Trochę o Edońskim ;) czyli o stworach i co mówią do nas j'avo

Awatar użytkownika
Arc
Posty: 275
Rejestracja: wt 14 lut, 2017
Lokalizacja: z szafy

Trochę o Edońskim ;) czyli o stworach i co mówią do nas j'avo

Post autor: Arc »

Zauważyliście pewno nadzwyczajne nazwy stworów z tej części Residenta. Może to nie jest wielka tajemnica ani nic odkrywczego ale z racji, że gra rozgrywała się w fikcyjnej Edonii to trochę sobie wyjaśnimy. Wszystkiego nie ma sensu. Więc nazwy przeciwników w grze a także ich krzyczane do Ciebie zwroty są a raczej mają korzenie serbskie, bośniackie a chorwacki, ukraiński czy kantoński są bardzo podobne, to taki kraj zaraz na granicy z Edonią heh ;))

Myślę, że ten zabieg z fikcyjnym krajem był ze względu na wrażliwość tematu tamtego okropnego konfliktu w latach 90'.
Co do reszty Europy to też umiejscowienie gry z taką fabułą jak w RE6 mogło być źle odebrane.
RE4 to inna kwestia.


RE6 i przeciwnicy a dokładniej ich Edońskie, ekhem to znaczy serbsko-chorwacko-bośniackie nazewnictwo. Po prostu słowiańskie języki bo i Polak odnajdzie tu podobieństwa.

Noga (grupa) i jej przedstawiciel Noga-Oklop - po serbsku oznacza "nogę" oraz "zbroję", w wolnym tłumaczeniu może być "opancerzona noga" :)

J'avo oznacza w przybliżeniu "Diabeł" (gdy napiszemy djavo/đavo)

Rasklapanje - po serbsku znaczy "rozmontowanie/rozmontować", po bośniacku i chorwacku znaczy to samo ale minimalnie różni się w zapisie, "rastavljanje". Jak nienawidziłem tego przeciwnika.

Napad - "napaść/atak" (w serbskim, ukraińskim, chorwackim, słoweńskim, bośniackim, w sumie nawet polskim :) Mój ulubiony przeciwnik, można dobrze farmić na nich punkty w poziomie z Adą gdzie jest ich chyba z sześć.


Ruka (grupa) - w serbskim oznacza "ramię" (przypadek sprawił, że to również nazwa jednej ze skoczni narciarkich w Finlandii, w miejscowości Kuusamo gdzie rozpoczynano niegdyś każdy sezon zimowy, z powodu umiejscowienia (~60km od koła pobiegunowego) konkursy rzadko się odbywały - taka ciekawostka)





Trochę co krzyczą do nas:

Ne možeš mi ništa - Nic mi nie zrobisz
Ajde već jednom - No dawaj
Proklet bio - A niech cię/Niech cię szlag
Nije trebalo da dolaziš ovamo - Trzeba było tu nie przychodzić/Nie powinieneś był tu przychodzić
Nista Lakše - Łatwizna
Jedi govna i umri - żryj gów** i zdychaj ;]
Ovo je tako jebeno dobro - to jest tak *** dobre
Spreman za borbu - Czeka cię walka
Gotov si - Już po tobie/Jesteś skończony
Obrazek
PSKING
Posty: 1282
Rejestracja: ndz 18 sty, 2015

Re: Trochę o Edońskim ;) czyli o stworach i co mówią do nas j'avo

Post autor: PSKING »

Możesz mieć rację że bali się kontrowersji. Po Re5 czytałem o najazdach jakie szły w stronę Capcomu, za stworzenie rasistowskiej gry o strzelaniu do czarnych w Afryce...
Capcom obiecał nigdy więcej rasistowskich gier, więc pewnie trzyma się tego do dziś.
Dla mnie osobiście cała sprawa była idiotyczna, bo po pierwsze, nikt się nie czepiał że w Hiszpanii strzelamy do Hiszpanów(a to nie tak że w Re5 mamy samych czarnych), po drugie, nie przeszkadzało nikomu by wstawiać ,,rasistowską" mapkę z Re5 do nowszych gier.
Uważam jednak że przynajmniej w połowie powodem była wolność artystyczna. Nie musisz się martwić o odwzorowaniem prawdziwego świata, bo wszystko wymyślasz od zera(dla wtajemniczonych, tak działa wiele światów z popularnych shonenów, gdzie najlepszym przykładem jest One Piece).
Sam Resident Evil już w mojej opinii nie jest serią dziejąca się w naszej rzeczywistości. Mamy Miasto Szopa i obrzeża, jakieś wyspy w różnych krajach(CV, ReV, ReV2), zmyślone wioski w Hiszpanii z dala najwyraźniej od cywilizacji w 2004r. Re6 całkowicie zmieniło moje podejście gdy dodano do tego cały kraj. Najbliższym naszemu światu była chyba Vendetta, gdzie akcja działa się...w Los Angeles?

Pamiętam gdy kiedyś była tu dość zażarta w której była mowa o tym samym. Pisano o tym że inspirowano się zapewne językami słowiańskimi(nawet doszukiwano się polskiego) bo brzmią dla obcokrajowców strasznie... Tsa...

Cieszy że nawet przy czymś takim jak Re6 dbano o szczegóły. Szkoda ze gra była...no była.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Resident Evil 6”