Przeciwnicy (A-M)

Słownik pojęć związanych z Resident Evil. Projekt stworzony przez redaktorów MWRC: RE HQ, przy współpracy z użytkownikami forum.
Awatar użytkownika
Deus Ex
Zarząd
Posty: 3129
Rejestracja: sob 17 lis, 2007
Lokalizacja: Szczecin

Przeciwnicy (A-M)

Post autor: Deus Ex »

Adder – (RE1/RE:Remake/RE:DS/RE:UC)
Zarażony wirusem „T” wąż, który nie uległ zewnętrznej mutacji, ani nie zwiększył swoich rozmiarów. Wirus wzmocnił jedynie jad tych zwierząt oraz sprawił, że stały się wyjątkowo agresywne. Addery nie były bronią biologiczną Umbrelli - są wynikiem przypadkowego zainfekowania węży żyjących w lasach Raccoon wskutek działań Jamesa Marcus’a. Zupełnie inaczej wyglądał wąż zarażony wirusem „T”, który był hodowany w laboratorium korporacji – zob. Yawn.

Adjule - (RE5)
Psy i hieny zarażone pasożytem Las Plagas. Są bardzo szybkie i zwinne, atakują niespodziewanie w grupach próbując otoczyć ofiarę i rzucają się jej do gardła. W momencie ataku mogą się z ich ciał wyłonić macki pasożyta, którymi bestia okłada przeciwnika. Adjule są bardzo wrażliwe na ogień.

Agitator Majini - (RE5)
Znany z jednej z początkowych scenek gry majini podburzający ludzi. Wykrzykuje w kierunku tłumu różne wzbudzające agresję hasła. Używa do tego megafonu, ponadto posiada okulary przeciwsłoneczne. Z niewiadomych przyczyn jest bardziej wytrzymały na obrażenia niż zwykli majini.

Albinoid – (RE:CV)
Eksperymentalna broń biologiczna Umbrelli, powstała w placówce na Rockfort Island w wyniku zainfekowania wirusem „T” salamandry. Zainfekowany płaz, bardzo szybko zwiększa swoje rozmiary i staje się wyjątkowo niebezpieczny. Manipulacja genami salamandry doprowadziła do wykształcenia u niej zdolności generowania wysokiego napięcia. Zwierzę atakuje i zabija swoje ofiary impulsem elektrycznym, podobnie jak żyjący w naturze węgorz elektryczny. Młode salamandry wytwarzają mniejszy ładunek, który jednak również potrafi ogłuszyć przeciwnika.

Alligator – (RE2/RE:Survivor/RE:Survivor2/RE: Outbreak #2/RE TDC/ RE5)
Prawdopodobnie powstał w wyniku przypadkowej infekcji lub był wynikiem nieautoryzowanych doświadczeń naukowców. Wirus „T” zwiększył jego rozmiary i agresję, nie powodując wyraźnych zmian zewnętrznych. Potwór znany też jako Gnaw.

Ant – (RE:CV), RE TDC
Mrówki zarażone wirusem “T-Veronica”. Podobnie jak zwykłe mrówki potrafią wspinać się na pionowe powierzchnie i atakują w grupie, ale nie są zbyt wymagającymi przeciwnikami. Alexia Ashford potrafiła je telepatycznie kontrolować, co jest niewątpliwym dowodem na ich zarażenie wirusem „T-Veronica”.

Anubis - (RE: TDC)
Nowa broń bioorganiczna (BOW), która w założeniu miała zastąpić huntera. Anubis powstał poprzez wstrzyknięcie DNA owada do organizmu nietoperza, co spowodowało znaczną redukcję masy ciała. Potwór nabył dzięki temu niesamowitej szybkości i skoczności. Dzięki pazurom może łatwo wspinać się po ścianach i sufitach. Potrafi obierać sobie w ten sposób dobry punkt obserwacyjny i w odpowiednim momencie zaatakować.

Armadura – (RE4)
Przeciwnik będący przykładem na to, że pasożyt Las Plagas potrafił nie tylko kontrolować organiczne formy życia, ale również przedmioty. W tym przypadku są to średniowieczne zbroje z zamku Salazara, które pod wpływem pasożyta „ożywają” i atakują korzystając z mieczy i halabard. Ich słabym punktem jest „głowa”. Po utracie hełmu są już łatwym przeciwnikiem, z powodu wrażliwości na światło i pociski. Przeciwnicy ci często wyczekują, aż ofiara podejdzie bliżej i atakują niespodziewanie.

Ashford, Alexander (potwór) – (RE:CV/RE:Survivor2/RE TDC)
Powstał na skutek eksperymentów Alfreda Ashford’a na swoim ojcu przy użyciu wirusa “T-Veronica”. Wynik doświadczeń okazał się być niestabilny, dlatego Alfred i jego siostra Alexia zamknęli potwora w sekretnym pomieszczeniu swojej bazy na Antarktydzie. Z czasem zmutowanego Aleksandra zaczęto nazywać korzystając z określenia „Nosferatu”. Nosferatu to wymagający przeciwnik. Powolny, ale bardzo wytrzymały na obrażenia, potrafiący atakować z dużej odległości za pomocą macek i wspierający swoje ataki toksycznym gazem wydobywającym się z jego piersi. Wyeksponowane serce jest jego najsłabszym punktem.

Ashford, Alexia (potwór) – (RE:CV/RE:Survivor2/RE TDC)
Alexia po przeanalizowaniu nieudanego eksperymentu z infekcją ojca wirusem “T-Veronica” odkryła jego słabe punkty. Działanie wirusa było zbyt silne doprowadzając do gwałtownej mutacji. Alexia postanowiła więc zainfekować się wirusem i zamknąć w komorze kriogenicznej na 15 lat. W tym czasie, gdy wirus powoli będzie łączył się z jej ciałem, opiekę miał nad nią sprawować jej brat. Alexia po przebudzeniu stała się niezwykle trudnym przeciwnikiem, przed którym sam Albert Wesker musiał uciekać. Potrafiła atakować za pomocą własnej krwi, która zamieniała się w ogień w kontakcie z powietrzem i ogromnych macek. Była bardzo wytrzymała na ataki, sama atakowała taktycznie, a nie agresywnie, co było przejawem inteligencji potwora w którego się zmieniła. Niestety mutacja jej ciała po pewnym czasie stała się niekontrolowana i eksperyment Alexii, który miał jej dać nadzwyczajne moce ostatecznie okazał się fiaskiem. Po przeistoczeniu do drugiej formy i trzeciej, latającej postaci została pokonana przez Chrisa.

Axe Man – (RE:Outbreak#2)
Taką nazwę nadali mieszkańcy Raccoon City człowiekowi który grasował w okolicznych lasach i mordował ludzi toporem. Tą osobą był Albert Lester. Zabijał, aby nakarmić odżywiającą się mięsem roślinę, którą uważał za reinkarnację swojej zmarłej żony Dorothy. Roślina ta powstała w wyniku infekcji wirusem „T” w opuszczonym szpitalu, położonym na przedmieściach Raccoon City. Rozrastając się „pochłonęła” zainfekowane wirusem ciało Dorothy i ten fakt Albert przyjął jako reinkarnację żony. Pokonany został przez Alysse i innych bohaterów gry Outbreak, którzy zniszczyli szpital. Ruiny budynku przysypały ciało Alberta i Axe Man przestał istnieć.

Bandersnatch – (RE:CV/RE:Survivor2)
Broń biologiczna korporacji Umbrella stworzona w placówce na Rockfort Island, często zaliczana do klasy tyrantów, choć tyrantem nigdy nazwana nie była. Przyczyna może być taka, że był to projekt niedopracowany i nie do końca udany. Miał być stosunkowo tanią bronią biologiczną, która potrafi dostosowywać się do panujących warunków w miejscu walki. Potwory te charakteryzują się asymetrią ciała, prawą ręką posiadają bardzo rozwiniętą, podczas gdy lewa nie rozwinęła się, wręcz uległa zanikowi. Potrafią wyciągać tę długą rękę na znaczną odległośc i atakować przeciwników, krusząc ich czaszki oraz przemieszczać się przy jej pomocy. Charakteryzują się przy tym dużą siłą.

Bat – (RE0/RE:CV/RE:Survivor2/RE:UC)
Nietoperze spontanicznie zainfekowane wirusem „T”. Niektóre z nich zwiększyły swoje rozmiary i stały się bardzo agresywne, inne mimo zainfekowania boją się człowieka i można je odstraszyć nawet światłem latarki czy zapalniczką. Wszystkie zaczęły żywić się mięsem i nauczyły atakować swoją ofiarę w grupie, podobnie jak to czynią kruki. Niektóre osobniki w sprzyjających warunkach mogą urosnąć do gigantycznych rozmiarów i być większe od człowieka (Giant Bat w RE0). Korzystając z ultradźwięków mogą przywołać swoich mniejszych towarzyszy do pomocy. Łapią swoje ofiary ostrymi pazurami, podnoszą do góry i rzucają z wysokości aby ją zabić.

Bella Sisters – (RE4)
Dwie siostry, mieszkanki wioski, zainfekowane pasożytem Las Plagas. Obie za broń obrały sobie spalinowe piły mechaniczne, przez co są szczególnie niebezpieczne. Twarze obu kobiet maskują bandaże.

Big Man Majini - (RE5)
Bardziej wytrzymały i silniejszy od zwykłych majini przeciwnik, który jednak utracił inteligencję i nie potrafi się komunikować ze swoimi pobratymcami. Atakuje wyłącznie swoimi potężnymi rękoma.

Birkin William (potwór) – (RE2)
Powstał w wyniku pełni świadomego zarażenia się wirusem “G”. William śmiertelnie ranny w wyniku ataku oddziału HUNKa na swoje laboratorium, chcąc się zemścić na swoich oprawcach, wstrzykuje do swojego umierającego ciała wirusa. Wirus powoduje natychmiastową mutację, tworząc z Birkina niezwykle wytrzymałą i silną bestię, pozostawiając jednocześnie tylko resztki inteligencji. W miarę kolejnych mutacji (w sumie pięciu), inteligencja ta zanika zupełnie, a Birkin staje się coraz bardziej agresywny, wytrzymały i niestabilny. Jego celem staje się zainfekowanie swoich ofiar embrionem, który mógłby się rozwinąć w kolejnego potwora. Jego ofiarą pada między innymi szef RPD Brian Irons. Okazuje się jednak, że aby embrion mógł się rozwinąć w pełni, potrzebny jest nosiciel o podobnym DNA i dlatego Birkin usilnie próbuje odnaleźć swoją córkę Sherry. Klasyczną bronią palną nie można było pokonać tego potwora. Zniszczyła go dopiero eksplozja specjalnej anty-wirusowej bomby i zawalenie się podziemnego laboratorium. Z jego szczątków Ada Wong wydobyła wirusa „G” i dostarczyła Weskerowi.

Black Tiger – (RE1/RE:Remake/RE:DS/RE:UC)
Odmiana Web Spinnera. Pająk zarażony wirusem „T”, znacznie większy od swoich braci, powstały na skutek dłużej przebiegającej mutacji. Podobnie jak inne pająki nosi na grzbiecie swoje młode i potrafi zatruć jadem.

Black Widow – (RE:CV/RE:Survivor2)
Pająk, który nie powstał w wyniku przypadkowego zarażenia wirusem “T”, ale w wyniku przemyślanego eksperymentu. Naukowcy korzystając z doświadczenia przy badaniu natury Web Spinnera, postanowili stworzyć coś jeszcze silniejszego. Badania prowadzono na Rockfort Island oraz w laboratorium na Antarktydzie. Black Widow „zachowuje się” podobnie do Web Spinnera. Potrafi wspinać się na ściany, jest jadowity i trochę szybszy od swojego poprzednika. Istnieje również większa wersja tego pająka, którą można spotkać w laboratorium na Antarktydzie.

Botanic Zombie – (RE:Outbreak#2)
Powstały poprzez zainfekowanie człowieka wirusem „T” pochodzącym z zakażonych nim roślin. Zombie mają zielony-szary kolor, a z ich ciała wyrastają pędy roślin. Potwory te odziedziczyły po roślinach możliwość zatrucia swojej ofiary.

BOW – (przeciwnik) – (RE:Gaiden)
Tajemnicza broń biologiczna, potrafiąca wielokrotnie zmieniać swoją formę, przy każdym spotkaniu coraz trudniejsza do pokonania.

Brain Sucker – (RE3) Stworzenie podobne do Drain Deimos’a. Posiada dwie głowy, jest silniejsze w ataku i może zatruwać swojej ofiary. Prawdopodobnie jest to zmutowana pchła, która odżywiając się krwią zarażonych wirusem „T” stworzeń urosła do tak wielkich rozmiarów. Istnieje też teoria, że jest to krewny Chimery – broni biologicznej Umbrelli, ale z powodu spontaniczności pojawienia się Brain Suckera w Raccoon City mało prawdopodobne jest, aby była to kolejna broń biologiczna. Potwór ten atakuje głowy swoich ofiar przy pomocy sporych szczęk, próbując zniszczyć ich mózg. Jest dość szybki, potrafi skakać na znaczne odległości i wspinać się po pionowych powierzchniach.

Branagh, Marvin – (potwór) – (RE2)
Na skutek ugryzienia przez zombie w okolice klatki piersiowej w czasie szturmu potworów na posterunek oficer RPD zostaje zainfekowany wirusem „T”. Jego organizm długo walczy z infekcją, ale Marvin zdaje sobie sprawę z faktu, że nie pokona wirusa. Celuje z broni do Leona i Claire nakazując, aby dla swojego własnego bezpieczeństwa, zostawili go samego. Wkrótce przeistoczy się w zombie, zaatakuje Claire i zostanie przez nią zabity.

Bui Kichwa - (RE5)
Podobne do pająków niewielkie, szybko poruszające się stworzenia, będące w rzeczywistości dojrzałymi pasożytami Las Plagas. Powstają poprzez oderwanie się od ciał swoich nosicieli i mogą przetrwać samodzielnie długi okres czasu. Potrafią zakopać się w ziemi, poczekać na ofiarę i zaatakować znienacka. Unieruchamiają wroga czyniąc go podatnym na ataki innych przeciwników, same nie zadając wielkich obrażeń. W języku suahili słowo „bui” tłumaczy się jako „duży pająk”, zaś słowo „kichwa” oznacza głowę.

Burnside Steve – (potwór) – (RE:CV)
Stał się potworem na skutek zainfekowania wirusem “T-Veronica” dokonanego przez Alexię Ashford. Infekcja miała podobny przebieg jak w przypadku Alexandra Ashford’a. Steve zmutował stając się bardzo groźnym, wytrzymałym i nieustępliwym przeciwnikiem, potrafiącym posługiwać się bronią białą (ogromnym toporem). Mimo mutacji zachował resztki inteligencji i powstrzymał się przed zabiciem Claire Redfield. Przed śmiercią, powrócił do ludzkiej postaci i odzyskał świadomość wyznając miłość Claire. Jego ciało zostało zabrane przez ludzi H.C.F. pod przewodnictwem Weskera w celu wydobycia wirusa „T-Veronica”.

Caterpillar
Patrz: Centurion

Centipede
Patrz: Centurion.

Centurion – (RE0)
Skolopendra, zakażona wirusem „T”. Podobnie jak inne owady zarażone tym wirusem, nie zmieniła wyglądu zewnętrznego, ale niezwykle zwiększyła swoje rozmiary i agresywność. Prawdopodobnie nie był to eksperyment naukowców korporacji, ale przypadkowa infekcja owada. Najgroźniejszą bronią skolopendry są jej ogromne szczęki.

Cephalo - (RE5)
Jedna z form dojrzałego pasożyta Las Plagas. Z wyglądu przypomina mackę, która wystaje z tułowia nosiciela w momencie zniszczenia (eksplozji) jego mózgu i głowy. Jest bardzo wrażliwy na światło.

Cerberus – (RE0/RE1/RE:Remake/RE:DS/RE2/RE3/RE:Survivor/RE:CV/RE:Survivor2/RE:Outbreak)
Pies (doberman) zarażony wirusem “T”. Bardzo rozpowszechniony wszędzie tam gdzie nastąpił wyciek wirusa na dużą skalę. Prawdopodobnie obok szczurów, stał się głównym roznosicielem wirusa. Potwór ten był bronią biologiczną Umbrelli o oznaczeniu kodowym MA-39, stworzonym w laboratorium w rezydencji Spencera. Cerberusy powstawały również w wyniku spontanicznych infekcji, prawdopodobnie na skutek spożycia zakażonego wirusem „T” mięsa. Zarażone psy są bardzo szybkie, wytrzymałe i agresywne. Zwykle atakują w grupie skacząc na swoje ofiary. Cerberusy pojawiają się również w filmach RE:Genesis oraz RE:Apocalypse.

Chainsaw Majini - (RE5)
Wysoki i szczupły majini, który do ataku używa piły spalinowej. Podobnie jak znany z czwartej części gry dr Salvador nosi na głowie zakrwawiony płócienny worek z wyciętą dziurą na jedno oko, ponadto ma sobie zakrwawione spodnie. Jest wytrzymałym i silnym przeciwnikiem a jego ataki bywają zabójcze.

Chainsaw Man
Patrz: Doctor Salvador.

Chimera – (RE1/RE:Remake/RE:DS/RE:UC)
Broń biologiczna Umbrelli, powstała w wyniku wszczepienia genów muchy i wirusa „T” do ludzkiej tkanki. Z wyglądu, chyba najbardziej odrażający potwór korporacji. Powstała podobnie jak Cerberus w laboratorium w rezydencji Spencera. Z powodu zredukowanych skrzydeł Chimera nie potrafi latać jak mucha, ale doskonale wspina się po pionowych ścianach i potrafi poruszać się po sufitach pomieszczeń. Szybka i zwinna, często ukrywa się w przewodach wentylacyjnych i atakuje korzystając z ramion podobnych do szczęk. Jest przy tym nosicielem larw, które mogą przekształcić się w nowe Chimery. Z niewiadomych przyczyn projekt ten nie był tak intensywnie rozwijany, jak projekty Tyrant czy Hunter. Wiadomo, że po zniszczeniu laboratorium w górach Arklay, nad rozwojem Chimer pracowano w rosyjskiej placówce Umbrelli na Kaukazie. Potwór znany jest też jako Lab Monster.

Cleaner - (RE:Survivor)
Kryjąca wiele tajemnic broń biologiczna Umbrelli. Z wyglądu przypomina człowieka, ubranego w mundur komandosa jednostki specjalnej USF. Twarz jest zamaskowana przez hełm i maskę przeciwgazową. Stwory te potrafią korzystać z broni palnej, są szybsze i bardziej zwinne od człowieka, zawsze poruszają się w grupie. Posiadają też namiastki inteligencji, wykonując rozkazy dowodzącego nimi człowieka. Ich słabą stroną jest odporność. Zbyt łatwo można je zabić, przy pomocy kilku strzałów z pistoletu. Po śmierci ich ciała wyparowują tak, że pozostaje po nich tylko mundur i ekwipunek. W zamyśle miała to być specjalna jednostka korporacji służąca do zacierania śladów po ewentualnych wyciekach wirusa „T”. Nigdzie nie wyjaśniony czy Cleaner’si są również nosicielami tego wirusa. Użyto ich tylko raz, podczas zacierania śladów po incydencie w placówce Umbrelli na Sheena Island.

Cockroaches – (RE2)
Karaluchy zamieszkujące kanały pod Raccoon City. Prawdopodobnie nie są one zainfekowane wirusem „T”.

Colmillo – (RE4)
Wilk lub pies zainfekowany pasożytem Las Plagas, odpowiednik cerberusa nosiciela wirusa „T”. Charakterystycznymi ich cechami są zwinność, szybkość i czerwone oczy świecące w ciemności. Colmillos atakują w grupie skacząc na swoją ofiarę. Powalając ją na ziemię robią użytek ze swoich szczęk. Gdy są ranne i Las Plagas wystaje z ich ciała zmieniają taktykę, atakując cienkimi i długimi mackami pasożyta.

Crimson Head – (RE:Remake)
Zombie, które powróciły do życia po pewnym czasie w wyniku procesu regeneracyjnego zwanego V-ACT. Ich ciało, zwłaszcza głowa, przybrały czerwony kolor na skutek wysokiego ciśnienia krwi w ich organizmach. Paznokcie u rąk zamieniły się w szpony, którymi Crimson Head atakuje swoją ofiarę. W czasie ataku porusza się demonicznie szybko i zwinnie, zupełnie inaczej niż w przypadku klasycznych zombie. Jedynym sposobem, aby zombie nie zamieniał się w odmianę Crimson Head jest całkowite rozczłonkowanie, dekapitacja lub spalenie zwłok. Prawdopodobnie Crimson Head jest ogniwem w przeistaczaniu się zombie w lickery.

Crimson Head Elder – (RE:Remake)
Prototyp Crimson Head’a, odnaleziony w trumnie w krypcie w okolicy willi Spencera. Istnieją poszlaki mówiące o tym, że mógł powstać ze zwłok głównego architekta i projektanta willi Spencera – Georga Trevor’a.

Crow – (RE0/RE1/RE:Remake/RE:DS/RE2/RE3/RE:CV/RE:Survivor)
Zainfekowany wirusem “T” kruk. Na skutek infekcji nie doszło do mutacji u tych ptaków, a o zarażeniu świadczą tylko czerwone oczy, niepohamowana agresja i brak bojaźni przed człowiekiem. Kruki potrafią nawet wlecieć do pomieszczenia rozbijając z impetem szyby w oknach i zaatakować swoją ofiarę. Powstały prawdopodobnie na skutek odżywiania się skażonym przez wirus mięsem. Zazwyczaj atakują w stadzie, gdyż pojedynczo nie stanowią trudnego wyzwania. Jeden z takich zmasowanych ataków, był przyczyną śmierci Foresta Speyer’a, członka S.T.A.R.S. Bravo Team. Kruki pojawiają się również w ekranizacji filmowej RE:Extinction. W RE4 możemy spotkać nie zainfekowane kruki, które de facto również są naszymi przeciwnikami. Ich skłonność do zainteresowania błyszczącymi obiektami powoduje, że „kradną” naszej postaci pieniądze, a nawet granaty.

Dac – (RE:Underworld)
Potwór zainfekowany wirusem „T” stworzony przez Jaya Reston’a, będący czymś pośrednim pomiędzy nietoperzem, a prehistorycznym stworem nazywanym pterodaktylem. Są mało odporne i dosyć łatwo je pokonać zwykłym pistoletem.

Del Lago – (RE4)
Wielki stwór, zainfekowany pasożytem Las Plagas, zamieszkujący jezioro w pobliżu wioski. Z wyglądu przypomina trochę ogromną salamandrę, jego paszcza uzbrojona jest w mnóstwo ostrych zębów. Del Lago jest ślepy i kieruje się zapewne korzystając ze zmysłu powonienia. Mimo swoich ogromnych rozmiarów, świetnie i szybko pływa. Historia jego powstania nie została wyjaśniona.

Dewey Edward – (potwór) – (RE0)
Członek STARS Bravo Team, został zaatakowany przez dwa cerberusy i w wyniku ugryzienia zainfekowany wirusem „T”. Ciężko ranny dociera do pociągu Ecliptic Express, gdzie informuje Rebecce Chambers o grożącym jej niebezpieczeństwie ze strony zombie i cerberusów. Po chwili umiera, a jego zainfekowane ciało przekształci się w zombie, któremu Rebecca będzie później musiała stawić czoła.

Doctor Cameron – (Biohazard 4D-Executer)
Kobieta, naukowiec korporacji Umbrella, pracująca w Raccoon City. Na skutek epidemii rozprzestrzeniającej się w mieście ona również ulega zainfekowaniu wirusem „T”. Próbuje walczyć z infekcją wstrzykując do swojego organizmu nie zbadane jeszcze antidotum. Substancja powstrzymuje wirusa, ma jednak skutki uboczne czyniąc z Cameron nową, odrażającą formę życia. Doktor odkrywa po pewnym czasie, że może wszczepić swoją osobowość i wspomnienia innym żyjącym stworzeniom. To czyni ją praktycznie nieśmiertelną. Gdy na pomoc przybywa po nią oddział UBCS, Cameron przejmuje ciało jednego z komandosów – Rogera. Przelewając swoją osobowość do jego ciała opuszcza Raccoon City w śmigłowcu. Roger od tej pory jest tylko jej bezwarunkowym i posłusznym nosicielem. Cameron morduje podczas lotu ostatniego pozostałego przy życiu komandosa i ucieka z miasta. Umbrella nigdy nie posiądzie jej wiedzy o tym co stworzyła.

Doctor Salvador – (RE4)
Mieszkaniec wioski zarażony pasożytem Las Plagas, uzbrojony podobnie jak siostry Bella w mechaniczną piłę spalinową. Jego twarz jest zamaskowana workiem z wyciętymi na oczy dziurami. Jest szybszy i bardziej wytrzymały niż pozostali wieśniacy, ale szybko zdradza jego obecność dźwięk spalinowej piły. Jego atak jest niezwykle niebezpieczny, gdyż ma na celu ścięcie głowy naszej postaci.

Drain Deimos – (RE3/RE:Survivor2)
Podobnie jak Brain Sucker powstał prawdopodobnie z pchły, która piła krew zarażonych wirusem „T”. To bardzo zwiększyło jej rozmiary i siłę. Potwór potrafi wspinać się po ścianach, skakać, a nawet podbiec do przeciwnika stając na tylnych odnóżach. Podobnie jak Brain Sucker, najchętniej atakuje głowę próbując przebić się do mózgu. Rozpuszcza wtedy wnętrzności swojej ofiary i wysysa je w postaci odżywczego płynu. Nie ma jednak zatruwającego jadu jak jego kuzyn.

Drainer – (RE:Outbreak#2)
Roślina zarażona wirusem “T” która rozwinęła się w tym samym szpitalu, gdzie przebywała Dorothy Lester. Rozrosła się na sufitach pomieszczeń skąd atakuje przeciwników próbując ich dusić swoimi pędami. (Zobacz też: Evil Shade).

Duval D. Morpheus – (potwór) – (RE:DA)
W wyniku śmiertelnych ran poniesionych po eksplozji granatu, zmuszony był do wszczepienia sobie skradzionego eksperymentalnego wirusa T/G. Pod jego wpływem Morpheus zmienił się w nową, niespotykaną do tej pory formę tyranta (patrz: Tyrant T-092).

Duvalia - (RE5)
Forma Las Plagas, która powstaje w momencie zadania obrażeń nosicielowi – wówczas głowa i ręce przekształcają się w opancerzoną, przypominającą zamknięty kwiat formę. Pozbawiony rąk, nie potrafi skakać ani wspinać się. Ma kilka słabych punktów - mięsisty „ogon” oraz widoczny w momencie ataku potwora rdzeń ukryty pod pancerzem. Jest bardzo wrażliwy na światło.

El Gigante – (RE4)
Olbrzym powstały przez zarażenie człowieka pasożytem Las Plagas. Nie jest wyjaśnione dlaczego urósł do tak gigantycznych rozmiarów. Przeciwnik wytrzymały i szybki, potrafiący wykorzystać swoją niezwykła siłę, ale pozbawiony inteligencji. Wpadając w szał jest w stanie zniszczyć wszystko i wszystkich dookoła. Może używać w walce wyrwanych drzew czy głazów. Jego najsłabszym punktem jest głowa – po zadaniu tej części ciała odpowiednio dużych obrażeń, z grzbietu El Gigante wylęga się Las Plagas. Gdy pasożyt zostanie pokonany, gigant również zginie.

Eliminator – (RE0/RE:UC)
Jedna z pierwszych broni biologicznych korporacji Umbrella, opracowana przez samego Jamesa Marcus’a. Eliminator to małpa zarażona prawdopodobnie tylko wirusem Progenitor, u której infekcja spowodowała odpadanie płatów skóry, przez co widoczne były mięśnie potwora. Projekt był prowadzony równolegle do projektów Lurker i Plague Crawler i miał na celu znalezienie najlepszego nosiciela dla tego wirusa. Po odkryciu wirusa „T” i rozpoczęciu badań nad Tyrantem projekt Eliminatora został wstrzymany, choć były przesłanki, aby wprowadzić go do masowej produkcji. Progenitor zwiększył u małp siłę, wytrzymałość, zwinność i agresję czyniąc z nich groźne bestie. Zachowywał również inteligencje na tyle dużą, że małpom można było wydawać rozkazy, ponadto atakowały zwykle w grupie. Największą wadą było to, że ugryzienia nie powodowały rozprzestrzeniania się wirusa na ofiarę Eliminatora. Choć nie wszedł on do masowej produkcji, ciągle interesowano się tym pomysłem i kontynuowano badania między innymi w rosyjskiej bazie Umbrelli.

Enhanced Hunter – (RE:CV/RE:Survivor2)
Znany jako Hunter model II. Jest to znacznie ulepszona wersja MA-121 Huntera Alpha stworzona przez „Organizację”, do której aktualnie należał Albert Wesker. Potwór inteligentniejszy od modelów Umbrelli, wyposażony w Seeker’y – zdalne kamery obserwacyjne zintegrowane z nim. Za ich pomocą może łatwo wytropić cel i śledzić na bieżąco jego położenie.

Evil Shade – (RE:Outbreak#2)
Duże pomarańczowo-czerwone bulwy wytwarzane przez winorośl (Drainer), która opanowała szpital gdzie zmarła Dorothy Lester. Atakują przeciwnika trującym gazem, gdy ktoś zbliży się do nich na wystarczającą odległość.

Executioner - (RE5)
Znacznie wyższy od przeciętnego człowieka, potężny i wytrzymały majini, który swą siłę zawdzięcza wszczepieniu zmodyfikowanego pasożyta Las Plagas. Jego bronią jest olbrzymi topór o specyficznej konstrukcji, z jednej strony posiadający ostrze, z drugiej zaś obuch. Egzekutor wymachuje nim na wszystkie strony siejąc spustoszenie dookoła. Twarz potwora zasłania nałożony nań worek, ponadto nosi on skórzany ubrudzony krwią fartuch. Z jego ciała wystają kilkunastocentymetrowe gwoździe, zaś z pleców - zakończone hakami stalowe pręty. Ofiarą Egzekutora padł m.in. Reynard Fisher.

Fang – (RE4)
Hiszpańska nazwa Colmillo.

Feral – (RE:Outbreak#2)
Zainfekowane wirusem “T”, bardzo agresywne lwice z zoo w Raccoon City. Atakują skacząc na swoje ofiary i przewracając je na ziemię. W takiej pozycji próbują dosięgnąć do gardła przeciwnika swoimi ostrymi zębami. Są silne na tyle, że gdy wgryzą się w ciało potrafią rzucić ofiarą na sporą odległość. Zobacz także: Stalker.

Flying Bug – (RE:Outbreak#2)
Małe, prawie niedostrzegalne gołym okiem insekty. Zauważyć je można dopiero, gdy zbiorą się w większą grupę. Bytują w sąsiedztwie tropikalnej, pasożytniczej rośliny – Rafflesii, przywiezionej do zoo w Raccoon City. Ich ukąszenia nie zadają dużych obrażeń, ale mogą zatruć.

Fossil – (RE:Underworld)
Typ Tyranta, stworzony w placówce White Umbrelli w Utah. Z wyglądu przypominał człowieka połączonego z tyranozaurem. Był wysoki i ciężki, jego ogromne szczęki z łatwością radziły sobie z przeciwnikami, których po pokonaniu zjadał. Potrafił szybko się poruszać i był wytrzymały. Jego ofiarą padł dyrektor placówki w Utah – Jay Reston.

Ganados – (RE4)
Ludzie zainfekowani pasożytem Las Plagas. Nie widać u nich dużych zmian zewnętrznych, za to ich umysły są całkowicie kontrolowane przez Osmunda Saddler’a i organizację Los Illuminados. Ganados dzielą się na trzy grupy: Villagers, Zealots oraz Militia. W odróżnieniu od zombie zainfekowanych wirusem „T”, potrafią doskonale posługiwać się bronią i współdziałać w grupie. Umierają, gdy ginie pasożyt obecny w ich ciele.

Garrador – (RE4)
Zarażony pasożytem Las Plagas wojownik. Odporny, szybki, agresywny i zręczny przeciwnik, uzbrojony w długie stalowe pazury (może je chować i wysuwać w momencie ataku) co czyni go bardzo niebezpiecznym. Atakuje korzystając ze zmysłu słuchu, gdyż jest kompletnie ślepy. Jego najsłabszym punktem jest pasożyt wystający z pleców, dlatego ataki od frontu są mało skuteczne (z przodu jest całkowicie opancerzony). Po jego zabiciu Garrador również zginie, podobnie jak to się ma z innymi bestiami opartymi na Las Plagas.

G-Creature – (RE2/RE:Outbreak) To mutant, który powstał w wyniku niezgodności DNA osobnika zarażającego embrionem „G” z DNA nosiciela. Potwór ten mutuje bardzo szybko z G-Larwy, w ciągu kilku minut zwiększając znacznie swoje rozmiary. Z wyglądu widać podobieństwa do zarażonego wirusem „G” Birkina, jednak te mutanty nie posiadają jego siły i wytrzymałości, a ich wadę jest jeszcze większa niestabilność i powolne przemieszczanie się. Potrafią one również wytwarzać G-Larwy, które mają szansę przeistoczyć się w kolejne G-Creature. Potwory te mogą znacznie różnić się od siebie, w zależności od DNA nosiciela z którego powstały. Mutant który powstał z ciała Monici potrafił na przykład zatruwać swoje ofiary, podczas gdy ten z ciała Irons’a nie posiadał takich możliwości. Mutant typu G-Creature występuje również w filmie RE:Degeneration.

Giant Bat – patrz: Bat.

Giant Leech – (RE:Outbreak)
Pijawka zakażona wirusem „T”, która na skutek sprzyjających warunków rozrosła się do gigantycznych rozmiarów. Jest bardzo agresywna, ścigając swoje ofiary atakuje zębami i całym swoim ciałem. Jej największą wadą jest duża wrażliwość na ciepło.

Giant Majini - (RE5)
Rodzimi mieszkańcy podmokłych obszarów królestwa Ndipaya, których infekcja zmodyfikowanym pasożytem Las Plagas zmieniła w majini. Wskutek tego znacznie zwiększył się ich wzrost oraz zwiększyła siła. Twarz Giant Majini zasłania maska, chroniąc go przed obrażeniami oraz oślepieniem, ponadto używa potężnej, pełnej kolców i „ozdobionej” czaszkami wrogów maczugi jako broni. Przeciwnik ten potrafi wysoko skakać, łatwo przedostając się na wyższe lokacje. Przed pojawieniem się i atakiem wydaje charakterystyczne okrzyki.

Giga Bite – (RE:Outbreak#2)
Podobnie jak w przypadku Brain Sucker’a i Drain Deimos’a, mutacja pchły pod wpływem wirusa „T”. Pchła zwiększyła swoje rozmiary i pod wpływem infekcji udało jej się wykształcić społeczną hierarchię, podobnie jak u mrówek. Jej potomstwo (patrz: Mega Bite) miało za zadanie zdobywać pożywienie i bronić swojej królowej. W przypadku śmierci Giga Bite jej potomstwo również prawdopodobnie zginęło, niezdolne do życia bez pomocy grupy.

Gionne Excella - (RE5) – (przeciwnik)
Patrz: Uroboros Aheri

G-Larva – (RE2/RE:Outbreak)
Larwa, która opuszcza ciało nosiciela, osoby zarażonej embrionem “G”. Larwy takie wykształciły się w ciałach Briana Irons’a, Bena Bertolucci’ego oraz Monici – naukowca korporacji Umbrella, w wyniku niezgodności DNA nosiciela z DNA zakażającego – Williama Birkina. Po kilku minutach od wyklucia larwa ta przemienia się w G-Creature.

Glimmer – (RE:DA)
Stworzenie podobne do żaby, będące bliskim krewnym Huntera Gamma. Ekstremalnie szybkie, przez co niezwykle trudno je trafić. Najczęściej ukrywa się w ciemnych pomieszczeniach, gdzie można zauważyć tylko jego czerwone oczy. Atakuje swoje ofiary plując żrącym kwasem.

Gnaw
Patrz: Alligator

Grave Digger – (RE3/RE:UC)
Robak, żyjący pod powierzchnią ziemi, który na skutek zainfekowania wirusem „T” urósł do gigantycznych rozmiarów. Wielkie rozmiary spowodowały, że zaczął atakować większe ofiary, w tym ludzi. Najczęściej stara się zagonić przeciwnika w miejsce skąd nie ma ucieczki i wtedy przystępuje do ostatecznego ataku korzystając ze swoich wielkich szczęk. Grave Digger składa duże ilości jaj, z których wykluwają się małe robaki (patrz: Sliding Worm). W sprzyjających warunkach mają szansę osiągnąć rozmiary Grave Diggera. Podobny potwór (patrz: Gulp Worm) został stworzony w warunkach laboratoryjnych na Rockfort Island.

Green Zombie
Patrz: Botanic Zombie.

Guardian of Insanity - (RE5)
Zwany także strażnikiem podziemi willi Spencera przeciwnik zarażony nieznanym typem wirusa. Jego ciało jest nadgniłe, twarz pokrywają pęcherze zaś z tyłu pleców widoczne są rozrośnięte mięśnie, ukształtowane w formie garba. Jego słabym punktem jest umieszczone z tyłu ciała „oko”. Jako broń służy mu ogromna kotwica.

Gulp Worm - (RE:CV/RE:Survivor2)
Robak, podobny do Grave Diggera, również żyjący pod ziemią. Swoich przeciwników wyczuwa za pomocą wibracji, które wywołują przemieszczając się. Jest na tyle duży, że połyka swoje ofiary w całości, chociaż nie ma tak wielkich szczęk jak jego kuzyn. Jego ofiarą padł między innymi Rodrigo Juan Raval.

Halbert – (RE:DA)
Jeden z nieudanych eksperymentów korporacji. Halbert to nazwa zainfekowanych wirusem „T” os, które są większe i agresywniejsze od swoich kuzynów występujących w środowisku naturalnym. Żyją i atakują w grupie, skupiając się wokół swojej królowej, której zażarcie bronią. Królowa jest wyraźnie większa od pozostałych os i groźniejsza, gdyż potrafi pluć kwasem i w bardzo szybkim tempie wydawać na świat nowe osy. Trzeba ją jak najszybciej zabić, wykorzystując najsłabszy punkt na głowie, gdyż walka z jej potomstwem, może szybko pozbawić amunicji.

Hidalgo Hilda (przeciwnik) - (RE TDC)
Zarażona wirusem T-Veronica zmarła żona Javiera Hidalgo, którą mąż w ten sposób przywrócił do życia, czyniąc z niej potwora. Z jej ciała wyrastają macki, którym może obezwładnić i ścisnąć przeciwnika. Bestia porusza się powoli, na dwóch nogach; potrafi za to świetnie pływać. Wypluwa żrącą substancję na dużą odległość a także „wystrzeliwuje” ze swojego ciała pociski z kości (jeden z takich pocisków poważnie zranił Krausera w rękę). W miarę postępu mutacji ciało potwora staje się odporne na pociski. W jednym punkcie na grzbiecie widoczny jest nie przykryty pancerzem mózg, który jest "weak point'em" monstrum. Mimo tego, że bestia wyglądem nie przypominała człowieka rozpoznała śpiew swojej córki, Manueli i nie atakowała jej.

Hooked man - (RE3,5)
Zjawa/duch, który prawdopodobnie pod wpływem światła materializował się i można było wtedy zadawać mu obrażenia. Z wyglądu podobny do zombie, ale potrafiący posługiwać się bronią. W przypadku Hooked Man'a był to hak i stąd jego nazwa, którą nadali mu fani serii. Capcom nigdy nie zdradził oficjalnej nazwy tego potwora, gdyż nie trafił on do ostatecznej wersji Resident Evil 4.

Horn Bill – (RE:Outbreak#2)
Duży egzotyczny ptak – dzioborożec – zainfekowany wirusem “T”, który wydostał się z klatek w zoo w Raccoon City. Wirus spowodował u niego zwiększoną agresję, podobną do tej jaką prezentują kruki. Ptaki te żywią się mięsem, atakując swoje ofiary przy pomocy ogromnego dzioba.

Hunter
Druga w hierarchii ważności, broń biologiczna korporacji Umbrella, zaraz po projekcie Tyrant. Została stworzona przez połączenie ludzkiej komórki jajowej z DNA płaza, a następnie wstrzyknięcie wirusa ''T'' do powstałej istoty. Huntery to przeciwnicy niezwykle silni, odporni, szybcy i nieustępliwi. Pojawiali się w każdej odsłonie Resident Evil, oprócz części 2, 4 i 5, w różnych odmianach takich jak: Hunter Alpha, Hunter Beta, Hunter Gamma, Hunter R, Hunter μ, Enhanced Hunter, Sweeper i Hunter Elite.

Hunter 3K – (RE:Underworld)
Wersja potwora, której specjalną umiejętnością była możliwość kamuflażu podobnego jak w przypadku kameleona. Jedyną wadą tej wersji była duża wrażliwość na mocny błysk światła, który powodował, że Hunter zdradzał od razu swoje położenie.

Hunter Alpha (MA-121) – (RE0/RE1/RE:Remake/RE:DS/RE:Survivor/RE:UC)
Pierwszy udany model Huntera, opracowany w laboratorium pod rezydencją Spencera przez Williama Birkina. Potwór ten posiadał namiastki inteligencji i zwykle atakował w grupie. Był przy tym bardzo agresywny i bezlitośnie ścigał swoje ofiary. Część Hunterów Alpha została wypuszczona na ''wolność'' do Raccoon Forest przez Jamesa Marcusa w celu zlikwidowania Rebecci Chambers i Billy’ego Coena. Resztę Albert Wesker wpuścił do posiadłości Spencera, aby wyeliminować członków STARS.

Hunter Beta (MA-121) – (RE3)
Model, w którym wprowadzono kilka poprawek w stosunku do pierwowzoru, kierując się analizą danych uzyskanych z walk modelu Alpha w posiadłości Spencera. Potwór zyskał przede wszystkim poprawiony układ nerwowy, który pozwalał mu na uniki przed pociskami. Charakteryzował się większym lewym ramieniem i wielorakimi guzami rosnącymi na głowie i plecach. Guzy na głowach stały się jego słabym punktem, bo zasłaniały one pole widzenia potwora i obniżały ogólną sprawność. Huntery Beta miały być masowo produkowane w Raccoon City, ale na skutek pojawiających się ciągle nowych niedociągnięć, produkcja ta nie doszła do skutku.

Hunter Gamma MA-124 – (RE3/RE:Outbreak/RE:Outbreak#2)
To projekt, który powstał w europejskim oddziale korporacji Umbrella. Huntery Alpha i Beta stanowiły tutaj podstawę, którą połączono z ludzką komórką jajową zaszczepioną DNA żaby. To dlatego Hunter ten, tak znacznie różni się od poprzednich wersji Alpha i Beta. Z wyglądu przypomina właśnie wielką żabę bez oczu i zębów z ogromnym pyskiem. Bez problemu może połknąć człowieka w całości i to jest najmocniejszą stroną tego potwora. Łapy Huntera Gamma, posiadają tylko niewielkie pazury, którymi nie są w stanie zrobić dużej krzywdy człowiekowi. Z powodu słabej odporności i konieczności przebywania w wilgotnym środowisku, model uznano za nieudany.

Hunter R MA-125 – (RE:Outbreak/RE:UC)
Jest bardzo podobny do pierwszej wersji Huntera – Alpha, odróżniają go jedynie mniejsze pazury, kolce na plecach i karku. Badania nad Hunterem R odbywały się w Raccoon City Underground Research Facility, gdzie wykorzystywano tego stwora do celów szkolenia bojowego Tyranta T-0400TP. Podczas epidemii wirusa „T” w mieście, Huntery te wydostały się z zamknięcia i zabiły wielu naukowców. Jednemu z badaczy udało się jednak uciec i zmniejszyć temperaturę w laboratorium na skutek czego bestie wpadły w stan hibernacji. Podczas przeszukiwania laboratorium przez Yoko Suzuki i innych ocalałych mieszkańców miasta, ktoś z nich podniósł temperaturę w kompleksie, aby umożliwić przejście przez zamarznięte pomieszczenia. Podniesienie temperatury rozmroziło jednocześnie Huntery R z którymi musieli stoczyć ciężką, ale wygraną walkę. Huntery te weszły do seryjnej produkcji zastępując wcześniejsze projekty Alpha i Beta.

Hunter Gamma ‘MA-125’ – (RE:Outbreak#2)
Z powodu mniejszych rozmiarów uważa się, że jest to prawdopodobnie Hunter R, który nie osiągnął pełnej dojrzałości. Używany w Raccoon City Central Umbrella Lab. w celach doświadczalnych. Za pomocą Hunterów Gamma sprawdzano tam siłę Tyranta T-0400TP.

Hunter Elite – (RE:DA) Hunter jeszcze szybszy i potężniejszy od swoich poprzedników. Charakteryzuje się również większą odpornością na pociski. Potwór ma tylko jedno ramię zakończone pazurami. Druga łapa pozostaje bez pazurów.

Hyper Zombie – (RE:Remake/RE:DA)
To zombie charakteryzujący się nagłymi, ale chwilowymi wybuchami energii sprawiającej, że porusza się i atakuje bardzo szybko. Nieznana jest przyczyna powstawania tego typu zombie. Nie należy ich mylić również z potworami zwanymi Crimson Head. Przykładem Hyper Zombie jest zadziobany przez kruki i zainfekowany wirusem „T” Forest Speyer.

Hypnos Tyrant – (RE:Survivor)
Eksperymentalna odmiana tyranta Mr X, stworzona na Sheena Island przez doktora Klain’a. Powstał na skutek dodatkowych manipulacji genetycznych w ciele człowieka zarażonego wirusem „T”, polegających na wszczepieniu fragmentu DNA, który niszczył „słabe” komórki organizmu tyranta i wzmacniał te „silniejsze”. Potwór charakteryzował się tym, że mutował podobnie jak Birkin zarażony wirusem "G". Jego początkowa postać była bardzo podobna do człowieka, a każda kolejna mutacja zmieniała go w coraz większą bestię, niestety pozbawiając jednocześnie resztek inteligencji. W miarę rozwoju rozrastała się natomiast muskulatura Tyranta, szczególnie jego lewa ręka zaopatrzona w duże szpony. Hypnos Tyrant stawał się z każdą mutacją coraz szybszy i odporniejszy na broń palną, nie był jednak na tyle wymagającym przeciwnikiem, jak zakładał jego twórca.

Infected Bat – patrz: Bat.

Iron Maiden – (RE4)
Humanoidalne kreatury podobne do Regeneratorów, prawdopodobnie wynik ich dalszej ewolucji. Ciało tych potworów pokrywają ostre kolce, na które próbują nabić swoją ofiarę poprzez swego rodzaju uścisk. Poruszają się wolniej niż ich pozbawieni kolców bracia, ale przewrócone na ziemię potrafią szybko pełzać. Pozostałe cechy są identyczne jak u Regeneratorów.

Irving Ricardo (przeciwnik) - (RE5)
Zmutowana forma Ricardo Irvinga, świetnie poruszająca się w wodzie. Potwór osiągnął wskutek mutacji duże rozmiary; próbował zabić Chrisa i Shevę przy użyciu swoich ogromnych macek, ostatecznie został pokonany przez bohaterów. Wewnątrz potężnego cielska potwora kryła się postać Irvinga, stanowiąc jednocześnie słaby punkt bestii, co nasuwa skojarzenia ze zmutowaną formą, znanego z Re4 Ramona Salazara.

It – patrz: U3.

Ivan – (RE:UC) Ulepszona wersja Tyranta T-103 stworzona przez Sergeia Vladimir’a i wykorzystywana jako jego prywatna ochrona. Tyranty Ivan od zwykłych T-103 różnią się bardziej ludzkim wyglądem i zachowaniem oraz większą siłą i szybkością. Ich oczy ukryte są za okularami, które w rzeczywistości są specjalnym wyświetlaczem pokazującym statystyki w czasie walki. Wyprodukowano je tylko w liczbie dwóch sztuk – jeden posiada niebieskie okulary, drugi pomarańczowe. Tyranty Sergeia podobnie jak zwykłe T-103 mają możliwość przeistoczyć w swoją drugą, bojową formę.

Plant 43 – (RE2/RE:Survivor/RE:UC)
Jedna z groźniejszych i ciekawszych broni biologicznych korporacji Umbrella o oznaczeniu kodowym Plant 43. Powstała w wyniku dalszych badań i udoskonalania projektu Plant 42, różni się jednak wieloma cechami od poprzedniczki. Przede wszystkim potrafi się przemieszczać, używając swoich pędów jak odnóży. Roślinę wieńczy kwiat, z którego wyrzucany jest na znaczną odległość żrący kwas. Długie łodygi służą do uderzania oraz przytrzymywania ofiary w trakcie ataku kwasem. Rośliny te potrafią doskonale dostosować się do panujących warunków i świetnie radzą sobie w niekorzystnym środowisku. Nauczyły się czerpać niezbędną im wodę z powietrza poprzez asymilacją pary wodnej. To pozwala im przetrwać nawet w suchym środowisku. Nawet gdy leżą już na ziemi i wydają się pokonane, łodygami atakują przeciwnika, który chce obok nich tylko przejść. Potrafią także asymilować chemikalia, jak na przykład będący herbicydem gaz P-Epsilon. Środek ten zamiast zabić roślinę spowodował, że zmutowała i nabyła możliwość zatruwania swoich ofiar poprzez chmurę trucizny wydobywającą się z kwiatu. Taką trującą wersję Plant 43 można rozpoznać po czerwonej barwie. Największą wady Ivy jest duża wrażliwość na ogień.

Jabberwock S3 - (RE TDC)
Eksperymentalna broń biologiczna, zakupiona przez Javiera Hidalgo na własny użytek. Nie jest znany producent tej broni, przyjmuje się jedynie, że powstała na bazie wirusa T-Veronica. Potwór był inteligenty - rozumiał i wykonywał wydawane polecenia. Poruszał się na dwóch nogach, do ataku a także obrony wykorzystywał trzy pary górnych kończyn uwieńczonych ostrymi zakrzywionymi na kształt sierpa kolcami.

JJ – (RE4)
Uzbrojony w karabin gatlinga, potężnej postury czarnoskóry ganados, stanowiący elitarną część formacji Ganados Militia. Na głowie nosi czerwony, wojskowy beret, jego prawe oko zakrywa opaska. Przeciwnik ten jest bardzo wytrzymały i niebezpieczny, chociaż powolny.

Kipepeo - (RE5)
Latająca odmiana zmodyfikowanego pasożyta Las Plagas. Wykluwa się z nosiciela, po czym przepoczwarza w szybkiego i zwrotnego, przypominającego wielkiego motyla przeciwnika, wrażliwego na silne światło. Kipepeo zaatakowały śmigłowiec BSAA, z wyniku czego zginął pilot Kirk Mathison.

Krauser Jack (potwór) – (RE4)
Podczas drugiej walki z Leonem ujawnia, że nie jest zwykłym człowiekiem. Jego lewe ramię mutuje zmieniając się w wielki ostry szpon. Mutacja daje mu nie tylko możliwość zadawania dużych obrażeń, ale również dobrą obronę, gdyż ramię jest niewrażliwe na pociski z broni palnej. Dodatkowo Krauser jest niezwykle szybki i silny. Leon radzi sobie z Krauserem, ale nie zabija go. W następnej kolejności Krauser staje do walki z Adą i dopiero jej udaje się go pokonać. Nie wiemy jednak, czy Krauser na pewno umarł. Niebywałe zdolności, w tym umiejętność kontrolowania mutacji ręki jest wynikiem zainfekowania Krausera wirusem T-Veronica.

Lab Monster
Patrz: Chimera.

Leech – (RE0/RE:Outbreak)
Pijawki będące nosicielami wirusa „T”. Stworzone zostały przez Jamesa Marcus’a, który zainfekował zwykłe pijawki wirusem Progenitor. W wyniku eksperymentu po raz pierwszy otrzymano wirusa „T”, gdyż pijawki wytworzyły go w swoich ciałach pod wpływem Progenitora. Szybko urosły, stały się agresywne i zaczęły przy tym przejawiać zaskakująco wysoką inteligencję. Potrafiły rozpoznać swojego stwórcę i nie atakować go, wykonując jego nakazy. Po śmierci Marcus’a pijawki połączyły się z jego ciałem stając się Queen Leech. Potrafiły działać pojedynczo i w grupie łącząc się w potwora znanego jako Mimicry Marcus. Można spotkać również pijawki, które zaraziły się wirusem „T” spontanicznie, w sposób wtórny. Są one znacznie mniejsze od pijawek Marcus’a, ale również potrafią się łączyć w grupę tworząc tzw. Leech Man’a.

Leech Man – (RE:Outbreak)
Powstaje, gdy wiele pijawek jednocześnie zaatakuje jednego żywiciela. Wysysają wtedy jego krew i przejmując kontrolę nad ciałem ofiary ruszają na poszukiwania kolejnych żywicieli. Cechą charakterystyczną Leech Man’a jest odporność na pociski z broni palnej i wrażliwość na wysoką temperaturę.

Leech Zombie
Patrz: Mimicry Marcus.

Lester Dorothy – (potwór) – (RE:Outbreak#2)
Została zainfekowana w szpitalu na przedmieściach Raccoon City w wyniku leczenia narkotykami będącymi pochodnymi wirusa „T”. Zamieniła się w zombie, zabiła dziennikarza Kurta, a następnie z niewiadomych przyczyn zmarła. Jej ciało przerosła roślina żywiąca się mięsem, również zakażona wirusem „T”. Albert Lester – mąż Dorothy uważał tą roślinę za reinkarnacje swojej żony i karmił ją mięsem ludzi których zabił w okolicznych lasach jako Axe Man. Alyssa Ashcroft, przyjaciółka Kurta, przybyła do szpitala wraz z innymi ocalałymi z miasta i odkryła całą prawdę. Zniszczyli zmutowaną roślinę, a Albert Lester zginął pod ruinami zawalonego szpitala.

Licker – (RE2/RE:Survivor/RE:Survivor2/RE:Outbreak/RE:UC)
To potwór, który powstał z zombie, prawdopodobnie w wyniku ponownego zainfekowania wirusem „T”. Podejrzewa się, że jest ostatnią formą przemiany w łańcuchu: Zombie --> Crimson Head --> Suspended --> Licker. Nazwę tej bestii nadali policjanci z posterunku w Raccoon City. Lickery zachowały ludzkie kształty, poruszają się jednak korzystając z wszystkich czterech kończyn. Potrafią wspinać się po ścianach i chodzić po sufitach. Ich ciało jest jakby obdarte ze skóry, z wyeksponowanym mózgiem i wszystkimi mięśniami ciała. Atakują przeciwników niezwykle długimi językami oraz ramionami, które zamieniły się w ostre szpony. Lickery są ślepe i poruszają się wolno, ale potrafią wyczuć przeciwnika poprzez zmysł słuchu. Rzucają się wtedy niespodziewanie w kierunku skąd dochodziły odgłosy. Istnieje również silniejsza odmiana Lickera, tzw. Enhanced Licker, charakteryzująca się zielonym kolorem mięśni. Ataki takiego Lickera potrafią zadać jeszcze większe obrażenia. Lickery można zobaczyć również w ekranizacji filmowej RE:Genesis oraz RE:Apocalypse. Zobacz też: Regis Licker.

Licker Beta - (RE5)
Udoskonalona, stworzona przez korporację Tricell forma lickera, do organizmu którego wstrzyknięto wirusa progenitor, co zaskutkowało otrzymaniem jeszcze bardziej niebezpiecznego BOW. Likcery Beta były przedmiotem nielegalnego handlu bronią bioorganiczną. Podobnie jak zwykłe lickery, formy Beta poruszają się w grupach, są ślepe ale mają za to świetny słuch oraz potrafią poruszać się po ścianach i sufitach a także skakać na duże odległości. W odróżnieniu od znanych z RE2 przeciwników mają lepiej rozwinięte mięśnie, lepszy węch oraz słaby punkt jakim jest wyeksponowane serce. Atakują raniąc przeciwnika swoimi pazurami, jednak najczęściej wypuszczając w kierunku ofiary długi język, próbując unieruchomić i udusić ofiarę.

Living Dolls - (RE3,5)
Małe, ożywione lalki, szybko przemieszczające się i atakujące swoją ofiarę w grupie. Nie trafiły do ostatecznej wersji Resident Evil 4.

Los Armours
Patrz: Armadura.

Los Ganados
Patrz: Ganados.

Los Illuminados
Patrz: Zealots.

Lurker – (RE0)
Żaba zainfekowana wirusem Progenitor, która urosła do ogromnych rozmiarów. Był to jeden z pierwszych projektów badawczych Jamesa Marcus’a. Potwór posiadał długi język służący za broń, którym potrafił przebić swoją ofiarę na wylot oraz wielki pysk umożliwiający połknięcie ofiary w całości. Jego największą wadą był całkowity brak inteligencji, Lurker atakował bowiem wszystkie żywe organizmy, które miał w polu widzenia. Był przy tym bardzo bojaźliwy i kilka strzałów z broni mogło go łatwo odstraszyć. Ponadto miał słaby wzrok i posługiwał się głównie zmysłem słuchu. Nie nadawał się na broń biologiczną i Marcus przerwał badania nad projektem. Prawdopodobne jest, że twórcy Huntera – model Gamma, wzorowali się na tym potworze i próbowali go ulepszyć. Huntery Gamma, podobnie jak Lurker okazały się jednak nieudanym przedsięwzięciem.

Majini (RE5)
Czarnoskórzy mieszkańcy regionu Kijuju, zarażeni pasożytem Las Plaga, który przejął kontrolę nad ich układem nerwowym i od tej pory stają się posłuszni nosicielowi tzw. control plaga. Zarażenie następowało najczęściej przy unieruchomieniu obiektu poprzez wepchnięcie mu siłą do ust dojrzałej formy pasożyta. Podobnie jak ganados, majini mają zachowaną zdolność mowy, mogą porozumiewać się z innymi a także umiejętnie używać broni palnej czy prowadzić pojazdy. Są agresywni i nieprzyjaźnie nastawieni do intruzów. Atakują siekierami, koktajlami mołotowa a także łopatami czy nożami. Słowo majini, w lokalnym języku suahili tłumaczy się niekiedy jako „duch”.

Max
Patrz: Stalker.

Mega Bite – (RE:Outbreak#2)
Pchły zainfekowane wirusem “T”, który tylko zwiększył ich rozmiary i agresję nie powodując zewnętrznych mutacji. Jest to potomstwo potwora zwanego Giga Bite. Atakują, próbując ssać krew swoich ofiar. Im więcej krwi uda im się wyssać, tym szybciej rosną.

Mendez, Bitores – (potwór) - (RE4)
Zarażony pasożytem Las Plagas przywódca mieszkańców wioski (patrz: Villagers), charakteryzujący się nieprzeciętnym wzrostem i siłą. Pasożyt jakiego miał w sobie pozwalał mu na przemianę w groźnego potwora. Główna broń Mendeza to ostre szpony i długie macki wystające z jego pleców oraz duża szybkość ataku. Po zadaniu dużych obrażeń górna część ciała oddzielała się od nóg ale dzięki mackom potwór mógł się wciąż przemieszczać, chwytając nimi położonych nad ziemią obiektów.

Militia – (RE4)
Odmiana Ganado, ludzi zainfekowanych pasożytem Las Plagas. Uzbrojeni w tarcze, kusze, elektryczne paralizatory i broń palną (patrz: J.J.), są doskonale wyszkolonymi żołnierzami. Chronią wyspę Saddler'a, która jest jego główną bazą.

Mimicry Marcus – (RE0)
To potwór składający się z pijawek Marcusa. Pijawki umieją się łączyć i współpracować z sobą, przyjmując kształt swojego stwórcy. Atakują, uderzając cel swoim rozciągliwym prawym ramieniem, jak biczem. Gdy uda im się złapać ofiarę, wtedy próbują ją zabić za pomocą żrącego kwasu. Śmierć potwora kończy się eksplozją, która rozrzuca pijawki na boki i może mocno zranić atakującego. Słabym punktem tej bestii jest mała odporność na ogień.

Moth – (RE2/RE:Survivor/RE:Survivor2/RE:CV)
Zainfekowana wirusem „T” ćma. Jak każdy owad poddany działaniu wirusa, znacznie zwiększyła swoje rozmiary. Mutacja była jednak nieproporcjonalna, znacznie zwiększając ciało potwora, przy jednoczesnym niedużym przyroście skrzydeł. Takie ćmy bardzo słabo latają i stanowią łatwy cel. Potrafią składać jaja z których wylęgają się larwy, również nie stanowiące poważnego wyzwania. Najgroźniejszą umiejętnością owada jest atakowanie poprzez rozpylenie trującego pyłu. Ćmy spotykane w RE:CV zainfekowane są na natomiast wirusem „T-Veronica” i stanowią już trochę poważniejsze wyzwanie. Są mniejsze, bardziej proporcjonalne i przez to potrafią znacznie lepiej latać. Składają swoje jaja na żywych organizmach, a gdy wyklują się larwy, zaczynają one atakować i zjadać swojego nosiciela. Ćmy te również potrafią zatruwać swoje ofiary.

Mr X
Patrz: Tyrant T-103.

Mutant Plant – (RE1/RE:Remake/RE:DS)
Roślina ozdobna spontanicznie zakażona wirusem “T”. Wirus spowodował, że zwiększyła swoje rozmiary i stała się agresywna. Nie pozwalała nikomu na zbliżenie się do siebie, atakując długimi pędami. Wirus „T” nie wytworzył jednak u niej odporności na chemikalia i z łatwością można ją pokonać spryskując wodą z rozpuszczonymi herbicydami.
Ostatnio zmieniony wt 28 wrz, 2010 przez Deus Ex, łącznie zmieniany 3 razy.
Zablokowany

Wróć do „Słownik Resident Evil”