąć lampą która znajduje się od razu po lewo, wtedy biegni i kręć( dość szybko) mniej więcej do połowy , zmieścisz się spokojnie w następnym pomieszczeniu od razu dobiegaj do korb i jak wcześniej do połowy a drugą do 1/3 części. Zagadkę z puzzlami rozrysuj sobie na kartce dokładnie całą sekwencje po czym jak będziesz grał nie spoglądaj na ekran tylko na kartkę i auyomatycznie przekładaj, rycerzy nawet nie dotykaj, jedynie z Leonem w pomieszczeniu z jednym Gralem( kielichem) wyceluj z RL w środek pomieszczenia i strzel, w pomieszczeniu gdzie odkładamy kielichy również w grupkę strzel z RL

--- w zamku w pomieszczoniu z czterema przyciskami na suficie strzel raz RC centralnie w środek sufitu mechanizm od razu się zatrzyma

--- 4.2 - nie używajcie dynamitu na Wielkim kamieniu, po zeskoczeniu od razu podniesienie RL i strzał( może być chybiony i tak skała pójdzie z dymem). Dwóch El Gigante załatwiłem jednym strzałem w podłogę prosto pod nogi :wink:

--- 4.3 - w kopalni biegni od razu w stronę drabiny mniej więcej w tym momencie co będziesz wchodził Salvador zeskoczy, zabieraj klucz i skacz przez okno.

--- 4.4 na windzie przy strzelaniu można kierować broń w górę i strącać Mnichów w locie uważając na mnichów z kuszami

--- na początku wyspy( kiedy przeskoczysz na drugi ląd nie zabijaj J.J( to ten z Gatlingiem) biegni do przycisków i włącz odwróć się i dopiero teraz wyceluj z RL w J.J i kupkę ganado. Ustaw lustra nie przejmując się przeciwnikami i biegni do drzwi, dalej w przejściach nie zabijaj nikogo ani nie strzelaj do wozu z beczkami biegni od razu do drzwi.

--- Walki z Krauserem to banały biegaj z Handcanonem i strzelaj w niego jak tylko się pojawi, na wieży również.


--- kiedy będziesz jechał Ashley ''spychaczem'' kiedy już się zatrzymasz zeskocz i wchodź od razu po drabinie rzwal dwóch kolesi uaktywni wajche i ponownie jak najszybciej wracaj na''plandeke''( nie pozwól dostąć się tam przed tobą przeciwnikowi)

----Regeratorów również nie probuj rozwalać jedynie kilku Iron Maidenow będziesz musiał

--- nie biegni na więzę wezwać Mike'a :!:

--- Na ''wojnie'' :wink: z Mike'm biegni trzymając się lewej strony, kiedy koleś przestanie nawalać z Gatlinga zbiegni po schodach po prawej stronie, obroć się w lewo wyceluj z RL w kolesi z tarczami i strzel siła uderzeniowa zabije pobliskich przeciwników i rozwali kłudkę. W dalszej części staraj się pozbyć ''obsługujących gatlingi'' i jak najszybcie uruchom switche.

--- Saddlera załatw uzywając Infinite Rocket Launcher jak pisałem wyżej

--- w ucieczce na motorówce trzymaj cały czas analoga(GC), krzyżaka(PS2) w górę

Metody Weskera (wszelkie prawa Zastrzeżone, kopiowanie lub drukowanie zabronione)
Oglądaj na YouTube - RESIDENT EVIL CGI | WIECZNY MROK EVIL TV odc. 37
PSN - WESKER-DL / społeczność FB - RESIDENT EVIL PL / Grupa FB - EVIL TV FanPage
Sadzio
Posty: 13
Rejestracja: śr 07 lut, 2007
Lokalizacja: Zduńska Wola

Post autor: Sadzio »

W wersji na PS2 (PC chyba też) zamiast specjal Launchera wystarczy PRL. Jest darmowy a kładzie każdego bossa w sekunde :)
W każdej chwili można go usunąć z inwentarza i wziąść sobie od kupca (jest za free)
Awatar użytkownika
Finka
Posty: 1082
Rejestracja: wt 13 lut, 2007
Lokalizacja: z Polski

Post autor: Finka »

Jeśli kogoś bawi walka z czasem to porównywanie międzyczasów może być przydatne a te są moje uzyskane na gc-normal-pal
1-1: 3,55
1-2: 6,54
1-3: 12,41
2-1: 17,14
2-2: 21,01
2-3: 27,20
3-1: 36,59
3-2: 44,17
3-3: 45,53
3-4: 50,20
4-1: 1,04,24
4-2: 1,07,46
4-3: 1,13,48
4-4: 1,19,38
5-1: 1,28,14
5-2: 1,36,50
5-3: 1,49,00
5-4: 1,55,41
Fin: 1,58,16
Awatar użytkownika
WESKER-DL
Posty: 3838
Rejestracja: czw 08 lut, 2007
Lokalizacja: Łęczyca

Post autor: WESKER-DL »

Zapodaj Fotkę screenu końcowego oraz save w menu (aby było widac że to wersja GC) :rad10:
Oglądaj na YouTube - RESIDENT EVIL CGI | WIECZNY MROK EVIL TV odc. 37
PSN - WESKER-DL / społeczność FB - RESIDENT EVIL PL / Grupa FB - EVIL TV FanPage
Awatar użytkownika
Finka
Posty: 1082
Rejestracja: wt 13 lut, 2007
Lokalizacja: z Polski

Post autor: Finka »

Awatar użytkownika
WESKER-DL
Posty: 3838
Rejestracja: czw 08 lut, 2007
Lokalizacja: Łęczyca

Post autor: WESKER-DL »

Trzeba było od razu pisać że Kres :rad10: bo to już widziałem, no ale nie róbmy offtopu, tutaj są porady do Speedów a nie wyniki czasów :rad10:
Oglądaj na YouTube - RESIDENT EVIL CGI | WIECZNY MROK EVIL TV odc. 37
PSN - WESKER-DL / społeczność FB - RESIDENT EVIL PL / Grupa FB - EVIL TV FanPage
Awatar użytkownika
Finka
Posty: 1082
Rejestracja: wt 13 lut, 2007
Lokalizacja: z Polski

Post autor: Finka »

Podanie międzyczasów nie jest offtopem aTwoje rady też już czytałam na innym forum.

PS.
a tak przy okazji to dlaczego podałeś swój wynik skoro to nie jest miejsce na wyniki?
Awatar użytkownika
WESKER-DL
Posty: 3838
Rejestracja: czw 08 lut, 2007
Lokalizacja: Łęczyca

Post autor: WESKER-DL »

Swój wynik podałem do Rad, aby nie były goło słowne, na nich uzyskałem ten wynik więc pasował do postu :rad2: poza tym podałaś w pierwszym poście w tym temacie tylko czasy uzyskiwane na danych Chapterach, żadnych porad, a od tego jest temat :rad2:


EDIT: Byłoby miło i napewno by się komuś przydał, swoją drogą jak zaczołem kilka miechów temu i jestem w połowie, później przerwa i może niedługo skończe bo może być niezły czas :rad13:
Ostatnio zmieniony śr 14 lut, 2007 przez WESKER-DL, łącznie zmieniany 1 raz.
Oglądaj na YouTube - RESIDENT EVIL CGI | WIECZNY MROK EVIL TV odc. 37
PSN - WESKER-DL / społeczność FB - RESIDENT EVIL PL / Grupa FB - EVIL TV FanPage
Awatar użytkownika
Finka
Posty: 1082
Rejestracja: wt 13 lut, 2007
Lokalizacja: z Polski

Post autor: Finka »

Ok, przygotuję poradnik żeby nikt nie miał pretensji.
El_Gigante
Posty: 8
Rejestracja: śr 07 lut, 2007
Lokalizacja: DG
Kontakt:

Post autor: El_Gigante »

http://resident44.republika.pl/speed.html
to moj poradnik ktory napisalem dawwwno temu. Wymaga on troche modernizacji ale nadal jest tam wieel dobrych rad i ciekawostek ;]
Pueblos
Posty: 56
Rejestracja: czw 03 maja, 2007
Lokalizacja: Radomsko

Post autor: Pueblos »

Wesker - Dark Life pisze: --- 4.2 - nie używajcie dynamitu na Wielkim kamieniu, po zeskoczeniu od razu podniesienie RL i strzał( może być chybiony i tak skała pójdzie z dymem)
Ja tam nie mogę tego zniszczyć RLem :okulary4:

[ Dodano: 26 Maj 2007 19:53 ]
Wesker - Dark Life pisze:Dwóch El Gigante załatwiłem jednym strzałem w podłogę prosto pod nogi :wink:
mógł by mi ktoś pokazać filmik tego wyczynu albo jakąś taktykę na to bo próbuję i nie mogę tego dokonać :okulary4:
AYE
Awatar użytkownika
WESKER-DL
Posty: 3838
Rejestracja: czw 08 lut, 2007
Lokalizacja: Łęczyca

Post autor: WESKER-DL »

kamień możesz spokojnie rozwalić z Rocketa niewiem w czym twój problem tkwi, nawet nie musisz bezpośrednio w niego trafić a jedynie obok, co do El Gigantów sorki ale teraz za bardzo nie mam czasu aby zgrać ten motyw na kamerkę ;)
Oglądaj na YouTube - RESIDENT EVIL CGI | WIECZNY MROK EVIL TV odc. 37
PSN - WESKER-DL / społeczność FB - RESIDENT EVIL PL / Grupa FB - EVIL TV FanPage
Deus Ex
Zarząd
Posty: 3132
Rejestracja: sob 17 lis, 2007

Post autor: Deus Ex »

Nie jestem jakimś wymiataczem tak jak moi zacni Przedmówcy ale idzie mi całkiem nieźle w speedrunach, więc napisałem coś w rodzaju solucji. Może jeśli ktoś interesuje się speedrunami, chętnie się z tym zapozna.
Więc do rzeczy, najpierw proponuję się zapoznać z całym tematem
najważniejsze rzeczy to:
-nauczyć się wymijać przeciwników ale nie w taki sposób, że omijając jednego nadrabiamy 20 metrów trasy ale omijać ocierając się niemal o oponenta,
-mieć w ekwipunku InfRL, HC, CT, granaty błyskowe, tak dużo jak się da - ułatwią nam wymijanie przeciwników, ze dwa FASy, przydałby się PRL 412 (ja używam na Saddlera i Krausera) ale nie jest tak niezbędny jak CT- podstawowa broń
-strój- special 2
-niczego nie zbieramy, wszystko co niezbędne powinniśmy mieć w ekwipunku


Chicago Typewriter w dłoń i ruszamy!

Biegeniemy do chaty, likwidujemy ganado (zaraz po strzale powinniśmy już znaleźć się prawie na schodach, to dobry początek :D), pomijamy scenki z ciężarówką i Hunnigan, biegniemy na górę, wymijamy drzewa i biegniemy po prostej. Ignorujemy przeciwników aż do pierwszej dużej potyczki. W miejscu gdzie Leon obserwuje towarzystwo przez lornetkę (oczywiście pomijamy te scenkę jak każde kolejne) robimy kilka kroków do przodu i ścinamy serią z CT 4 oponentów wokół ogniska, po prawej obok krowy wybiega wsiok z widłami - załatwić. Odwracamy się, powinni już biec fani Leona, bynajmniej nie po autograf :P. Kill them all! Krótka scenka i od strony wieżyczki nadchodzą kolejni - seria z CT i już wyruszają do Krainy Wiecznych Łowów. Szybko zdjąć tych dwóch na dachu i powinna się załączyć scenka z dzwonem. Biegniemy na farmę, nie zabijamy nikogo, "ścinając rogi", jak to ładnie ujął Wesker - Dark Life, czyli biegnąć najkrótszą drogą. Scena z kamykiem to banał, nie? Zbliżamy się do chaty, nie zatrzymujemy się i olewamy ganados. Kłódkę strzałem z CT, podobnie linkę i blokującą wejście szafę również. Uwalniamy Luisa, banalne QTE i ruszamy dalej.
Otwieramy z kopa drzwi, omijamy gościa z rolniczym akcesorium oraz tego nieco dalej na kładce, co nie jest łatwe ale obserwujcie jego kroki i podczas zawracania ta sierota próbuje nas złapać a my jesteśmy już 5 metrów za nim :P. Opanowanie tego motywu może się potem przydać. Biegniemy na górę po pierwszą połóweczkę, ekhm (may I remind you're still on duty? :D). I teraz uwaga. Stajemy tak aby móc serią z CT rozwalić beczkę oraz wszystkich ganados tam stojących - oczywiście to eksplozja beczki powinna ich zdmuchnąć. Zabieramy to co mamy zabrać, obrót 180° i zeskakujemy - uwaga na dynamity. Slalom wokół wieśniaków (nie zatrzymywać się i nie strzelać!), biegniemy po drabinie po drugą połówkę. Jeśli na dole jest za dużo przeciwników można strzelić w beczkę ale jeśli zrobiliśmy wszystko odpowiednio szybko uda nam się tego uniknąć. Składamy dwie połówki, otwieramy wrota. Biegniemy "ścinając rogi", pojawi się na naszej drodze czterech oponentów - nie powinno być problemów z wyminięciem i kierujemy się do dalej.
Teraz będzie trudniej. Wskakujemy przez okno i trzeba załatwić gości z dynamitami albo oni załatwią nas więc wybieramy tę pierwszą opcję :). Mój sposób - poczekać aż któryś odpali dynamit, zastrzelić go a płonący dynamit zrobi resztę. Uwaga na sidła, zwłaszcza przeskakując nad wałem może nas po drugiej stronie spotkać przykra niespodzianka. Na wale jest miejsce, przez które można bezpiecznie przeskoczyć. Szukajcie wytrwale :D. Biegniemy dalej, po drodze jest m.in. ganados, który nim rzuci w nas my już będziemy za nim i następny, który będzie pokazywał na nas palcem jak my będziemy już zasuwać po drabinie :D. Łatwizna a oni niech popracują nad zapłonem :P.
Kierujemy się do domu Mendeza, raz dwa robimy zagadkę (lewo/prawo i góra/dół), bierzemy klucz. Scenka z Chiefem, po której oczywiście nie wracamy, do wcześniejszego pomieszczenia bo nie ma takiej potrzeby. Ewakuujemy się z domu, bo już czeka na nas m.in. dr Salvador ze swoimi pomocnikami. Ich wyminięcie jest banalnie łatwe, trzeba "tylko" zaobserwować, co robi każdy z nich (rzuca narzędziem, robi zamach piłą) i to wykorzystać. Umiejętność obserwacji i wykorzystania tego co widzimy jest bardzo ważne w speedrunach. Jak zrobimy to właściwie to Salvador nawet nie zdąży zawyć i obejrzy tylko nasze plecy. Pod samą bramą czeka kilku naszych wilebicieli - proponuję rzucić w uch stronę granat błyskowy. Wracamy na znane nam miejsce we wsi i znowu piękny slalom, tylko nie nadrabiać za dużo drogi przy tym wymijaniu, w ostateczności można użyć flashgranade, bo akurat trzymamy go w ręku ale nie powinno to być konieczne.
Biegniemy do wieży. Po drodze na cmentarz nie spotka nas nic ciekawego. Mijając kościół, ganados z dynamitem prawdopodobnie pozbawi życia swoich kompanów ale to już nie nasz problem :P. Na kładce stoi wiochmenka (pokazuje paluchem "tam jest!!!", jej ominięcie jest banalne). Kolejni dwaj. Proponuję poczekać, aż będą się zbierać do skoku (będzie to widać)i zrobić to samo w odpowiednim momencie - niemalże miniecie się w locie. I ostatni leszcz, pokazuje paluchem, z brudem za paznokciami zresztą, i się drze zamiast nas łapać. Za późno, drzwi już otwarte. Ważne, aby na kładce nikogo nie zabijać, szkoda czasu. Biegniemy przez placyk, płosząc niechcący wrony.
Za chwilę po raz kolejny będziemy musieli zwiewać przed kamieniem, by po chwili wdepnąć w bagno :P. Uwaga, jest tu dużo linek z dynamitami. Proponuję zeskoczyć zaraz po wejściu na pomost w lewą stronę (tam gdzie leży granat) i unieszkodliwiać linki przy użyciu CT. Czasem ganados nas wyręczą, poczciwe chłopaki :P. W wodzie poruszamy sie przez większość lokacji i przy końcu wchodzimy na zadaszony pomost (uwaga - linka) i biegniemy co sił do wrót. Przez chwilę spokój, wsiadamy na prymitywną motorówkę i płyniemy. Przyczajony Del Lago, ukryty potwór już na nas czeka. Jak go załatwić? Nie wolno dać się wyrzucić z łódki i trzeba trafić najlepiej ze 100 % skutecznością. Prawda, że proste ;)? Klucz do sukcesu tkwi w dobrym kierowaniu łódką oraz przewidywaniu zachowań Del Lago. Czasem będzie trzeba rzucać niemalże "na pamięć". Należy znaleźć kompromis między jak największą częstotliwością rzutów a pilnowaniem właściwego kierowania łodzią. Na pocieszenie powiem, że jest to najtrudniejszy boss w speedrunach ;).
Pomijamy scenkę omamów Leona, kierujemy się do wrót (nie do łódki!). Dwóch ganados omijamy, idziemy kawałek spuszcz..., znaczy schodzimy po linie. Nie przejmujemy się ganadosem i szukamy takiego punktu, z którego możemy zdjąć serią wszystkie trzy skrzynie. Ruszamy w kierunku wajchy, używamy jej, schodzimy i idziemy w kierunku, miejsca, gdzie był kiedyś wodospad. Uwaga, pojawią się ganados, których wyminięcie jest trudne i może się czasowo nie opłacić, więc zalecam ich eksterminację serią z CT lub oślepienie ale skoro już mamy CT w ręku to...
Chwila oddechu, bierzemy Round Insignia i ruszamy w kierunku łodzi. Po tej krótkiej wyprawie wśród stalaktytów biegniemy na górę. HC w dłoń, otwieramy drzwi, kierujemy się w lewo i za 2 sekundy El Gigante ma już grzecznie leżeć :P. Strzał w łeb i po chwili w Plagasa. Wracamy w stronę kładki, nie bawimy się w hycla, wymijamy psy, otwieramy kościół, włazimy na górę, hop na żyrandol i "rozwiązujemy" zagadkę z symbolem Los Illuminados. Pomijamy wszystkie możliwe scenki. Wychodzimy z kościoła i już czeka na nas komitet powitalny. Niestety, nie możemy przyjąć zaproszenia na imprę u Mendeza bo mamy inne plany na ten wieczór :P. Oddajemy 1 strzał w wóz, niedobitki wsioków olewamy. Idziemy, idziemy, a raczej biegniemy aż do momentu gdy pojawimy się po raz ostatni w wiosce. Trochę tu jest przeciwników, tych co stoją nam na drodze lepiej załatwić, w miarę możliwości unieszkodliwić wnyki. Trochę będzie się tu trzeba pogimnastykować. Jeśli Ashley wpadnie w sidła, lepiej do niej strzelić niż uwolnić ale trzeba starać się robić tak, aby żaden z bohaterów nie wpadł w pułapkę. Zaraz będziemy na farmie, o już jesteśmy. Biegniemy po najkrótszej drodze, wbiegamy po drabinie. Po drodze nie trzeba nikogo zabijać, no może poza dwoma oponentami stojącymi na podwyższeniu - mogą się plątać niepotrzebnie i porwać Ashley, co nas nieco opóźni. Tego na dole też dobrze by było "uspokoić". Sidła można łatwo ominąć (Ashley biega zazwyczaj po naszym torze, więc o ile my nie wdepniemy w sidła ona też nie powinna). Obrona domu z Luisem jest trudnym momentem. Mój sposób - CT w dłoń i biegać od okna do okna i, o ile Luis nas nie wezwie (a jeśli będziemy zabijać ganados z odpowiednią skutecznością nie powinien), nie wchodzić na górę i wspiąć się na wyżyny swoich umiejętności w eksterminacji ganados :P - jak najszybciej i jak najwięcej. Uff... Czas otworzyć sezam. Spośród dwóch wrót otwieramy prawe, jest tam "tylko" El Gigante ;). HC i po sprawie. Drzwi skute łańcuchami "otwieramy" naszym kluczem, który trzymamy właśnie w ręku (od razu mówię, że to patent WDL'a, ja zawsze rozwalałem łańcuchy z CT ale tak jest wolniej :)). Trzeba jeszcze zabrać klucz z jednej chat - leży tuż przy wejściu, dzięki temu faktowi nie powinniśmy przypadkiem zabrać niechcianych przedmiotów. Dodatkowo, dzięki temu nie musimy zabijać Giganta, powinniśmy zdążyć uciec i zabrać klucz.
Po chwili jedziemy kolejką i zabijamy sunących w naszą stronę cwaniaczków z CT. Teraz chwila spokoju i biegniemy do stodoły, gdzie czeka na nas Bitorez, dwa shoty z HC i hasta la vista, babe! Zabieramy sztuczne oko i wyskakujemy przez dziurę. Kierujemy się kolejką do bramy. Otwieramy i kilka kroków do przodu. Pojawi się animacja z ciężarówką, czym prędzej trzeba zastrzelić kierowcę i uważać, by przewracająca się ciężarówka nie uszkodziła także nas. Po wszystkim biegniemy do zamku i to tyle speedrunu pt. Village.





Nie wiem czy takie rzeczy typu "Speedrun-solucja" jest sens pisać ale trochę mi się nudzi ostatnio i chce się podzielić tym co potrafię :). Może kiedyś zrobię wideo solucję, bo zdaje sobie sprawę, że co innego czytać, co innego oglądać niektóre patenty w akcji. Jeśli spotka się to co napisałem z jakąkolwiek aprobatą z Waszej strony, chętnie podzielę się swoją wiedzą i umiejętnościami, pisząc solucje dla kolejnych 2 map.

Dziękuję za uwagę, zwłaszcza tym co wytrwali do końca ;). Jeśli znajdę czas, postaram się uzupełnić opis o czasy na poszczególnych etapach.


BTW, pisałem z pamięci, jeśli są jakieś błędy co do kolejności plansz i wydarzeń to proszę pisać.
Ostatnio zmieniony wt 09 wrz, 2008 przez Deus Ex, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Nemesis US
Posty: 1336
Rejestracja: pn 26 mar, 2007
Lokalizacja: Łęczyca

Post autor: Nemesis US »

Osobiście zawsze doceniam takie coś. Widać, że wykazujesz inicjatywę i dalej chcesz to robić, tak trzymać. Wszakże te ścieżki zostały już przetarte dużo wcześniej, ale liczy się chęć do działania. Proponowałbym Ci zapodać jak przechodzisz Speedrun na YouTube, chyba, że nie masz możliwości, żeby to zgrać. A wierz mi, sposobów na jak najszybsze przejście RE4 jest naprawdę sporo.
Deus Ex
Zarząd
Posty: 3132
Rejestracja: sob 17 lis, 2007

Post autor: Deus Ex »

To że zostały przetarte dużo wcześniej nie znaczy, że nie warto o tym rozmawiać. Nie każdy ma Resa 4 od dnia premiery. Ja mam od roku ale dopiero teraz mam na tyle czasu, by "odkrywać go na nowo". Rekord olimpijski potrafi być niepobity przez 20 lat aż znajdzie się ktoś, kto go pobije.
Oczywiście, nie mam szans na pobicie rekordów Finki czy Weskera - Dark Life. Gram na kompie i niestety poziomy dość długo się ładują, mimo że sam RE chodzi bardzo płynnie. Już na pierwszym etapie mój rekord czasowy to 4:28 (Finka - 3:55) i mimo że próbowałem ponad 20 razy go poprawić nie udało mi się a robiłem co mogłem :).
Nie udało mi się zejść poniżej 2h 40 minut (grałem co prawda na PRO ale to chyba nie ma dużego znaczenia w speedrunach).
Nie uważam się za profesjonalnego gracza, do tego jednak trzeba być posiadaczem jakiejś konsoli a ja póki co jestem na utrzymaniu rodziców i nie widzę powodu by narażać ich na taki wydatek.

Jeśli RE 5 będzie podobne do RE4, na pewno kupię tę grę (chyba będzie na PC?), może nawet w dniu premiery na PC, a co ;).

Co do nagrywania, hmm, nie jest mi znany program, który nagrywałby dźwięk, nie zamulał kompa i był darmowy... Nagrywanie bezpośrednio z kamery raczej odpada - laptop monitor 15,4 ''.
Chciałem również pokazać swoje wyniki w mercach, gdyż z dobrze poinformowanego źródła wiem, że są wysokie, jak na kompa - zapraszam do tematu Hall of Fame w dziale o RE 4. Niebawem mam zamiar pokazać filmik, tylko spróbuję jeszcze pobić te wyniki. Niestety, bez dźwięku. Do tego też by się przydał program.

W każdym razie, dzięki NEMESIS US za komentarz :).
Ostatnio zmieniony wt 09 wrz, 2008 przez Deus Ex, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Finka
Posty: 1082
Rejestracja: wt 13 lut, 2007
Lokalizacja: z Polski

Post autor: Finka »

Speedruny są bardzo męczące bo powinno się przejść kilkakrotnie ten sam etap aby móc wybrać najlepszy wynik.
Teraz gracze stosują tricki polegające na szybkiej zmianie broni i Leon pędzi przez planszę jak torpeda. Do tego dochodzi wykorzystanie bugów (dot. tylko NTSC) a polegające na ominięciu ogrodów Salazara jak również skrócenia sobie drogi po graala.
Ja jestem zwolenniczką pełnej gry tzn. bez powyższych "ulepszeń" no ale to zależy co kto lubi.

Co do porad Deus Ex to dodam, że jeżeli ktoś gra na NGC to nie będzie miał PRL 412 i w związku z tym powinien zaopatrzyć się w Special RL.
Ostatnio zmieniony wt 09 wrz, 2008 przez Finka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Necraria
Posty: 1005
Rejestracja: pt 01 cze, 2007
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Necraria »

Speedrunów samych w sobie nie lubię, wolę się delektować grą i grać we własnym tempie (byle skutecznie), jednak takie rady, jak coś szybciej przejść często stosuję w niektórych miejscach, które uważam za nudne, trudne, albo po prostu chcę już iść dalej.

Taka moja sugestia co do momentu, w którym wracamy do wioski już z Ashley (ciemność) - widzę, że Ty, Deus Ex wybrałeś wybijanie wrogów na drodze i rozbrojenie wnyków. Ja na jednej wideosolucji podpatrzyłam, jak koleś zrobił po prostu slalom z Ashley - najpierw chyba na lewo, potem na prawo (jak gram, to mi wychodzi, z pamięci nie za bardzo) i tak jest najszybciej. Jak chcesz uniknąć wczytywania, to możesz ewentualnie użyć jeszcze flasha tuż przed slalomem - wtedy masz pewność, że nikt Cię pochodnią nie walnie w plecy. Jak dla mnie jest to najlepsze rozwiązanie, bo w tych egipskich ciemnościach ciężko mi zauważyć ganados, a że gram normalnymi brońmi a nie nieskończonymi, to też amunicji trochę szkoda ;)
Awatar użytkownika
Nemesis US
Posty: 1336
Rejestracja: pn 26 mar, 2007
Lokalizacja: Łęczyca

Post autor: Nemesis US »

Jeszcze w wiosce Speedrun przebiega całkiem sprawnie, nieco wyższe schodki zaczynają się podczas grania w zamku, niekiedy są wąskie lokacje, a wiadomo, że tam atakują mnisi zaopatrzeni w tarcze, więc tutaj Flash Grenade się za zbytnio nie przydaje, chociaż są jeszcze granaty typu "Flames", ale to też trzeba mieć wyliczone gdzie najszybciej rzucić, ponieważ w RE4 przeciwnicy nie zawsze wyskoczą w identycznym miejscu, ale w miarę przechodzenia gry ktoryś raz z rzędu można się tego w tym obeznać. ja także z chęcią bym sie w to pobawił, ale po prostu nie mam czasu, może któregoś dnia przysiądę do tego.

Ale wierzę, Deus Ex, że spokojnie wyciśniesz czas ok. 2.30-40, wystarczy trochę posiedzieć i doskonalić taktykę. Good luck. :rad10:
Ostatnio zmieniony czw 11 wrz, 2008 przez Nemesis US, łącznie zmieniany 3 razy.
Deus Ex
Zarząd
Posty: 3132
Rejestracja: sob 17 lis, 2007

Post autor: Deus Ex »

Natrafiłem na YT na ciekawą rzecz...

Popatrzcie jak Leon zasuwa na tym filmiku (tuż po wyjściu z chaty, gdzie został zaatakowany):

http://www.youtube.com/watch?v=g-tub63p82k

Cytat z opisu filmiku:
be aware that Leon runs faster because of ditman glitch which goes like this: equip striker, press R and quickly press Y and switch to another weapon. Ditman glitch also gets cancelled if you run into cgi cutscenes, pick up certain items, open a door, take damage, get grabbed, move to next area or guard an explosion.
Ile tajemnic jeszcze kryje w sobie RE4 :)?
Maestro
Posty: 743
Rejestracja: sob 08 sty, 2011
Lokalizacja: Londyn

Post autor: Maestro »

Aha, czyli jesli sobie to dobrze przetłumaczyłem, wystarczy wziąć Strikera, a chwilę później wyekwipowac się w inną broń, i Leoś będzie pomykał jak rącza sarenka, tak? Przydatne w sumie podczas speedrunu :P

BTW. Nie wiedziałem, że w wiosce można sobie poradzić tak szybko :D

BTW 2. Cześć Kamil ;)
Ostatnio zmieniony pn 21 mar, 2011 przez Maestro, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Resident Evil 4”