Historia powstania i przyszłość Słownika

Słownik pojęć związanych z Resident Evil. Projekt stworzony przez redaktorów MWRC: RE HQ, przy współpracy z użytkownikami forum.
Awatar użytkownika
Diadem
Posty: 1877
Rejestracja: sob 16 cze, 2007
Lokalizacja: Sosnowiec

Historia powstania i przyszłość Słownika

Post autor: Diadem »

Wszystko zaczęło się prawie dwa lata temu, 24 maja 2008 roku. Przeglądając niemiecką stronę „Resident Evil Virus” natrafiłem na ten leksykon:
http://www.resident-evil-virus.de/lexikon.html
i założyłem taki temat na naszym forum:
http://www.mwrc.pl/forum/viewtopic.php?t=1550

Obecność podobnego słownika na forum MWRC wydała mi się bardzo pożądana, ale chciałem, aby było to coś bardziej rozbudowanego niż ten leksykon z niemieckiej strony. Przerażał mnie jednak ogrom pracy jaki trzeba byłoby włożyć w pisanie słownika i z góry wiedziałem, że tworzyłbym go jeszcze dłużej niż Resident Evil Timeline. Projekt ten pozostał więc tylko marzeniem ściętej głowy, ale okazało się, że tylko przez jeden dzień...

Następnego dnia napisał do mnie AdaM555 chętny do zaangażowania się w projekt, stanięcia na jego czele i zorganizowania ekipy użytkowników forum, która wspólnymi siłami stworzyłaby to dzieło. Jego entuzjazm zyskał moje poparcie i choć nie miałem czasu, aby bezpośrednio angażować się w pisanie, postanowiłem wspomagać piszących działając w tle i pomagać w rozwiązywaniu ewentualnych problemów merytorycznych i technicznych.

Chęć uczestnictwa w projekcie zgłosiło wstępnie sporo osób. W kolejności do AdaM555 chcieli dołączyć: Barry Norris, bodek, Leon S. Kennedy, NightCrawler, Stoker, RoboticFreeze, Saladyn, WESKER-DL oraz Nemesis US. Zielone światło dla słownika dał MiGoo organizując niewidoczny dla innych użytkowników forum warsztat słownika, gdzie powstawać miały kolejne definicje.

Następnie nastąpił podział prac, rozpoczęło się pisanie i pierwsze problemy. Część osób niestety wykruszyła się ze składu nie angażując się dalej w projekt. Osoby, które napisały pierwsze definicje w słowniku (AdaM555, Leon S. Kennedy, bodek), zostały same na placu boju, trochę przytłoczone wielkością zadania jakie stanęło przed nimi. Powoli, ale jednak prace tej trójki szły do przodu, wspierane przez Saladyna, który pracował jako korektor napisanych tekstów.

Po 5 miesiącach coraz wolniejszego rozwoju słownika, projekt stanął w miejscu. Leon S. Kennedy zrezygnował już wcześniej z dalszego pisania, AdaM555 również nie miał na tyle czasu, aby poświęcać go dalej na słownik i oficjalnie także zrezygnował. Nastąpił przełomowy moment, w którym dalsze losy naszej encyklopedii zawisły na włosku. Bodek, jako ostatnia osoba z trójki piszących, nie chciał jednak zostać grabarzem projektu i postanowił go kontynuować, dalej wspierany przez Saladyna jako korektora tekstu.

Kolejny przełomowy moment nastąpił po 9 miesiącach od startu pisania. Z jednej strony opadającego z sił bodka podtrzymał na duchu Deus Ex podrzucając trochę haseł, z drugiej strony bodek namówił mnie, abym bardziej otwarcie zaangażował się w pisanie. Zrobił to w dobrym momencie, bo akurat miałem wtedy sporo czasu...

Nasz tandem całkowicie zmienił organizację pracy. Zaczęliśmy pisać wszystko właściwie od początku, ja przeciwników, bodek postacie i sami dokonywaliśmy korekty tekstów. Praca polegała na narzuceniu sobie tygodniowej ilości haseł. Po każdym tygodniu ja i bodek mieliśmy obowiązek dodać do słownika po trzydzieści nowych pozycji. To momentalnie pchnęło pracę do przodu, a słownik błyskawicznie się rozrastał. Po dwóch miesiącach dołączył do nas Deus Ex i można było powiedzieć, że w takim trzy osobowym zespole to już naprawdę jest kwestia dwóch-trzech miesięcy do finiszu, ale tym razem to mnie zabrakło czasu na pisanie i bodek z Deus Ex’em zostali sami.

Po kilku miesiącach, weteran bodek, będący w ekipie od samego początku również nie dał rady znaleźć odpowiedniej ilości czasu na pisanie i stał się kolejną osobą, która musiała uznać się za pokonaną. Grupa "Słownik RE" została zlikwidowana, a Deus Ex walczył dalej z tym projektem sam i w końcu... namówił mnie do powrotu.

Znowu zaczęły się porządki i nowa organizacja pracy. Prawie wszystkie definicje została niemal całkowicie przerobione i napisana od nowa. Pojawił się jednak problem z nowymi częściami RE5 i RE: DarkSide Chronicles, trzeba było bowiem opisać wszystko z tych części. Z postaciami pomógł nam Chris93, z przeciwnikami uporaliśmy się dzięki pomocy Saladyna. Dalej do projektu cegiełkę dołożyła Claire93 pisząc przedmioty z RE3 oraz JackHammer opisując broń i amunicję z RE1.

Zostało tylko ubarwić słownik ilustracjami oraz linkami do krókich filmów z YouTube i projekt został ukończony ;) Nie udało się zrobić wszystkiego. Nie ma opisanych przedmiotów i broni ze wszystkich części Resident Evil oraz brak przetłumaczonych tekstów pamiętników odnajdywanych w grach. Jest to jednak melodia przyszłości. Każdy kto ma chęć może teraz dopisać hasło do słownika w tym temacie:
http://www.mwrc.pl/forum/viewtopic.php?t=2695

Po korekcie hasła zostaną dodane do całości słownika i kolejna osoba dopisze się do listy jego autorów. Mile widziane jest także zgłaszanie w tym temacie:
http://www.mwrc.pl/forum/viewtopic.php?t=2692

wszelkich błędów jakie wypatrzycie. Korekty nigdy za wiele ;) W tym temacie natomiast:
http://www.mwrc.pl/forum/viewtopic.php?t=2693

znajdują się statystyki słownika przygotowane przez Deus Ex’a. Statystyki podobno kłamią, ale chyba nie w tym przypadku. Ogrom pracy jaka została wykonana naprawdę robi wrażenie, także na nas samych.

Sprawa przyszłości słownika pozostaje otwarta. Dobrze byłoby, aby dalej się rozwijał, być może poszukamy chętnej osoby, która chciałaby się nim opiekować na co dzień, jeszcze w tej sprawie nie podjęliśmy decyzji.

Userzy forum MWRC mogą być naprawdę dumni, że udało się stworzyć coś tak wielkiego. Wikipedia RE była tworzona przez setki userów, przez długi okres czasu, a mimo to zawiera sporo błędnych informacji. Nam udało się napisać to po polsku, dodając brakujące definicje i zawierając tylko te informacje, które naprawdę uznawaliśmy za ważne. Mamy nadzieję, że słownik będzie służył długie lata, a forum MWRC dalej będzie „Centrum kontroli Resident Evil w Polsce” ;)

Wszelkie komentarze, zwłaszcza te krytyczne, pomysły co można ulepszyć w przyszłości i co jeszcze dodać prosimy pisać w tym temacie.
Ostatnio zmieniony sob 17 kwie, 2010 przez Diadem, łącznie zmieniany 1 raz.
Deus Ex
Zarząd
Posty: 3132
Rejestracja: sob 17 lis, 2007

Post autor: Deus Ex »

Ostatnie dni zeszły zarówno mnie jak i Diademowi dość pracowicie, w związku z pracami ukończeniowymi. Tylko na pozór bowiem, napisanie ostatniego hasła w słowniku jest równoznaczne z jego zakończeniem. Jednak dzięki temu, że obaj mieliśmy konkretną wizję i Diadem świetnie zorganizował wszystko co się tyczyło zamieszczenia Słownika na forum, efekt końcowy jest jak na moje oko niezły.

Chciałem na początek podziękować kilku osobom, związanym wcześniej z projektem "Słownik RE" - m.in. Adamowi za to, że pewnego dnia, dwa lata temu wyszedł z pomysłem stworzenia słownika na forum. Mimo tego, że ówczesny skład nie zdołał ukończyć go samodzielnie na pewno był to ważny asumpt i kluczowy punkt w całym procesie powstawania słownika - wszakże od czegoś trzeba zacząć. Jestem również wdzięczny bodkowi, że mimo różnych przeciwności losu tak długo - niewykluczone, że gdyby nie podjał się przewodzenia projektowi w krytycznym momencie, projekt odszedłby w zapomnienie, a wraz z nim cała praca jaką do tamtego czasu wykonano. Przede wszystkim jednak dziękuję Diademowi za bardzo dobrze układającą się współpracę, pomoc i motywację do pracy jakiej dostarczał mi przy pisaniu haseł. Cieszę się, że razem doprowadziliśmy projekt do końca. Dziękuję też wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do jego powstania.

Na dzień dzisiejszy to ja będę zajmował się Słownikiem RE i wszystkimi sprawami z nim związanymi. Nie wiemy jeszcze jakie będą jego dalsze losy jak chodzi o rozbudowę poszczególnych działów. Tak jak napisał Diadem, niewykluczone, że powierzymy opiekę nad nim jakiejś konkretnej osobie, którą temat zainteresuje i wykaże szczerą chęć opieki nad projektem. Mamy nadzieję, że znajdą się także osoby, które zechcą się dopisać do listy autorów i wzbogacą go o kolejne definicje.

Wierzę, że Słownik stanie się dla wielu z Was źródłem ciekawych informacji i z chęcią będzieci przeszukiwać coraz to nowe działy w poszukiwaniu interesujących was haseł.
Ostatnio zmieniony pt 24 sie, 2018 przez Deus Ex, łącznie zmieniany 1 raz.
Ashford
Posty: 1
Rejestracja: ndz 12 lis, 2017
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Ashford »

Szacun Deus ex i Diadem za napisanie slownika przeczytalem go z 5 razy i bardzo duzo sie dowiedzialem bo wszystkie najwazniejsze haslaa tu sa, gratulacje :smiech6:
Deus Ex
Zarząd
Posty: 3132
Rejestracja: sob 17 lis, 2007

Post autor: Deus Ex »

Miło że po latach ktoś do tego wraca :)

Cieszę się, że Słownik przeczytało wiele osób, chciałem przy tym przypomnieć, że pomysłodawcą Słownika i autorem większości definicji jest Diadem, ja mu tylko trochę pomogłem to dokończyć, no a pierwotna ekipa projekt powołała do życia i to także jest spora zasługa :)

Timeline i Słownik to są "dzieci" Diadema, którymi tylko dzięki swojej skromności nie chwalił się nigdy na lewo i prawo ;)

Nikt nigdy dzieł takiego formatu dotyczących RE w języku polskim już nie stworzy.
Ostatnio zmieniony czw 01 sty, 1970 przez Deus Ex, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Diadem
Posty: 1877
Rejestracja: sob 16 cze, 2007
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: Diadem »

Deus Ex pisze:Cieszę się, że Słownik przeczytało wiele osób, chciałem przy tym przypomnieć, że pomysłodawcą Słownika i autorem większości definicji jest Diadem, ja mu tylko trochę pomogłem to dokończyć, no a pierwotna ekipa projekt powołała do życia i to także jest spora zasługa :)
No, już nie bądź taki skromny ;)
Deus Ex
Zarząd
Posty: 3132
Rejestracja: sob 17 lis, 2007

Post autor: Deus Ex »

Najważniejsze, że wszyscy wiedzą gdzie w internecie jest centrum wiedzy o serii RE w języku polskim :rad12:

MWRC od dawna przechodzi w twór do czytania. Jak w bibliotece. Wchodzę, szukam jakiejś informacji w książce, z nikim nie rozmawiam w tym czasie i wychodzę :)
Awatar użytkownika
WESKER-DL
Posty: 3838
Rejestracja: czw 08 lut, 2007
Lokalizacja: Łęczyca

Post autor: WESKER-DL »

Dlatego nazwa Muzeum w Raccoon pasuje jak ulał po takim czasie :)
Oglądaj na YouTube - RESIDENT EVIL CGI | WIECZNY MROK EVIL TV odc. 37
PSN - WESKER-DL / społeczność FB - RESIDENT EVIL PL / Grupa FB - EVIL TV FanPage
Awatar użytkownika
Leon. KennedY
Posty: 1506
Rejestracja: pn 08 paź, 2007
Lokalizacja: Raccoon City

Post autor: Leon. KennedY »

W sumie nazwa nabiera teraz trochę innego znaczenia :rad1:
Ricardos
Posty: 77
Rejestracja: czw 28 kwie, 2011
Lokalizacja: Białogard

Post autor: Ricardos »

Ja może troszku nie w temat ale czy Timeline będzie kontynuowany ?
Gwiazdy świecą i migocą ale tylko późną nocą.
Awatar użytkownika
Diadem
Posty: 1877
Rejestracja: sob 16 cze, 2007
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: Diadem »

Nie będzie niestety. Starość nie radość ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Słownik Resident Evil”