E-G

Słownik pojęć związanych z Resident Evil. Projekt stworzony przez redaktorów MWRC: RE HQ, przy współpracy z użytkownikami forum.
Awatar użytkownika
Diadem
Posty: 1877
Rejestracja: sob 16 cze, 2007
Lokalizacja: Sosnowiec

E-G

Post autor: Diadem »

Ebola Virus
Śmiercionośny afrykański wirus (umiera 90% zakażonych), odkryty w roku 1976, podczas epidemii w Zairze i Sudanie. Po tym zdarzeniu wirus Ebola znalazł się w kręgu zainteresowań Umbrelli, której naukowcy (głównie William Birkin), pod przykrywką badań nad szczepionką nad nim, w rzeczywistości próbowali opracować możliwość wykorzystania wirusa jako broni biologicznej. Ostatecznie pomysł jakiegokolwiek wykorzystania wirusa Ebola został przez Umbrellę odrzucony, trudno określić dlaczego tak się stało – być może przez wzgląd na wrażliwość wirusa na światło słoneczne (UV), wysoką temperaturę czy też bardziej obiecujące perspektywy jakie niosły ze sobą badania nad wirusem Progenitor. Dodatkowo wirus Ebola nie może przebywać zbyt długo poza organizmem nosiciela, co utrudnia wszelkie badania nad nim.

Ecliptic Express – (RE0)
Luksusowy pociąg o numerze ewidencyjnym 7268-563-M23, będący własnością korporacji Umbrella. Podróżowało nim wielu oficjeli korporacji udających się z Raccoon City do Management Training Facility w górach Arklay. Oprócz transportu ludzi, służył do przewożenia różnych materiałów niezbędnych w placówkach Umbrelli. Trasa pociągu wiodła przez mało uczęszczane przez ludzi, lasy okolic Raccoon. Zaatakowany przez pijawki Jamesa Marcus’a (23 lipca 1998) zostaje następnie wykolejony i zniszczony.

Ed - (RE2)
Oficer policji R.P.D., który podczas infekcji w mieście wraz z innymi towarzyszami zabarykadował się na okrążonym przez zombie posterunku. Nie został jednak zainfekowany, gdyż szalony komendant posterunku - Brian Irons strzelił mu w plecy, zabijając na miejscu. Sytuacja ta opisana jest w pamiętniku Ironsa.

Ed (2) - (BioHazard 4D-Executer)
Członek drużyny U.B.C.S., która miała za zadanie odnaleźć i wydostać z zainfekowanego Raccoon City doktor Cameron i wyniki badań, które prowadziła. Został zaatakowany przez kruka, który był nosicielem nowego wirusa wynalezionego przez panią doktor i tym samym również jej świadomości. Po ataku doktor przejęła kontrolę nad ciałem i umysłem Ed'a, który następnie zaczął mutować. Odkrył to Klaus, dowódca oddziału, który korzystając z ciężkiego karabinu maszynowego umieszczonego na jeepie rozprawił się z kreaturą. Nie zabił jednak doktor Cameron, która zdołała znaleźć sobie nowego nosiciela przed śmiercią ciała Ed'a.

Eddy - (RE: Extinction)
Jeden z synów Ma (pierwszy z lewej na zdjęciu), który pojmał i próbował zgwałcić Alice. Ta broniąc się, potężnym wykopem złamała kark napastnikowi i zabiła go na miejscu. Chcąc pomścić Eddy'ego Ma wrzuciła Alice do zamkniętego pomieszczenia razem cerberusami.

Edward, Elliot - (RE2)
Policjant R.P.D., autor "Operation Report 2" w którym opisuje plany wydostania się funkcjonariuszy z posterunku okrążonego przez zombie. Zakładają uciec przebiegającymi pod posterunkiem kanałami biegnącymi do jednej z fabryk w mieście.

El Gigante – (RE4)
Olbrzym powstały przez zarażenie człowieka pasożytem Las Plagas. Nie jest wyjaśnione dlaczego urósł do tak gigantycznych rozmiarów. Przeciwnik wytrzymały i szybki, potrafiący wykorzystać swoją niezwykła siłę, ale pozbawiony inteligencji. Wpadając w szał jest w stanie zniszczyć wszystko i wszystkich dookoła. Może używać w walce wyrwanych drzew czy głazów. Jego najsłabszym punktem jest głowa – po zadaniu tej części ciała odpowiednio dużych obrażeń, z grzbietu El Gigante wylęga się Las Plagas. Gdy pasożyt zostanie pokonany, gigant również zginie.

El Pueblo - (RE4)
Patrz: Pueblo

Elena - (RE: Outbreak)
Pielęgniarka pracująca w szpitalu w Raccoon City.

Elephant Restaurant – (RE: OF#2)
Restauracja w Raccoon City, który swą nazwę wziął od zlokalizowanego w okolicy wybiegu dla słoni w Raccoon Zoo.

Elimination
Minigra dołączona do Resident Evil: Outbreak File 2. Polega na pokonaniu przeciwników w losowo wybieranej lokacji w określonym czasie. Występują trzy typy tej minigry – Elimination 1 (lokacje i przeciwnicy z RE: Outbreak), Elimination 2 (lokacje i przeciwnicy z RE: Outbreak #2), Elimination 3 (lokacje i przeciwnicy z obu gier).

Eliminator – (RE0/RE:UC)
Jedna z pierwszych broni biologicznych korporacji Umbrella, opracowana przez samego Jamesa Marcus’a. Eliminator to małpa zarażona prawdopodobnie tylko wirusem Progenitor, u której infekcja spowodowała odpadanie płatów skóry, przez co widoczne były mięśnie potwora. Projekt był prowadzony równolegle do projektów Lurker i Plague Crawler i miał na celu znalezienie najlepszego nosiciela dla tego wirusa. Po odkryciu wirusa „T” i rozpoczęciu badań nad Tyrantem projekt Eliminatora został wstrzymany, choć były przesłanki, aby wprowadzić go do masowej produkcji. Progenitor zwiększył u małp siłę, wytrzymałość, zwinność i agresję czyniąc z nich groźne bestie. Zachowywał również inteligencje na tyle dużą, że małpom można było wydawać rozkazy, ponadto atakowały zwykle w grupie. Największą wadą było to, że ugryzienia nie powodowały rozprzestrzeniania się wirusa na ofiarę Eliminatora. Choć nie wszedł on do masowej produkcji, ciągle interesowano się tym pomysłem i kontynuowano badania między innymi w rosyjskiej bazie Umbrelli.

Elliott - (RE: Outbreak)
Policjant R.P.D., który brał udział w zadaniu wysadzenia w powietrze zombie w czasie epidemii w Raccoon City (scenariusz "Outbreak"). Akcja polegała na zbudowaniu barykad i odizolowaniu jak największej liczby potworów w jednym miejscu, a następnie zniszczenie ich przy pomocy jednego potężnego wybuchu. Elliot miał za zadanie osłaniać Erica, innego policjanta, który podłączał detonator do ładunków. Zombie było jednak zbyt wiele, przełamały barykadę i Elliot nie zdołał obronić towarzysza sam zostając zagryziony.

Ema Street
Ważna ulica w Raccoon City – znajdując się przy niej m.in. Apple Inn, J’s Bar i budynki biurowe.

Emmy’s Diner – (RE2)
Widziany w intro RE2 bar (o raczej niskim standardzie), gdzie zatrzymała się dopiero co przybyła do miasta Claire Redfield. W barze byli zombie i Claire nieomal zginęła, jednak z pomocą przybył jej Leon, który próbował się tu skryć przed żywymi trupami. W jednej z nowel autorstwa S.D. Perry Claire wspomina, że w tej knajpie bywał często jej brat, Chris.

End of The Road - (RE:Outbreak #2)
Piąty i finałowy scenariuszy z gry Resident Evil:Outbreak file 2. Akcja toczy się na ulicach Raccoon City oraz w laboratorium, gdzie prowadzono badania nad hunterami. Do miasta przylatuje śmigłowiec, którego załoga ma za zadanie ewakuować z laboratorium potwora nazwanego Nyx. Potwora udaje się przygotować do transportu, ale na skutek kłótni jaka doszła pomiędzy obecnymi na miejscu komandosami UBCS nie udaje się go wywieźć z miasta. Nyx zabija żołnierzy, a cywile jeżeli chcą uciec z miasta muszą stawić mu czoła sami.

Enhanced Hunter – (RE:CV/RE:Survivor2)
Znany jako Hunter model II. Jest to znacznie ulepszona wersja MA-121 Huntera Alpha stworzona przez „Organizację”, do której aktualnie należał Albert Wesker. Potwór inteligentniejszy od modelów Umbrelli, wyposażony w Seeker’y – zdalne kamery obserwacyjne zintegrowane z nim. Za ich pomocą może łatwo wytropić cel i śledzić na bieżąco jego położenie.

Ennerdale Street
Jedna z głównych ulic w Raccoon City. Brama komisariatu policji RPD znajdowała się przy tej właśnie ulicy.

Eric - (RE: Outbreak)
Policjant R.P.D. który podczas akcji wysadzania zombie (scenariusz "Outbreak") miał za zadanie podłączyć detonator do ładunków na ulicy. Wykonał swoją misję, ale nie zdążył odpalić ładunków, gdyż zombie przełamały barykadę i zagryzły go.

Ethan - (RE: Outbreak, RE: Outbreak #2)
Jeden z lekarzy pracujących w szpitalu w Raccoon City, który zginął podczas epidemii wirusa "T" w mieście. W RE: Outbreak #2 mamy możliwość odblokować i zagrać jego postacią.

Evil Shade – (RE:Outbreak#2)
Duże pomarańczowo-czerwone bulwy wytwarzane przez winorośl (Drainer), która opanowała szpital gdzie zmarła Dorothy Lester. Atakują przeciwnika trującym gazem, gdy ktoś zbliży się do nich na wystarczającą odległość.

Executioner - (RE5)
Znacznie wyższy od przeciętnego człowieka, potężny i wytrzymały majini, który swą siłę zawdzięcza wszczepieniu zmodyfikowanego pasożyta Las Plagas. Jego bronią jest olbrzymi topór o specyficznej konstrukcji, z jednej strony posiadający ostrze, z drugiej zaś obuch. Egzekutor wymachuje nim na wszystkie strony siejąc spustoszenie dookoła. Twarz potwora zasłania nałożony nań worek, ponadto nosi on skórzany ubrudzony krwią fartuch. Z jego ciała wystają kilkunastocentymetrowe gwoździe, zaś z pleców - zakończone hakami stalowe pręty. Ofiarą Egzekutora padł m.in. Reynard Fisher.

Extreme Battle
Minigra dołączona do Resident Evil 2 w wersjach na PC, Sega Dramcast, Nintendo GameCube oraz w wydaniu Resident Evil 2: DualShock Version na Sony Playstation. Staje się dostępna po ukończeniu scenariuszy Leona A/Claire B (lub Claire A/Leon B) z rangą A na poziomie „normal”, czyli odblokowujemy ją tak samo jak minigrę The 4th Survivor. Rozgrywkę rozpoczynamy od wyboru bohatera. Dostępni są: Leon S. Kennedy, Claire Redfield, Ada Wong i Chris Redfield. W wersji na PC mamy możliwość wyboru spośród tych czterech postaci. W pozostałych wersjach od początku dostępni są tylko Leon i Claire. Adę Wong odblokować można przechodząc grę Leonem i Claire. Dostajemy wtedy również możliwość gry na drugim poziomie trudności (wszystkich jest trzy). Po przejściu tego poziomu wszystkimi postaciami odblokowany zostaje Chris Redfield. Postacie różnią się tylko posiadanym ekwipunkiem. Naszym zadaniem jest przedarcie się przez hordy zombie i innych potworów z laboratorium Birkina do posterunku RPD. Tam odnaleźć musimy cztery anty-wirusowe bomby, które posłużą nam do zniszczenia wirusa w pociągu ewakuacyjnym laboratorium Umbrelli. Nasz wynik zależny jest od czasu w jakim uda nam się owe bomby odnaleźć, a także od liczby dokonanych zapisów gry i od tego czy używaliśmy broni specjalnych typu karabin maszynowy.

Fang – (RE4)
Hiszpańska nazwa Colmillo.

Feral – (RE:Outbreak#2)
Zainfekowane wirusem “T”, bardzo agresywne lwice z zoo w Raccoon City. Atakują skacząc na swoje ofiary i przewracając je na ziemię. W takiej pozycji próbują dosięgnąć do gardła przeciwnika swoimi ostrymi zębami. Są silne na tyle, że gdy wgryzą się w ciało potrafią rzucić ofiarą na sporą odległość. Zobacz także: Stalker.

Fisher, Reynard - (RE5)
Informator Chris'a i Sheva'y w Kijuju, którego bohaterowie spotykają w sklepie rzeźniczym. Udzielił agentom B.S.A.A. informacji jakoby Ricardo Irving był osobą, które może znać szczegóły dotyczące wydarzeń w okolicy. Ponadto zaopatrzył Chrisa i Shevę w broń. Został później zabity przez Executioner'a.

Fisher, Susan - (RE: Outbreak #2)
Kobieta pracująca w zoo w Raccoon City.

Fission Street
Ulica Raccoon City, znajdująca się na przedmieściach miasta – przy niej był magazyn, w którym próbował ukryć się Dario Rosso.

Flashback - (RE: Outbreak #2)
Trzeci scenariusz z gry Resident Evil: Outbreak file 2. Tym razem akcja ma miejsce nie w samym Raccoon City, ale na jego obrzeżach w opuszczonym szpitalu, gdzie korporacja Umbrella prowadziła swoje eksperymenty. Szpital opanowany jest przez roślinę zainfekowaną wirusem "T", a celem uciekinierów z miasta jest dostanie się do piwnicy i jej zgładzenie. W wykonaniu zadania przeszkadzał będzie Albert Lester pod postacią Axe Man'a, wierzący, że roślina ta jest reinkarnacją jego żony Dorothy.

Flower Street – (RE2)
Ulica w śródmieściu w Raccoon City – przy niej znajdował się sklep z bronią braci Kendo oraz tylne wejście do komisariatu RPD. Właśnie na tej ulicy rozpędzona ciężarówka, kierowana przez kierowcę-zombie staranowała radiowóz, którym jechali Leon i Claire (intro Resident Evil 2).

Flying Bug – (RE:Outbreak#2)
Małe, prawie niedostrzegalne gołym okiem insekty. Zauważyć je można dopiero, gdy zbiorą się w większą grupę. Bytują w sąsiedztwie tropikalnej, pasożytniczej rośliny – Rafflesii, przywiezionej do zoo w Raccoon City. Ich ukąszenia nie zadają dużych obrażeń, ale mogą zatruć.

Fontaine, Ella - (RE: Genesis)
Jedna z osób pracujących w "Ulu", podziemnym laboratorium korporacji Umbrella. Przebywała w jednej z wind kompleksu, gdy system komputerowy "Red Queen" wykrył rozbitą fiolkę z wirusem "T" pozostawioną przez Parks'a. "Red Queen" natychmiast przystąpiła do odizolowania zainfekowanych osób i zamknięcia wszystkich dróg ucieczki, zatrzymując windy pomiędzy piętrami. Fontaine udaje się uchylić drzwi stojącej kabiny, ale podczas wychodzenia z niej na pietro, winda nagle rusza zabijając Ella'e. W filmie nie ujawniono jej nazwisko, które pojawia się w książce RE: Genesis.

Ford, David - (RE2, RE3)
Policjant R.P.D., autor "Operation Report 1" w którym opisuje fatalną sytuację okrążonych przez zombie funkcjonariuszy. Wielu zginęło, wielu jest rannych, a amunicji jest coraz mniej. Szanse na przeżycie dodatkowo maleją po pojawieniu się potwora, który został nazwany przez Davida i jego kolegów "Licker". Wszystko to doprowadza do tego, że Ford załamuje się i nie rozstaje z butelką whisky i swoim shotgun'em. Ginie zagryziony przez zombie, a jego śmierć odnotowuje Elliot Edward w "Operation Report 2".

Fortress Ruins – (RE4)
Ruiny o nieznanym pochodzeniu znajdujące się na wyspie (Island), w których Leon walczył z Jackiem Krauserem. Układ kamiennych elementów przypomina nieco labirynt.

Fossil – (RE:Underworld)
Typ Tyranta, stworzony w placówce White Umbrelli w Utah. Z wyglądu przypominał człowieka połączonego z tyranozaurem. Był wysoki i ciężki, jego ogromne szczęki z łatwością radziły sobie z przeciwnikami, których po pokonaniu zjadał. Potrafił szybko się poruszać i był wytrzymały. Jego ofiarą padł dyrektor placówki w Utah – Jay Reston.

Fourth Survivor – (RE: UC)
Piąty subscenariusz z RE Umbrella Chronicles, składający się z jednego rozdziału. W swej fabularnej konstrukcji podobny jest do trybu „4th Survivor”, bonusa znanego z drugiej części RE. Jego bohaterem jest HUNK, jedyny komandos z oddziału, który przetrwał konfrontację ze zmutowanym Birkin'em i mając w swoim posiadaniu próbkę wirusa G musi wydostać się z miasta. Przemierza pełen najróżniejszych potworów komisariat R.P.D., by dostać się na dach budynku - gdzie ma przylecieć po niego śmigłowiec ewakuacyjny - pozostając nieczułym na słyszane przez radio błagania o pomoc atakowanych towarzyszy z oddziału.

Fox Street (RE3)
Ulica na przedmieściach Raccoon (Uptown) Niedaleko znajdowały się mieszkanie Jill i Szkoła Wyższa Raccoon (Raccoon City Highschool).

Friedberger, Bob - (RE: Apocalypse [książka])
Brat Mike'a Friedberger'a, profesjonalny ochroniarz pracujący dla korporacji Umbrella, służący pod rozkazami Timothy Cain'a. On i jego partner - Howie Stein mieli za zadanie ewakuować z ogarniętego infekcją wirusa "T" Raccoon City córkę doktora Ashforda - Angelę. Samochód którym próbowali ją ewakuować ulega jednak wypadkowi drogowemu, staranowany przez ogromną ciężarówkę. W wyniku tego zdarzenia Bob i Howie ponoszą śmierć.

Friedberger, Mike - (RE: Apocalypse [książka])
Brat Bob'a Friedberger'a, profesjonalny ochroniarz pracujący dla korporacji Umbrella, służący pod rozkazami Timothy Cain'a. On i znany jedynie z nazwiska, jego partner Peterson odpowiedzialni byli za ewakuację z Raccoon City, doktora Charlesa Ashford'a. Misja Mike'a zakończyła się sukcesem i udało mu się opuścić Raccoon City.

Frost, Joseph - (RE1, RE Remake)
Członek S.T.A.R.S., specjalista do spraw transportu. Służył w oddziale Bravo Team, ale po przyjęciu nowego rekruta - Rebecci Chambers, został przeniesiony przez Weskera do oddziału Alpha. Człowiek z dużym poczuciem humoru (to on wymyślił przezwisko "chicken heart" dla Brada Vickers'a), chętny do działania i bardzo ciekawski co przyczyniło się do jego śmierci. Podczas misji poszukiwawczej w lesie Raccoon odnajduje szczątki pilota Kevina Dooley'a po czym zostaje zagryziony przez cerberusy.

Galactosomum
Pasożyt bytujący w organizmach pewnych gatunków ryb. Kontroluje ich czynności życiowe – może wpłynąć na zachowanie ryby w taki sposób, aby wypłynęła ona bliżej powierzchni i została zjedzona przez ptaka. Dzięki temu pasożyt zmieni swego żywiciela zaś poprzedni nosiciel zginie. Zachowania tego gatunku były obiektem zainteresowań Luisa Sery, który prowadził badania nad Las Plagas. Zob. też Las Plagas.

Game of Oblivion – (RE: DSC)
Akcja scenariusza rozgrywa się po wydarzeniach w Raccoon City. Scenariusz jako taki przedstawia wydarzenia znane z Resident Evil CV (X). Bohaterami są Chris Redfield, jego siostra Claire, Steve Burnside a także rodzeństwo Ashfordów oraz na krótko Wesker (w retrospekcjach). Nie pojawia się Rodrigo.

Ganados – (RE4)
Ludzie zainfekowani pasożytem Las Plagas. Nie widać u nich dużych zmian zewnętrznych, za to ich umysły są całkowicie kontrolowane przez Osmunda Saddler’a i organizację Los Illuminados. Ganados dzielą się na trzy grupy: Villagers, Zealots oraz Militia. W odróżnieniu od zombie zainfekowanych wirusem „T”, potrafią doskonale posługiwać się bronią i współdziałać w grupie. Umierają, gdy ginie pasożyt obecny w ich ciele.

Garrador – (RE4)
Zarażony pasożytem Las Plagas wojownik. Odporny, szybki, agresywny i zręczny przeciwnik, uzbrojony w długie stalowe pazury (może je chować i wysuwać w momencie ataku) co czyni go bardzo niebezpiecznym. Atakuje korzystając ze zmysłu słuchu, gdyż jest kompletnie ślepy. Jego najsłabszym punktem jest pasożyt wystający z pleców, dlatego ataki od frontu są mało skuteczne (z przodu jest całkowicie opancerzony). Po jego zabiciu Garrador również zginie, podobnie jak to się ma z innymi bestiami opartymi na Las Plagas.

Gary - (RE: Outbreak, RE: Outbreak #2)
Mieszkaniec Raccoon City, starszy człowiek z siwymi włosami i brodą. Podczas epidemii w mieście został zainfekowany i zamienił się w zombie. Prawdopodobnie z zawodu był pisarzem. Postać dostępna w grze, po użyciu specjalnych kodów.

G-Creature – (RE2/RE:Outbreak) To mutant, który powstał w wyniku niezgodności DNA osobnika zarażającego embrionem „G” z DNA nosiciela. Potwór ten mutuje bardzo szybko z G-Larwy, w ciągu kilku minut zwiększając znacznie swoje rozmiary. Z wyglądu widać podobieństwa do zarażonego wirusem „G” Birkina, jednak te mutanty nie posiadają jego siły i wytrzymałości, a ich wadę jest jeszcze większa niestabilność i powolne przemieszczanie się. Potrafią one również wytwarzać G-Larwy, które mają szansę przeistoczyć się w kolejne G-Creature. Potwory te mogą znacznie różnić się od siebie, w zależności od DNA nosiciela z którego powstały. Mutant który powstał z ciała Monici potrafił na przykład zatruwać swoje ofiary, podczas gdy ten z ciała Irons’a nie posiadał takich możliwości. Mutant typu G-Creature występuje również w filmie RE:Degeneration.

Giant Bat
Patrz: Bat.

Giant Leech – (RE:Outbreak)
Pijawka zakażona wirusem „T”, która na skutek sprzyjających warunków rozrosła się do gigantycznych rozmiarów. Jest bardzo agresywna, ścigając swoje ofiary atakuje zębami i całym swoim ciałem. Jej największą wadą jest duża wrażliwość na ciepło.

Giant Majini - (RE5)
Rodzimi mieszkańcy podmokłych obszarów królestwa Ndipaya, których infekcja zmodyfikowanym pasożytem Las Plagas zmieniła w majini. Wskutek tego znacznie zwiększył się ich wzrost oraz zwiększyła siła. Twarz Giant Majini zasłania maska, chroniąc go przed obrażeniami oraz oślepieniem, ponadto używa potężnej, pełnej kolców i „ozdobionej” czaszkami wrogów maczugi jako broni. Przeciwnik ten potrafi wysoko skakać, łatwo przedostając się na wyższe lokacje. Przed pojawieniem się i atakiem wydaje charakterystyczne okrzyki.

Giga Bite – (RE:Outbreak#2)
Podobnie jak w przypadku Brain Sucker’a i Drain Deimos’a, mutacja pchły pod wpływem wirusa „T”. Pchła zwiększyła swoje rozmiary i pod wpływem infekcji udało jej się wykształcić społeczną hierarchię, podobnie jak u mrówek. Jej potomstwo (patrz: Mega Bite) miało za zadanie zdobywać pożywienie i bronić swojej królowej. W przypadku śmierci Giga Bite jej potomstwo również prawdopodobnie zginęło, niezdolne do życia bez pomocy grupy.

Gill - (RE: Outbreak)
Jeden ze strażaków, którzy próbowali opanować pożar w hotelu Apple In. (scenariusz "Hellfire") podczas epidemii w Raccoon City. Pilot śmigłowca należącego do straży pożarnej. Wraz ze swoim kolegą Danny'm pojawia się w scenariuszu "Decisions, decisions..." dając możliwość ewakuacji ostatnim ocalonym cywilom. To czy udało mu się przeżyć incydent zależy od wyborów gracza podczas rozgrywki.

Ginger - (RE: Outbreak, RE: Outbreak #2)
Postać dostępna w grze po użyciu specjalnych kodów. Mieszkanka Raccoon City, ubrana w białą kamizelkę i niebieskie dżinsy. Pojawia się również jako zombie w mini-grze Elimination 1.

Ginovaef, Nicholai – (RE 3, RE Outbreak)
Wysoki rangą żołnierz U.B.C.S., supervisor oddziału Delta. W czasie epidemii został wysłany do Raccoon celem zbadania jak radzą sobie stworzone przez Umbrellę BOW w konfrontacji z siłami policji i wojska (operacja "Watchdog"). Ponadto wraz ze swoim oddziałem miał zdobyć próbkę krwi Thanatosa (operacja "Emperor's Mushroom"), nowej broni bioorganicznej stworzonej w laboratorium uniwersyteckim Raccoon przez Grega Mullera, byłego pracownika Umbrelli. Nicholai strzelając z dystansu specjalnie przygotowanym karabinem ze spreparowanym nabojem-strzykawką pobrał próbkę krwi Thantosa, ale nie udało mu się jej zdobyć, gdyż jego oddział został zmasakrowany przez potwora. Operacja nie zakończyła się całkowitą porażką, ponieważ Nicholai zdołał zastrzelić Mullera , dając pewność korporacji, że projekt Thanatosa nigdy nie będzie kontynuowany i nie będzie stanowił konkurencji dla ich tyrantów. Ginovaef miał też drugie ważne zadanie - zniszczyć wszelkie dowody, które mogłyby świadczyć o nielegalnych działaniach korporacji i ją skompromitować. Z tego powodu m. in. wysadził w powietrze Raccoon General Hospital. Ewakuował się śmigłowcem z miasta tuż przed eksplozją nuklearną. Na podstawie tego co zaobserwował w Raccoon sporządził raport dla przełożonych, dotyczący zdolności bojowych BOW. Nicholai Ginovaef pojawia się także w filmie RE: Apocalypse, ma tam jednak zupełnie inną osobowość i tylko z wyglądu jest podobny do swojego odpowiednika w grze. Jest członkiem U.B.C.S, ale nie interesuje go polityka i zadania Umbrelli. Jego jedynym celem jest pomoc zagrożonym infekcją cywilnym mieszkańcom miasta. W filmie Nicholai ginie zagryziony przez cerberusy ratując życie Jill Valentine i Angeli Ashford. W książce RE: Apocalypse jego nazwisko zmieniono na "Sokolov".

Gionne, Excella - (RE5)
Piękna, zamożna oraz inteligentna kobieta, dziedziczka dużej fortuny. Spadkobierczyni rodziny Gionne, która niegdyś trudniła się handlem, a także potomkini rodziny Travis, współzałożycieli firmy Tricell. Dzięki nieprzeciętnej inteligencji ukończyła dobrą szkołę, a potem studia wyższe z zakresu inżynierii genetycznej. Podjęła pracę w Tricell, szybko awansowała i w niedługim czasie stała się jedną z czołowych osób w korporacji. Doprowadziła do ponownego otwarcia starej fabryki Umbrelli w regionie Kijuju, gdzie prowadzono badania nad wirusem Uroboros. Współpracowała z Albertem Wesker'em, zafascynowana jego wizją stworzenia nowego świata. Była przekonana, że Albert będzie zawsze przy jego boku. Plany nie poszły jednak po jej myśli - Wesker oszukał ją wykorzystując jej pozycję i środki finansowe do własnych celów. Wstrzyknął jej próbkę z pasożytem Uroboros przez co Excella zmutowała do jednego z potężniejszych mutantów - wielkiego Uroboros Aheri.

Gionne Excella - (RE5) – (przeciwnik)
Patrz: Uroboros Aheri

G-Larva – (RE2/RE:Outbreak)
Larwa, która opuszcza ciało nosiciela, osoby zarażonej embrionem “G”. Larwy takie wykształciły się w ciałach Briana Irons’a, Bena Bertolucci’ego oraz Monici – naukowca korporacji Umbrella, w wyniku niezgodności DNA nosiciela z DNA zakażającego – Williama Birkina. Po kilku minutach od wyklucia larwa ta przemienia się w G-Creature.

Glenn, Greg - (RE: Degeneration)
Członek S.R.T., wraz ze swoją partnerką z jednostki - Angelą Miller, wysłany na lotnisko w Harvardville w celu wyprowadzenia niezainfekowanych podróżnych z hali odpraw otoczonej przez zombie. Pewny siebie i niedoceniający niebezpieczeństwa zostaje ugryziony przez zombie i tym samym zainfekowany wirusem "T". Dopiero wtedy zrozumiał jaki był nierozważny i aby zmazać plamę na honorze poświęcił się dla dobra ekipy ratunkowej odciągając potwory podczas ucieczki ewakuowanych osób. Na skutek wielokrotnych ugryzień sam zamienił się w zombie.

Glimmer – (RE:DA)
Stworzenie podobne do żaby, będące bliskim krewnym Huntera Gamma. Ekstremalnie szybkie, przez co niezwykle trudno je trafić. Najczęściej ukrywa się w ciemnych pomieszczeniach, gdzie można zauważyć tylko jego czerwone oczy. Atakuje swoje ofiary plując żrącym kwasem.

Gnaw
Patrz: Alligator

"Goblin 6" - (RE: UC)
Kobieta, członek U.S.S. Należała do oddziału HUNK'a i wraz z nim szturmowała laboratorium Birkina w celu zdobycia wirusa "G". Gdy HUNK zmierzał już do punktu ewakuacyjnego na dachu posterunku R.P.D. "Goblin 6" prosiła przez radio o wsparcie. Utknęła w kanałach, prawdopodobnie zaatakowana przez zmutowanego Birkina. Nie otrzymała pomocy i zginęła. Poniżej cytat z radiowej rozmowy między "Goblin 6" oraz HUNKiem:
"Goblin 6": "Alpha... Team... Goblin6. Currently at point K12 in the sewers... Can't move."
"Goblin 6": "Requesting assistance. I repeat. Requesting assistance!"
"Goblin 6": "Don't leave me hear, Ahhhhhhh."
HUNK: "This is war. Survival is your responsibility."

"Golden Sheep" - (RE: Survivor 2)
Kryptonim jednego z ważniejszych członków "Organizacji" do którego Wesker wysłał raport dotyczący rezultatów ataku sił H.C.F. na wyspę Rockfort.

Goldman, Vincent - (RE: Survivor)
Dowódca placówki Umbrelli na Sheena Island. Ojciec największego komercyjnego sukcesu korporacji, odpowiedzialny był za organizację na wyspie seryjnej produkcji tyrantów typu Mr X (T-103). W tym celu porywano dzieci i pobierano z ich mózgów hormon Beta Hetero Nonserotoninę, który był niezbędny w procesie wytwarzania T-103. Człowiek pozbawiony jakichkolwiek uczuć, wzbudzający lęk nawet wśród swoich najbliższych podwładnych, jednocześnie bardzo dbający o swój wizerunek wśród najwyższych władz korporacji. Zabity przez Hypnos Tyranta - nowy rodzaj potwora wynaleziony w jego fabryce.

Good Street
Ulica w śródmieściu Raccoon City. Niedaleko niej znajdował się Raccoon University.

Grady’s Inn – (RE3)
Widziany w intro RE3 (relacja Jill) bar w Raccoon City. Pod nazwą baru widoczne jest duże logo Umbrelli.

Graham, Ashley - (RE4)
Córka prezydenta Stanów Zjednoczonych, uprowadzona przez Jack'a Krauser'a na zlecenie lorda Osmunda Saddler'a z kultu Los Illuminados. Pozornie została porwana dla okupu, ale Saddler nie chciał pieniędzy tylko władzy. Planował zarazić Ashley pasożytem Las Plagas, a potem uwolnić ją. W ten sposób mógłby ją kontrolować, a tym samym mieć możliwość przejęcia władzy nad USA i całym światem. Agent rządowy - Leon S. Kennedy pokrzyżował jednak te plany odnajdując prezydencką córkę i niszcząc pasożyta którym została zainfekowana. Ashley to osoba zmanierowana, odgrywająca rolę "młodej kobiety w niebezpieczeństwie". Pozostawiona sama jest praktycznie bezbronna.

Grandé, Miguel - (RE: Degeneration)
Generał stojący na czele republiki Nagiri - państwa uznawanego przez społeczność międzynarodową za sponsorujące terroryzm. Chciał wejść w posiadanie wirusów "T" i "G", które miały posłużyć jako broń biologiczna. Miał mu je dostarczyć Frederic Downing z WillPharmy, ale transakcja ta została udaremniona przez Leona S. Kennedy'ego i Claire Redfield.

Grave Digger – (RE3/RE:UC)
Robak, żyjący pod powierzchnią ziemi, który na skutek zainfekowania wirusem „T” urósł do gigantycznych rozmiarów. Wielkie rozmiary spowodowały, że zaczął atakować większe ofiary, w tym ludzi. Najczęściej stara się zagonić przeciwnika w miejsce skąd nie ma ucieczki i wtedy przystępuje do ostatecznego ataku korzystając ze swoich wielkich szczęk. Grave Digger składa duże ilości jaj, z których wykluwają się małe robaki (patrz: Sliding Worm). W sprzyjających warunkach mają szansę osiągnąć rozmiary Grave Diggera. Podobny potwór (patrz: Gulp Worm) został stworzony w warunkach laboratoryjnych na Rockfort Island.

Green herb
Zioło odnawiające częściowo energię bohaterowi – przy zastosowaniu z innymi rodzajami, np. czerwonym ziołem ma większą siłę działania. Nie neutralizuje toksyn – do tego potrzeba niebieskiego zioła.

Green Zombie
Patrz: Botanic Zombie.

Grill 13 – (RE3)
Restauracja w Raccoon City, jedno z dwóch możliwych miejsc, w którym Jill spotyka po raz pierwszy Carlosa Oliveirę. Wewnątrz znajdowały się stoliki, automaty z napojami, aparaty telefoniczne, a także butle z gazem (przy wejściu z tyłu). Restauracja miała piwnicę z szybem, który prowadził na zewnątrz budynku. Piwnica była zalana wskutek awarii rury kanalizacyjnej.

Guardian of Insanity - (RE5)
Zwany także strażnikiem podziemi willi Spencera przeciwnik zarażony nieznanym typem wirusa. Jego ciało jest nadgniłe, twarz pokrywają pęcherze zaś z tyłu pleców widoczne są rozrośnięte mięśnie, ukształtowane w formie garba. Jego słabym punktem jest umieszczone z tyłu ciała „oko”. Jako broń służy mu ogromna kotwica.

Gulp Worm - (RE:CV/RE:Survivor2)
Robak, podobny do Grave Diggera, również żyjący pod ziemią. Swoich przeciwników wyczuwa za pomocą wibracji, które wywołują przemieszczając się. Jest na tyle duży, że połyka swoje ofiary w całości, chociaż nie ma tak wielkich szczęk jak jego kuzyn. Jego ofiarą padł między innymi Rodrigo Juan Raval.

Gun Survivor
Patrz: Resident Evil: Survivor.

Guthrie, Michael - (RE: Apocalypse)
Pewny siebie, snajper drużyny S.T.A.R.S. Podczas, gdy jego team ukrył się w sklepie z bronią on urządził sobie stanowisko strzeleckie na dachu i strzelał do zombie, traktując to jak zabawę i trening. Nie poradził sobie jednak z Nemesis'em do którego wystrzelił bezskutecznie dwa razy. Zginął od wybuchu rakiety wystrzelonej z wyrzutni przez potwora.

G-Vaccine Antigen (DEVIL)
Antidotum na wirusa G. Aby było skuteczne, musi być szybko podane – w momencie dość wczesnych etapów inwazji komórkowej. Zabija tzw. embriony G, nie naruszając jednak zainfekowanych komórek – organizm pozostaje nosicielem. Procedura stworzenia antidotum opisana jest w jednym z dokumentów w RE 2 – 'Vaccine synthesis'. Gotowy preparat przybiera kolor niebieski.

G-Virus
Wirus odkryty przez dr Williama Birkina w 1988 roku u Lisy Trevor, na której naukowcy prowadzili zbrodnicze eksperymenty przy użyciu różnych rodzajów wirusów. Lisa wykazała immunoodporność na pasożyta o nazwie Nemesis (NE-α) – za przyczynę tej odporności odpowiedzialny był właśnie wirus G – prawdopodobnie efekt wielu genetycznych manipulacji na organizmie Lisy (synergizm działania progenitora szczepu B, wirusa T a także pasożyta Nemesis). Birkin, świadom możliwości kontynuował badania nad nowo odkrytym wirusem. G-Virus miał zalety w porównaniu do wielu innych badanych wirusów – stopniowe mutacje charakteryzowały się tym, iż każda kolejna forma potwora była silniejsza, przy jednoczesnym zachowaniu (w pewnym stopniu) inteligencji. Co ciekawe, komórki zakażone wirusem G mają ogromne możliwości regeneracyjne, w dodatku, w przeciwieństwie do wirusa T nie przestają mutować. Warto podkreślić, że był wirusem trudnym do kontrolowania. Umbrella zdając sobie sprawę z możliwości odkrycia Birkina wysłała do jego laboratorium jednostkę komandosów USS, dowodzoną przez HUNKa celem zdobycia próbki G-Virus. W wyniku strzelaniny, Birkin został ciężko ranny i wstrzyknął sobie odkryty przez siebie specyfik – dało to początek straszliwej mutacji, stał się potężnym potworem. W pościgu za oddziałem USS zmasakrował jego członków w kanałach – tylko HUNKowi udało się ujść z życiem i opuścił Raccoon – przekazał on później próbkę francuskiej placówce Umbrelli. Nie tylko Umbrella była zainteresowana pozyskaniem odkrycia Birkina – Albert Wesker wysłał do zarażonego Raccoon swego szpiega Adę Wong – jej także udało się zdobyć próbkę wirusa przy odnalezionych zwłokach Birkina i dzięki pomocy Weskera opuścić Raccoon. Wirus G w grze jest przedstawiony jako fioletowy roztwór (T ma kolor zielony). Objawy zarażenia obejmują przede wszystkim ból w klatce piersiowej – jest to znak, iż dojrzewający tzw. embrion G chce opuścić organizm żywiciela.
Antidotum na wirusa jest specyfik o nazwie Devil (patrz G-Vaccine Antigen).
Zablokowany

Wróć do „Słownik Resident Evil”