RI-S

Słownik pojęć związanych z Resident Evil. Projekt stworzony przez redaktorów MWRC: RE HQ, przy współpracy z użytkownikami forum.
Awatar użytkownika
Diadem
Posty: 1877
Rejestracja: sob 16 cze, 2007
Lokalizacja: Sosnowiec

RI-S

Post autor: Diadem »

Richmond Street - (RE3)
Ulica w Raccoon City, której nazwę przytacza pilot śmigłowca w intro Resident Evil 3.

Ricky - (RE: Outbreak #2)
Pracownik metra z Raccoon City, przyjaciel Jima Chapman'a. Ricky jest pierwszym znanym z imienia mieszkańcem Raccoon, który stał się ofiarą wirusa "T" w granicach miasta. Podczas kontroli stanu podziemnych tuneli zostaje zaatakowany prawdopodobnie przez zainfekowaną wirusem "T" pchłę - Mega Bite. Miało to miejsce 18 września 1998 roku, czyli cztery dni przed szturmem oddziału HUNK'a na laboratorium Birkin'a. Na ciało Ricky'ego natrafia Jim w męskiej toalecie na peronie podziemnej stacji (scenariusz "Underbelly"). Przy zwłokach kolegi odnajduje jego pamiętnik.

Rita - (RE: Outbreak #2)
Policjantka R.P.D., w czasie epidemii wirusa "T", uwięziona wraz z kolegami na otoczonym przez zombie posterunku. Jako jedyna była w stanie przecisnąć się wąskim szybem wentylacyjnym i wydostać na zewnątrz budynku w celu sprowadzenia pomocy. W mieście odnajduje innego policjanta - Harry'ego i wraz z nim przybywa policyjnym vanem pod bramę posterunku, by ewakuować ocalałych. Akcja została jednak przeprowadzona zbyt późno, wielu policjantów zginęło, a ranny i zainfekowany Marvin Branagh zdecydował się pozostać na komisariacie. Rita wraz z innymi ocalonymi odjeżdża vanem i jej dalszy los pozostaje nieznany, choć można zakładać, że miała spore szanse na przeżycie.

Roaches
Patrz: Cockroaches.

Rockfort Island (RE: CV)
Wyspa na południowym Atlantyku, prawdopodobnie w okolicach argentyńskiego wybrzeża. Stanowiła własność rodziny Ashford, w czasie akcji gry wszystkim na wyspie zarządzał Alfred Ashford. Znajdowały się tu m.in. więzienie, laboratorium, baza treningowa, pałac rodziny Ashford a nawet podziemny hangar dla myśliwców typu harrier. Na wyspie pracowali naukowcy, strażnicy (w więzieniu) także cywile. Prawie wszyscy zostali zainfekowani wirusem T podczas wycieku.

Rockfort Palace – (RE CV)
Znajdująca się na wyspie Rockfort, należąca do rodziny Ashford’ów rezydencja. To tutaj podejmowano gości odwiedzających wyspę, głównie działaczy Umbrelli. Znajdowały się tutaj m.in. gabinety, kasyno, sala projekcyjna wraz z kolekcją broni oraz tajemne przejście do sekretnej posiadłości Alfreda.

Rockfort Prison (RE CV)
Nielegalnie działające więzienie na wyspie Rockfort, gdzie bezprawnie przetrzymywani byli działający na szkodę korporacji ludzie (a także członkowie ich rodzin), m.in. Steve Burnside i jego ojciec a także Claire Redfield. W więzieniu znajdowały się cele dla więźniów, krematorium, komnata tortur, pokoje strażników; na zewnątrz była wieżyczka strażnicza, całość otaczały solidne mury. Więzienie było obiektem szturmu Weskera i jego ludzi na wyspę. Po uwolnieniu wirusa więźniowie i strażnicy zostali zainfekowani i przemienili się w zombie.

Robert - (RE: Remake, RE: UC)
Naukowiec lub ochroniarz pracujący w rezydencji Spencer'a. Zainfekowany wirusem "T", strasznie cierpi i zostaje zasztyletowany przez jednego z towarzyszy jeszcze przed przemianą w zombie. Jego zwłoki zostały złożone w wannie i tam zostają odnalezione przez Jill Valentine. Trup zamienia się w zombie, ale Jill skręca mu kark ostatecznie zabijając potwora. Historię Roberta zapisał jego przyjaciel w Suicide Note. W RE: UC zwłoki Roberta nie zamieniają w zombie.

Roberto - (RE: Dead Aim)
Jeden z dyrektorów paryskiego laboratorium korporacji Umbrella. Po wykradnięciu przez Morpheusa Duval'a próbek wirusa z ich laboratorium ostrzega inne placówki przed tym terrorystą (Emergency FAX from Paris Branch).

Rodriguez - (RE: Outbreak #2)
Członek U.S.S., pilot wielkiego śmigłowca typu Chinook, wysłany do Raccoon City w celu ewakuacji jednego z ważniejszych eksperymentów korporacji Umbrella - potwora o nazwie Nyx oraz Lindy - naukowca pracującego w mieście (scenariusz "End of the Road"). Mimo iż należał do najbardziej lojalnej formacji Umbrelli, okazał się spiskowcem szukającym okazji do porzucenia służby dla tej firmy. Korporacja dowiedziała się o jego planach i nakazała swojemu człowiekowi w Raccoon City - Tommy'emu Neilson'owi nasłać na Rodrigueza jeden z oddziałów U.B.C.S., który przejąłby zadanie zabezpieczenia Nyx. Arnold - dowódca komandosów U.B.C.S., odmówił jednak wykonania tego zadania z uwagi na zbyt duże straty w ludziach. Rodriguez tymczasem spokojnie zabezpieczył Nyx, ale zwlekał ze startem śmigłowca, czekając na Lindę, która wróciła się do laboratorium po substancję AT1521 będącą w stanie zatrzymać rozwój wirusa "T" w ciele zainfekowanej osoby. Rodriguez zaznaczył jej, że jeżeli szybko nie wróci, wystartuje bez niej, co też musiał uczynić, gdy w radiu nadano komunikat zawiadamiający o wystrzeleniu pocisków na miasto. W jego odlocie chciał przeszkodzić Tommy Neilson, do końca wypełniający nakazy korporacji. Wystrzelił w kierunku startującego helikoptera rakietę, która chybiła celu, lecz zerwała liny na których podczepiony był kontener z Nyx. W innym zakończeniu Rodriguez'owi udaje się wywieźć z miasta cenny ładunek. Dalszy los tego najemnika U.S.S. jest nieznany.

Rodriguez, Mariano - (RE: Genesis)
Naukowiec pracujący w "Ulu", uwięziony w hermetycznym laboratorium wraz z Anną Bolt i Johnny-Wayne Carlson'em przez "Red Queen". System komputerowy chciał zabić zainfekowanych wirusem "T" badaczy, uruchamiając spryskiwacze przeciwpożarowe i zalewając pomieszczenie wodą. Wszyscy trzej pracownicy "Ula" utopili się i zamienili w zombie. Rodriguez został potem ostatecznie zabity strzałem w głowę przez Chad'a Kaplan'a.

Roger - (BioHazard 4D-Executer)
Członek oddziału U.B.C.S., wysłanego do ogarniętego zarazą Raccoon City w celu odnalezienia i ewakuacji pracownika Umbrelli - doktor Cameron. Był przewodnikiem zespołu i wiedział gdzie szukać pani naukowiec. Podczas trwania misji okazuje się, że tylko on znał prawdziwy jej cel. Nie chodziło wcale o ratowanie jej życia, ale o zdobycie wyjątkowo cennych wyników prowadzonych przez Cameron badań. Po dłuższych poszukiwaniach udaje im się odnaleźć pracownie, gdzie były prowadzone eksperymenty. Na ich drodze stanęła jednak pani doktor, która wcześniej zainfekowana została wirusem "T" i wypróbowała na sobie wynalezioną przez nią samą odtrutkę. Stała się przez to niezwykle groźnym potworem, zachowując inteligencję i co więcej posiadając zdolność przenoszenia swojej jaźni do wszelkich żywych organizmów. Jedną z jej ofiar stał się właśnie Roger, nad którym zawładnęła wszczepiając swoją jaźń w jego ciało i pod tą postacią opuściła Raccoon City.

Ross, S. - (RE1, RE: Remake)
Jeden z najważniejszych naukowców pracujących w laboratorium pod posiadłością Spencer'a. Był obok Alberta Wesker'a i Ellen Smith jedynym uprawnionym do udostępniania wirusa "T" innym uczonym o czym mówi instrukcja bezpieczeństwa placówki.

Rosso, Dario - (RE3)
Turysta, który wraz z matką, żoną i córką zatrzymał się w Raccoon City, wpisany na listę gości w hotelu Apple Inn. pod nazwiskiem Losso (błąd w tłumaczeniu). Z zawodu sprzedawca i niespełniony pisarz w momencie wybuchu epidemii wirusa "T" zostaje rozdzielony z resztą rodziny i ukrywa się w jednym z magazynów w mieście. Tam spotyka go Jill Valentine i próbuje przekonać do ucieczki z Raccoon. Dario boi się jednak wyjść na zewnątrz i będąc pewnym, że jego bliscy już nie żyją, sam zamyka się w kontenerze, gdzie zamierza oczekiwać na pomoc z zewnątrz. Jill zostawia go samego, a gdy po pewnym czasie wraca do magazynu napotyka po drodze na zwłoki jego córki, a w samym magazynie na ciało Dario, który wyszedł z kontenera i został niespodziewanie zaatakowany przez zombie. Dario pojawia się również w minigrze dołączonej do RE3 - "Mercenaries - Operation: Mad Jackal".

Rover, Douglas - (RE3)
Członek drużyny medycznej Umbrella Medical Service, autor instrukcji obsługi syntetyzera służącego do produkcji leków.

RPD (Raccoon Police Department)
Jednostka policji Raccoon City. Komisariat mieścił się w starym muzeum – jego szefem był skorumpowany przez Umbrellę komisarz Brian Irons. Pracujący policjanci byli podzieleni na kilka sekcji – m.in. STARS (potem SPF), jednostka K-9 oraz formacje patrolowe.
Zwykli policjanci nosili błękitne koszule, granatowe spodnie, policyjne czapki, niektórzy mieli też krawaty. Do ich dyspozycji były pistolety Beretta, pistolety maszynowe, strzelby Benelli i inne. Poruszali się głównie radiowozami, ale także śmigłowcem a nawet… rowerami. Komisariat policji przykuwał uwagę pięknie wystrojonymi wnętrzami – na ścianach były obrazy, w korytarzach poustawiano rzeźby. Bardzo wielu policjantów zginęło podczas walki z zombie na ulicach, niektórzy zabarykadowali się w komisariacie, tak jak oficer Marvin Branagh, co i tak nie uchroniło ich przed śmiercią z rąk zombie. Naszywka funkcjonariuszy RPD. Wejście do budynku komisariatu

Ryan, Walter - (RE: Outbreak)
Członek administracji Raccoon City Underground Research Facility, gdzie badania nad wirusem "G" prowadził William Birkin. Odpowiedzialny za ochronę i system zabezpieczeń kompleksu, ustanawiał hasła dostępu do poszczególnych części laboratorium.

Ryman, Kevin - (RE: Outbreak, RE: Outbreak #2)
Doskonały strzelec, świetnie wyszkolony pod względem umiejętności taktycznych policjant R.P.D., który mimo swoich umiejętności dwukrotnie oblał egzaminy do jednostki specjalnej S.T.A.R.S. Wszystko na skutek "zbyt luźnego" podejścia do testów i nie przykładania się do nauki. Dopiął jednak swego w czasie, gdy jednostka S.T.A.R.S. została na polecenie komendanta Irons'a rozwiązana i utworzono nową jednostkę specjalną S.P.F. do której Ryman awansował jako jeden z pierwszych. Znany był z bardzo optymistycznego i wręcz lekkomyślnego podejścia do życia, hazardu i przesiadywania godzinami w J's Bar, ale jako policjant wykonywał swoje obowiązki bez zarzutu.

Saddler, Osmund - (RE4)
Przywódca hiszpańskiego kultu Los Illuminados, posiadający w swoim ciele potężnego plagasa, dzięki któremu mógł wydawać polecenia i kontrolować innych zarażonych tym pasożytem. Korzystając ze swych umiejętności planował zdobyć panowanie nad całym światem. W tym celu wydał swojemu zaufanemu człowiekowi - Jack'owi Krauser'owi, rozkaz porwania Ashley Graham - córki prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zamierzał zarazić dziewczynę plagasem i odesłać z powrotem do domu, zyskując w ten sposób "wtyczkę", która pomoże mu objąć panowanie nad USA. Zabił Luisa Sera'e, naukowca który początkowo z nim współpracował, ale gdy odkrył zamiary Saddlera, próbował go powstrzymać. Saddler ostatecznie zostaje pokonany dopiero w walce z Leonem Kennedy'm, przed którą okazuje swoje prawdziwe oblicze przeistaczając się w ogromnego potwora.

Saddler Osmund - (potwór) – (RE4)
Lider kultu Los Illuminados, również posiada w swoim ciele pasożyta Las Plagas, którego potrafi kontrolować. Za jego pomocą przemienia się w ogromną bestię, podobną do pająka, ale poruszającą się na czterech nogach. Głowa potwora wystająca z długiej szyi jest chroniona przez trzy ostre pazury. To tam znajduje się najsłabszy punkt Saddler’a, którym jest jego pojedyncze oko. Kończyny bestii wyposażone są w kilka bardzo groźnych ostrzy, ale jego największym atutem w walce jest ogromna siła i wytrzymałość.

Safsprin
Lek Umbrelli, wyprodukowany na bazie aspiryny, zalecany w bólach i codziennych dolegliwościach – przeziębieniu, gorączce. Nazwa tego leku jest też możliwym hasłem dostępu w jednym z pomieszczeń w RE 3 Nemesis.

Saint Michael Clock Tower – (RE3)
Wieża zegarowa położona na północy Raccoon City, nieopodal Raccoon Park i szpitala. Była to jedna z atrakcji turystycznych miasta. W pobliżu wieży rozbił się tramwaj, którym jechali Jill i Carlos szukając drogi ucieczki z miasta. Znajdował się tutaj punkt ewakuacyjny dla ocalałych pracowników Umbrelli i członków UBCS – sygnałem wezwania śmigłowca ratunkowego miał być dźwięk dzwonu (uruchomiany specjalnym mechanizmem). Helikopter wezwany przez Jill został jednak zestrzelony przez Nemesisa i rozbijając się uszkodził górne kondygnacje obiektu. Budynek został zniszczony ładunkiem atomowym wraz z całym miastem.

Salazar’s Castle – (RE4)
Okazały zamek, z potężnymi murami, fosą, katapultami obronnymi i mostem zwodzonym w Hiszpanii (okolica Pueblo), nad którym opiekę sprawowała rodzina Salazar. W czasie wydarzeń z RE4 aktualnym kasztelanem był Ramon, przedstawiciel ósmego pokolenia. Zamek był miejscem, do którego uciekli Leon i Ashley, próbując ukryć się przed hordą ganados. Ten imponujący obiekt był ważnym miejscem kultu sekty Los Illuminados – podczas gry spotykamy tutaj wielu mnichów i kapłanów sekty – wszyscy zarażeni byli pasożytem Las Plagas i podlegali Salazarowi. Wnętrze zamku miało wyszukany wystrój – obrazy, posągi, dywany i inne dekoracje. W zamku zainstalowane były przeróżne pułapki, takie jak opuszczane sufity, wielkie ostrza, zapadnie w podłogach i inne, co miało na celu utrudnienie intruzom poruszanie się po obiekcie. W zamku było wiele pomieszczeń kultu, komnaty sypialne, jadalnia a także więzienie, kanały.

Salazar’s Garden – (RE4)
Ogród przy zamku Salazara, zaprojektowany na kształt labiryntu, z dwiema fontannami. Ogrodu pilnowały trzymane w klatkach Colmillos.

Salazar, Ramon - (RE4)
Ósmy i zarazem ostatni kasztelan zamku kultu Los Illuminados. Dwudziestolatek z twarzą usianą zmarszczkami, siwymi włosami na głowie i wzrostem dziecka, co było zapewne skutkiem ubocznym infekcji pasożytem Las Plagas. Pasożyt pozwala Salazar'owi podobnie jak Saddler'owi, kontrolę nad innymi nosicielami plagasa. Kasztelan bardzo ufa Saddler'owi i mocno staje po jego stronie wierząc, że pracując dla niego odkupi grzechy swoich przodków. Osaczony przez Leona połączył swoje ciało z ciałem jednego ze swoich osobistych ochroniarzy - Verdugo, w efekcie czego zmutował w potężną bestię, którą jednak Kennedy pokonał.

Salazar Ramon (potwór) – (RE4)
W wyniku połączenia z Verdugo i nieznaną, ogromną rośliną mutuje, zmieniając się w dużego potwora. Bestia posiada dwie długie macki wyrastające po bokach oraz utworzoną z Verdugo środkową mackę, która zaopatrzona jest w ogromną paszczę zdolną połknąć człowieka w całości. W centrum potwora umieszczone jest ciało Salazara, chronione przez roślinę. Najsłabszym punktem tej kreatury jest oko na środkowej macce. Gdy odnosi obrażenia, osłabieniu ulega ochrona ciała Salazara. Pozbawiony ochrony jaką daje mu roślina, Salazar staje się wtedy łatwym celem.

Salazar’s Tower – (RE4)
Wysoka wieża, znajdująca się przy zamku Salazara, mająca z nim połączenie przy pomocy ruchomego mostu. Wieża miała windę, która pozwalała się dostać na jej szczyt. To tutaj rozegrała się walka Leona z Salazarem.

Salinas, J. D. - (RE: Genesis)
Snajper, były agent C.I.A. służący wcześniej w marynarce wojennej. Członek oddziału U.B.C.S. wysłany do "Ula" w celu wyłączenia komputera "Red Queen". Został zagryziony przez zombie i tym samym zainfekowany wirusem "T". Ostatecznie zabija go partnerka z drużyny - Rain Ocampo.

Sarton, Henry - (RE1, RE: Remake)
Naukowiec pracujący w laboratorium znajdującym się pod willą Spencer'a. Odpowiedzialny był za badanie oddziaływania wirusa "T" na różne rośliny. Podczas jednego z eksperymentów stworzona została ogromna i bardzo niebezpieczna roślina nazwana przez niego Plant42.

Scissor Tail – (RE:Outbreak/RE:Outbreak#2)
Duże, posiadające sześć odnóży insekty zakażone wirusem „T”. Posiadają żądła, którymi łatwo mogą wstrzyknąć truciznę i zatruć ofiarę. Potrafią również dotkliwie pokąsać. Zawsze atakują w sporej grupie.

Scorp – (RE:Underworld)
Zarażone wirusem “T” skorpiony, które urosły i nabyły zdolność znacznej regeneracji.

Scott - (RE1, RE: Remake)
Jeden z ochroniarzy laboratorium położonego pod willą Spencer'a. W czasie epidemii wirusa "T" w rezydencji udało mu się uniknąć zainfekowania i na czas założyć ochronny kombinezon. Zabity zostaje przez jednego z zarażonych pracowników, który zamienił się w zombie i niespodziewanie rzucił na niego.

Seeker
Patrz: Enhanced Hunter.

Seeker, Murphy - (RE3)
Snajper, były żołnierz amerykańskiej piechoty morskiej. W przeszłości jego brat został zamordowany przez członków jednego z ulicznych gangów. Murphy w ramach zemsty zabił ponad dwudziestu złoczyńców na własną rękę wymierzając sprawiedliwość. Został za to skazany wyrokiem sądu i wtedy pomocną dłoń wyciągnęła do niego korporacja Umbrella oferując wstąpienie do U.B.C.S. Seeker przeszedł szkolenie równolegle z Carlosem Oliveirą z którym się zaprzyjaźnił. Wysłany do ogarniętego epidemią wirusa "T" Raccoon City, zostaje zainfekowany i nie ma dla niego ratunku. Ginie (w zależności od wyboru gracza) zastrzelony przez innych najemników - Carlosa Oliveira'e lub Nicholaia Ginovaef'a, tuż przed zamianą w zombie.

Separate Ways
Minigra dołączona do Resident Evil 4 w wersjach na Sony PlayStation 2, PC oraz Nintendo Wii, znana w Japonii pod nazwą: Another Order. Odblokować można ją poprzez jednokrotne przejście głównego scenariusza. Separate Ways uzupełnia wydarzenia z głównej gry, ale z punktu widzenia Ady Wong, w którą gracz się wciela. Minigra składa się z pięciu rozdziałów (Chapter’ów) z których dwa toczą się wiosce, jeden w zamku i dwa na wyspie. Nagrodą za przejście każdego z nich jest jeden z raportów Ady – patrz: Ada’s Report, nowa broń (Chicago Typewriter) oraz nowe stroje dla Leona (strój gangstera) i Ashley (średniowieczna zbroja).

Sera, Luis - (RE4)
Absolwent biochemii i były policjant z Madrytu, pomagający Saddler'owi w odkrywaniu tajemnic pasożyta Las Plagas i wzmocnieniu jego mocy. Po zorientowaniu się w zamiarach Osmunda, który chciał wykorzystać wiedzę o plagasie do niecnych celów, postanowił go zdradzić i wykradł mu fiolkę z pasożytem. Saddler odzyskał jednak próbkę i zabił zbuntowanego współpracownika. Był twórcą urządzenia służącego do usuwania pasożyta z ludzkiego ciała, które uratowało życie Ashley i Leonowi.
Sewage Disposal Plant – (RE2)
Oczyszczalnia ścieków, do której prowadzi wąski szyb z tyłu komisariatu policji, bądź wejście do kanałów wewnątrz budynku. Lokację tę w grze odwiedzają Sherry i Ada.

Shade, "One" James - (RE: Genesis)
Dowódca oddziału U.B.C.S. wysłanego do "Ula" w celu wyłączenia komputera "Red Queen". Ceniony za niezadawanie zbyt wielu pytań doskonale wyszkolony przywódca, potrafiący chłodno ocenić sytuacje. Ginie pocięty przez promienie lasera chroniące pomieszczenie komputera.

Sheena Island – (RE Survivor)
Europejska wyspa, należąca do korporacji Umbrella. Przypominała niewielkie miasto. Znajdowały się tutaj m.in. restauracja, laboratoria, i inne budynki badawcze. Stworzono tutaj tyranta o nazwie Hypnos i prowadzono seryjną produkcję modelu tyranta T-103, przy wykorzystaniu substancji pozyskiwanej z mózgu – beta hetero nonserotoniny. Szefem kompleksu był Vincent Goldman, człowiek żądny awansu, chęci zrobienia kariery w Umbrelli i przy tym pozbawiony skrupułów. Pozorując zbiorowe samobójstwo osobiście zamordował grupkę uciekinierów (obiektów badawczych), którzy próbowali wydostać się z więzienia. Zbuntowani podwładni Goldmana próbowali przekazać dowody na popełnioną przez ich szefa zbrodnię inspektorom z Umbrelli. Domyślając się tego Goldman spowodował wyciek wirusa T i przebywający tu ludzie zaczęli ulegać zamianie w zombie. Na wyspę z poleceniem infiltrowania obiektów i zdobycia informacji na temat prowadzonych tutaj badań przybył Ark Thompson, który w wyniku wypadku utracił pamięć i podczas przemierzania obiektu usiłował sobie przypomnieć kim jest i co tu robi. Wyspa została zniszczona wskutek uruchomienia systemu autodestrukcji.

Shooting Range
Minigra będąca częścią głównego scenariusza Resident Evil 4. Czasami za plecami Merchant’a (kupca) widoczny są niebieskie drzwi. Po wejściu w nie nasza postać znajduje się na strzelnicy. Teraz naszym celem jest strzelanie do pojawiających się tekturowych makiet, a przyjdzie nam skorzystać z shotguna, TMP, Sniper Rifle oraz Handguna. Za trafienie manekina ganado otrzymujemy 50 pkt, trafienie w głowę to 100 pkt, a trafienie w głowę kobiety ganado to 200 pkt. Po trafieniu pięciu celów z rzędu pojawia się głowa Salazara, której zestrzelenie warte jest aż 500 punktów. Czasami pojawia się także Ashley do której strzelać nie należy. Każdy jej trafienie to odjęcie z naszego konta 1000 pkt. Po 25 przeciwnikach pojawia się podsumowanie naszego strzeleckiego dorobku. Dobry wynik nagradzany jest tzw. bottle cap (nakrętką/kapslem) z wizerunkiem jakiejś postaci z gry. Istnieją cztery strzelnice, każda kolejna to wyższy poziom trudności i większe nagrody pieniężne za celne strzelanie.

Showdown
Minigra dołączona do Resident Evil: Outbreak File 2. Polega na pokonaniu kilku bossów w określonym czasie. Występują trzy typy tej minigry – Showdown 1 (lokacje i przeciwnicy z RE: Outbreak), Showdown 2 (lokacje i przeciwnicy z RE: Outbreak #2), Showdown 3 (lokacje i przeciwnicy z obu gier). Dodatkowo w Showdown 3 musimy zmierzyć się z tyrantem T-104.

Slater, Alexander - (RE: Extinction)
Młody szef ochrony i zastępca Sama Isaacs'a w podziemnym laboratorium korporacji Umbrella w Nevadzie, który naprawdę podlegał bezpośrednio Albertowi Wesker'owi. Slater miał za zadania kontrolować poczynania Isaacs'a. Nigdy nie ukrywał, że nie lubi swojego przełożonego i gdy ten został zainfekowany wirusem "T", a ogromna dawka antywirusa jaką sobie zaaplikował nie przynosiła rezultatu, Slater zameldował o wszystkim Wesker'owi. Dostał rozkaz zamordowania naukowca, ale nie zdołał wykonać tego polecenia, gdyż doktor zmutował w tyranta i zabił swojego zastępcę wbijając macki w jego czaszkę.

Sliding Worm – (RE3)
Potomstwo Grave Digger’a. Małe robaki, które skaczą na swoje ofiary, próbując przyczepić się do ciała i ssać krew jak pijawki. Gdy napiją się krwi ich ciało zmienia kolor z zielonego na czerwony. Spotkać je można najczęściej w kanałach, gdzie atakują w grupach po kilka osobników. Najlepszą obroną przed nimi jest szybka ucieczka.

Smith, Ellen - (RE1, RE: Remake, RE: Umbrella Conspiracy)
Kobieta naukowiec, pracująca w laboratorium pod posiadłością Spencer'a. Obok Alberta Wesker'a i S. Ross'a była jedyną uprawnioną do udostępniania wirusa "T" innym uczonym o czym mówi instrukcja bezpieczeństwa placówki. Jej imię ujawnione zostało w książce S. D. Perry pod tytułem: "Umbrella Conspiracy".

Snake
Patrz: Adder, Yawn.

Soldier Ganado
Patrz: Militia.

Spencer Estate
Patrz: Spencer Mansion

Spencer Mansion (Spencer Estate) – (RE, RE Remake, RE UC)
Posiadłość leżąca w górach Arklay, należąca do założyciela Umbrelli, Ozwella E. Spencera. Została zaprojektowana przez Georga Trevora, który po ukończeniu budowy w czerwcu 1967 roku został tutaj zwabiony, tuż po tym jak na zaproszenie Spencera do nowo wybudowanej willi przybyły też jego żona Jessica i córka Lisa. Zostały one jednak uwięzione i rozpoczęto prowadzić na nich badania z użyciem różnych szczepów wirusa progenitor. Początkowo nieświadomy losów swojej rodziny George został wkrótce także uwięziony i próbował zbiec z willi. Znał systemy tajnych korytarzy i przez jakiś czas unikał pojmania. Poddał się gdy zobaczył kamień nagrobny z własnym nazwiskiem. Jessica szybko umarła wskutek eksperymentów, zaś Lisa żyła jeszcze długie lata i wciąż testowano na niej wirusy i pasożyty. Do willi w lipcu 1998 roku trafili niektórzy członkowie STARS zwabieni przez Weskera i musieli stawić czoła przebywającym tu zombie i innym przeciwnikom. Pod willą znajdowało się tajne laboratorium, gdzie pracowano nad projektem Tyrant. Willa została zniszczona wskutek uruchomienia mechanizmu autodestrukcji.

Spencer, Ozwell E. - (RE5)
Główny antagonista serii Resident Evil, jeden z trzech naukowców, obok Edwarda Ashford'a i Jamesa Marcus'a, którzy stworzyli wirusa matkę (Progenitora). Spencer wiedział, że wirus ma ogromny potencjał i na tej podstawie snuł plany stworzenia korporacji farmaceutycznej, korzystającej z tego odkrycia. Zlecił znanemu architektowi Trevor'owi budowę rezydencji, która będzie maskowała laboratoria ulokowane w podziemiach posiadłości. Odpowiedzialny jest za pojmanie córki (Lisy) i żony (Jessici) Trevor'a na których przeprowadzono pierwsze eksperymenty na ludziach z użyciem nowego wirusa. Gdy w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach umiera Edward Ashford, Spencer staje się niemal przywódcą absolutnym Umbrelli. Jedyną osoba, która mogła mu zagrozić był wynalazca wirusa "T" James Marcus, który z polecenia Spencer'a zostaje wkrótce zamordowany. Najbliższymi współpracownikami Ozwella zostają teraz prowadzący badania nad wirusem "G" William Birkin oraz Albert Wesker, który jest owocem programu "Wesker children" polegającego na stworzeniu człowieka doskonałego. Badania te przerywa incydent w Raccoon City, po którym korporacja zaczyna się rozpadać, a sam Spencer zmuszony jest do ucieczki z miasta i ukrywania się przed poszukującymi go agentami rządowymi. Z każdym dniem traci resztki swojej władzy i u schyłku swego życia w końcu zostaje odnaleziony przez zbuntowanego Alberta Wesker'a, który zabija ostatniego żyjącego założyciela korporacji Umbrella.

Spencer Rain - (RE Dead Aim)
Statek należący do korporacji Umbrella, używany do transportowania broni bioorganicznej, gdzie zawierano głównie transakcje kupna-sprzedaży BOW. Doszło na nim za sprawą Morpheusa D. Duvall’a do wycieku wirusa T, któremu udało się przejąć kontrolę nad statkiem. Ten były pracownik Umbrelli doprowadził na statku do wycieku wirusa T i skierował do rządów USA i Chin żądanie okupu, grożąc wystrzeleniem w kierunku mocarstw rakiet ze śmiercionośnym wirusem w przypadku odmowy. Na statek dostają się agenci Bruce McGiven i agentka Fong Ling, próbując powstrzymać Duvalla. Statek został ostatecznie zniszczony wskutek zderzenia z wyspą.

Speyer, Forest - (RE1, RE: Remake, RE: Zero)
Członek S.T.A.R.S. Bravo Team, snajper i specjalista od ładunków wybuchowych. Wysłany na misję do Raccoon Forest trafia wraz z częścią zespołu do posiadłości Spencer'a. Na jednym z balkonów willi zostaje zadziobany na śmierć przez zainfekowane wirusem "T" stado kruków. Jego zwłoki (w zależności od scenariusza) odnajdują przybyli na miejsce członkowie Alpha Team - Jill, Barry i Chris. Forest po śmierci stał się hyper zombie - odmianą zombie poruszającą się z dużą prędkością.

Speyer Forest – (potwór) – (RE:Remake/RE:DS/RE:UC)
Zadziobany na tarasie rezydencji Spencera przez kruki zainfekowane wirusem „T” zamienia się w zombie. Potrafi się bardzo szybko poruszać, dlatego zalicza się go do tzw. Hyper Zombie.

SPF (Special Police Force/Select Police Force)
Specjalna jednostka policji, która miała zastąpić zlikwidowaną drużynę STARS – niektórym z jej byłych członków zaproponowano nawet członkostwo w nowej formacji, jednak bez powodzenia. Ta powstała naprędce, bez odpowiedniego przeszkolenia jednostka była kompletnie niezdolna do efektywnej walki z hordą żywych trupów. W intrze z Resident Evil 3 widać wybiegający z ciężarówki oddział SPF, wysłany wraz z grupą policjantów RPD do rozprawienia się z zombie, które opanowały ulice Raccoon City. Zdecydowana przewaga liczebna żywych trupów a także nieskoordynowana i chaotyczna akcja samej jednostki doprowadziła do rozbicia oddziału i masakry policjantów. Członków SPF charakteryzowały specjalne uniformy, a także hełmy i maski; bronie jakich używali to m.in. pistolety maszynowe MP5 (ten sam był na wyposażeniu jednostek komandosów USS) oraz strzelby Benelli M3S. Członkami tej formacji byli też absolwent szkoły policyjnej Leon S. Kennedy oraz Kevin Ryman.

Spitter – (RE:Underworld)
Zmutowany potwór zarażony wirusem „T”, będący skrzyżowaniem kozicy i jaszczurki. Jego bronią jest trujący, czerwony śluz, którym pluje na znaczną odległość. Przystosowany do trudnych górskich warunków, świetnie potrafi się wspinać.

Spotter – (RE:CV)
Inna nazwa Seeker’a. Patrz: Enhanced Hunter.

SRT (Special Response Team)
Jednostka wyszkolonych komandosów, wysłana do akcji na lotnisko Hardadville, gdzie doszło do wycieku wirusa T i pojawienia się zombie. Mieli za zadanie ewakuować pozostałych przy życiu cywili. Podstawowe uzbrojenie komandosów stanowiły karabiny M4, pistolety maszynowe MP5 oraz pistolet Glock 17.
STAGLA – (RE3)
Stacja benzynowa w Raccoon. W czasie trwania epidemii wejście do budynku stacji zostało zamknięte roletą antywłamaniową. Znajduje się tutaj jeden z komponentów potrzebnych do uruchomienia tramwaju. W tylnej części obiektu był niewielki warsztat. Stacja została zniszczona wskutek eksplozji paliwa i następnie zrównana z ziemią po eksplozji ładunku nuklearnego...

Stalker – (RE:Outbreak#2)
Samiec lwa z zoo w Raccoon City, nazywany przez opiekunów Max, zainfekowany wirusem „T”. Pojawia się tylko wtedy, gdy zabijemy lub uwięzimy zainfekowanego słonia – Titana. Atakuje podobnie jak zarażone wirusem lwice lecz z jeszcze większą siłą. Zobacz też: Zombie Lions.

STARS (Special Tactics and Rescue Squad/Special Tactics and Rescue Service)
Formacja powstała w 1996 roku, której zadaniem była walka z terroryzmem i przestępczością zorganizowaną. Liczyła trzynastu bardzo dobrze wyszkolonych członków, podzielonych na dwie drużyny – Alpha Team (dowodzoną przez Alberta Weskera) i Bravo Team (dowodzony przez Enrico Mariniego). Najważniejsi bohaterowie gry to członkowie STARS; poza wymienionymi dowódcami są to: Jill Valentine, Chris Redfield, Barry Burton oraz Rebbeca Chambers. Na wyposażenie jednostki składały się: zmodyfikowany model pistoletu Beretta 92F – Samurai Edge (kilka modeli, robionych na specjalne zamówienie w sklepie braci Kendo), strzelby Remington i Benelli, pistolety i karabiny maszynowe (różne modele), niektórzy członkowie mieli także noże. Na ubiór członków STARS składały się solidne buty oraz - dopasowane w zależności od upodobań i roli danego oficera w drużynie – podkoszulki, spodnie oraz kamizelki kewlarowe. Drużyna korzystała z dwóch helikopterów – kilku jej członków miało odpowiednie uprawnienia i w każdej drużynie był pilot.
W lipcu 1998 r. jednostka Bravo została wysłana w okolice gór Arklay, aby wyjaśnić sprawę serii zniknięć mieszkańców zamieszkujących okolicę. Kontakt z drużyną Bravo urwał się już kolejnego dnia i wysłano w to samo miejsce drużynę Alpha. Większość członków STARS zginęła w trakcie tej misji w walce z zombie i innymi potworami – wyszło na jaw, iż powodem ich śmierci była działalność Weskera, który potajemnie pracował w tym czasie dla Umbrelli. Członkowie STARS podjęli walkę z Umbrellą, próbując znaleźć dowody na nielegalność jej działań. Nie wiedzieli jednak jak daleko sięgają macki korporacji, która korumpowała także ich przełożonych. Jednostkę wkrótce rozwiązano, powołując w jej miejsce nową formację – SPF.
Logo jednostki STARS

Stein, Howie - (RE: Apocalypse [książka])
Profesjonalny ochroniarz pracujący dla korporacji Umbrella, służący pod rozkazami Timothy Cain'a. W czasie epidemii wirusa "T" w Raccoon City miał za zadanie wraz z Bob'em Friedberger'em ewakuować z miasta córkę doktora Ashforda - Angelę. Jego misja nie powiodła się, gdyż w prowadzony przez niego samochód uderzył rozpędzony samochód ciężarowy. Angela przeżyła wypadek, ale Stein i jego partner zginęli na miejscu.

Steve - (RE1, RE: Remake)
Jeden z naukowców pracujących w podziemnym laboratorium pod rezydencją Spencer'a, znany z umiejętnej gry w pokera. Prawdopodobnie tak jak inni uczeni zginął na skutek infekcji wirusem "T".

Stinger – (RE0/RE:UC)
Skorpion zainfekowany wirusem “T“, będący eksperymentem Umbrelli o oznaczeniu kodowym Y-139. Wirus zwiększył jego rozmiary ale nie wywołał mutacji i dużych zmian w wyglądzie zewnętrznym. Stinger atakował podobnie jak zwykłe skorpiony, za pomocą ogromnych kleszczy i kolca jadowego, umieszczonego na końcu odwłoka. Jego ciało pokrywał twardy, odporny na pociski pancerz, który nie chronił tylko głowy potwora i to ona jest najsłabszym punktem Stinger’a. Wskutek eksperymentów nie posiadł większej inteligencji i z tego powodu nie nadawał się na broń biologiczną.

Stone, Josh - (RE5)
Czarnoskóry członek B.S.A.A., lider drużyny Delta, wysłany do akcji w region Kijuju. Znał się bardzo dobrze z Shevą, ponieważ brał udział w jej trwającym osiem miesięcy szkoleniu. Z czasem stali się bliskim przyjaciółmi. Jego drużyna została rozbita i tylko on przeżył wydarzenia z Kijuju. Pilotował helikopter, którym Sheva i Chris po pokonaniu Weskera odlecieli w bezpieczne miejsce (na pokładzie była także odnaleziona wcześniej przez Josha Jill).

Stone-Ville
Miejscowość położona w pobliżu Raccoon City, z którą miasto to uzyskało w 1968 połączenie kolejowe, dzięki inicjatywie burmistrza Michaela Warrena.

Sullivan, Kenneth J. - (RE1, RE: Remake, RE: Zero)
Członek S.T.A.R.S. Bravo Team, specjalista chemik, dodatkowo odpowiedzialny za zwiad i rozpoznanie terenu. Wyposażony w kamerę był w stanie nagrywać przebieg misji w celu późniejszej analizy. Wysłany wraz z resztą zespołu do Raccoon Forest trafia do posiadłości Spencer'a, gdzie w jednym z korytarzy zostaje zaatakowany przez zombie i zabity.

Super Salvador – (RE4)
Silniejszy wariant Doctora Salvador’a, pojawiający się w minigrze “The Mercenaries” na poziomie Water-World. Jest większy, jeszcze szybszy i bardziej wytrzymały od pierwowzoru oraz korzysta z piły spalinowej o podwójnym ostrzu.

Suspended
Patrz: Regis Licker.

Suzuki, Yoko - (RE: Outbreak, RE: Outbreak #2)
Studentka college'u posiadająca spore umiejętności w zakresie obsługi komputerów. Osoba spokojna i małomówna, zatrudniona przez korporację Umbrella w podziemnym laboratorium pod Raccoon City, gdzie William Birkin prowadził badania nad wirusem "G". Nieświadomie została wykorzystana w projekcie Tyrant, gdzie była przymierzana jako jeden z nosicieli wirusa "T", zdolny przeistoczyć się po infekcji w nie w zombie, ale w tyranta właśnie. Szczegółowe badania wykluczyły jednak jej osobę z projektu. Świadkiem badań nad nią był inny naukowiec korporacji - Greg Mueller, który zdradził jej ten fakt już w czasie trwania epidemii wirusa "T" w mieście. Alternatywne kostiumy dla Yoko to zielona sukienka, strój gimnastyczny oraz kostium kąpielowy.

Sweeper – (RE:CV/RE:Survivor2)
Odmiana Huntera Elite, znacznie potężniejsza przez to, że jego pazury wywierają dodatkowy efekt zatrucia organizmu. Zmienił się także kolor skóry potwora z zielonego na fioletowo – czerwony, a jego oczy stały się krwisto czerwone.
Zablokowany

Wróć do „Słownik Resident Evil”